Sercan Rona

Nisan Ayı Doğum Taşı Elmas

Nisan Ayı Doğum Taşı Elmas

Kendine özgü bir iç ateşle parıldayan elmas, dünyanın en çok hayran olunan değerli taşlarındandır. Berraklığın ve gücün sembolü olan bu parıldayan taşı aynı zamanda Nisan ayı doğum taşıdır. Elmas, Yunancada “yenilmez, kırılmaz” anlamına gelen “adamas” kelimesinden gelmektedir. Pırlantanın geldiği yerler onu çevreleyen kültür kadar büyüleyici olmuştur.

 

Nisan Ayı Doğum Taşı Elmas Tarihçesi

Nisan doğum taşına olan sevgimiz, nehirlerden ve akarsulardan elmasların toplandığı Hindistan’da başladı. MÖ. dördüncü yüzyılın başlarında ticareti yapılan elmas, kraliyet ve zenginler tarafından imrenilirdi. Daha sonra, kervanlar diğer egzotik mallarla birlikte Hint elmaslarını Venedik’teki ortaçağ pazarlarına getirdi. 1400’lere gelindiğinde, pırlantalar Avrupa’nın seçkinleri için moda aksesuarları haline gelmişti. Kayıtlara geçen ilk elmas nişan yüzüğü, 1477’de Avusturya Arşidükü Maximillian tarafından nişanlısı Burgundy Mary’ye verildiği bilinmektedir. Son kanıtlar, Hindistan’ın Golconda maden sahasındaki dünyaca ünlü elmaslar içerisinde efsanevi 45.52 karat (ct) Mavi Hope elması kökenini ve satışını destekliyor. 1668’de Fransa Kralı XIV.Louis (o zamanlar Fransız Mavi elması olarak bilinirdi).

Anonim bir ikinci yüzyıl şairi, Nisan ayı doğum taşının nazardan (hastalığa, yoksulluğa ve hatta ölüme neden olduğuna inanılan kötü niyetli bir bakış) koruduğunu iddia etti. Ayrıca veba ve zehirlenmeye karşı bir panzehir olduğu düşünülüyormuş. Bazıları bunun uzun ömür, güç, güzellik ve mutluluk için bir nimet olduğunu iddia ediyordu.

Nisan ayı doğum taşı elmas, aynı zamanda 60. ve 75. evlilik yıldönümlerinde tercih edilen bir hediyedir. Ve elbette, bugün elmas nişan yüzüğü, aşk ve evlilik teklifleri içinde neredeyse evrensel bir sembol haline geldi.

 

Elmas Temizliği

Elmas doğum taşınızda birçok kalıntı varsa veya işlem görmüşse, pırlanta yüzük nasıl temizlenir yazımızda detayları belirtildiği üzere, tüy bırakmayan bir bezle temizlemek veya ılık su, yumuşak sabun ve yumuşak bir diş fırçası veya ticari bir mücevher temizleme solüsyonu kullanmak en iyisidir. Ayrıca, zaman içinde güzelliğini ve bütünlüğünü korumak için pırlantalı takılarınızı düzenli olarak temizletmeyi unutmayın.

Elmas Alırken

Renkli veya renksiz, büyük veya küçük, Nisan ayının doğum taşı, bu ayda doğacak kadar şanslı olanları ve bir elmas nişan yüzüğü alan veya veren aşkta şanslı olanları cezbetmeye devam ediyor. Bir elmas almayı düşünüyorsanız, kısa yazımızın size Nisan doğum taşının tarihi hakkında biraz daha bilgi verdiğini umuyoruz. Ayrıca tüm doğum taşları hakkında bilgi almak için Aylara Göre Doğum Taşları
yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir elmas alışveriş yolculuğuna mı çıkıyorsunuz? Elmas kalitesinin 4C kuralları başlıklarını tazelemeyi unutmayın ve Elmas Satın Alma Rehberimizi yanınıza almayı unutmayın.

Diğer Benzer Yazılar