Sercan Rona

Sercan Rona
Pırlanta ve Mücevher Uzmanı

HİKAYEM

Sercan Rona, Türk Pırlanta Tasarımcısı, İstanbul’da yaşıyor. Rona, 2016’dan beri kendine ait Ronaff markası altında, esas olarak niş ve nadir değerli taşlarla çalışarak üst düzey mücevherler tasarlamaktadır.

HAYALİM

Eşsiz değerli taşlar ile birleşen tasarımlarımı bir sanat eseri olarak görüyorum. Tasarımlarımın güzelliği ve estetiği, insanlara ilham vermek ve hayranlık uyandırmak için kullanmak istiyorum.
Pırlanta, benim sanatsal ifadem ve tasarımcılığımın bir yansımasıdır. Her tasarımımın özel ve benzersiz olmasını istiyorum.

 

 

Sercan Rona Hakkında

Sercan Rona, 29 Ağustos 1989 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimine başladığı yıllarda aynı zamanda kuyumculuğa olan merakından dolayı yaz aylarında Kapalıçarşı’da zaman geçirip sektör hakkında genç yaşta birçok bilgi sahibi olmuştur. İlk mücevheri gördüğü andan yani 18 yaşından beri mücevhere olan tutkusu ile kuyumculuk sektöründe ilerlemek istediğinin tohumlarını atmıştır.

2007 yılında sektörün önde gelen firmalarından Ariş Pırlanta’da sektöre çırak olarak giriş yapmıştır. Burada yaklaşık 2 sene Pırlanta ve değerli taşlar üzerine her gün her saat detaylı bilgi ve eğitim aldıktan sonra pırlanta kalite ayırmak işlemi olan klase ve toptan taş satış bölümlerinde bir görev aldıktan sonra firmanın Palladium AVM mağazasına geçici olarak başlamıştır. Zamanla perakende de gösterdiği başarı onu firma içerisinde en çok satış yapan mücevher satış temsilcisi olarak 25 kişi arasından ilk sıraya taşımış ve firma tarafından Mağaza Müdürü olarak görevine devam etmiştir.

2011 yılında sektörün farklı dallarında bulunmak istemesi sebebiyle Mas Diamond firmasında 1 sene kadar aktif satış ve üretim yapmış bu sayede İstanbul içindeki kuyumcular ile iletişim sağlamıştır.

2012 yılında Koçak Gold firmasının Maltepe mağaza satış görevine başladıktan sonra 2 yıl içerisinde yeni açılan bir mağazanın müdürlüğüne getirilmiş ve de mücevhere olan tutkusu ve müşterilerini doğru yönlendirme çabasından dolayı 25 mağaza arasından en çok satış yapan kişi olarak başarısını daim kılmıştır. Firma tarafından organize edilen 250 kişinin katıldığı Marka Satış Danışmanı ve Mücevherci Nasıl olunur ? İsimli eğitim ve yarışmada 1. olmuş sektörde adını daha da geniş çevrelere duyurmuştur.

2014 yılında aynı firmanın yeni açılan Buyaka AVM mağazasına müdür olarak başlamış ve ekibiyle başarılı işlere imza atmıştır. Bu esnada bir çok satış personeli yetiştirmiş ve onların aynı zamanda mücevher ve pırlanta konularında kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamıştır.

2016 yılında yine sektörde meyan adı verilen(değerli taşlar değerlemesi) yeni bir oluşuma girişen Sercan RONA, Kapalıçarşı pırlanta ve değerli taşlar piyasasındaki pırlantalara değer biçip alıcı ve satıcıya bir araya getirme olarak adlandırılabilecek bir sistemin içerisinde kendine ciddi bir yer edinmiştir. Buradan başlayan hikayesinde aynı zamanda kurucusu olduğu Ronaff Pırlanta’yı açarak kendi tasarım modellerinin üretim atölyesini oluşturup satışına başlamıştır.

2018 yılında bir davet üzerine gittiği Hong Kong Mücevher Fuarında, bir anlaşma sonucu iyi kalite ve yüksek kesim pırlantalı takıların e-ticaret üzerinden Türkiye’ye tedariği ve satışını yapacak olan www.aryapirlanta.com websitesini Can Hiçbezmez ile birlikte kurarak yeni bir girişme daha imza atmıştır.

Günümüzde de bu tecrübelerini devam ettirmekte olduğu ve siz değerli misafirlerine en güvenilir pırlanta ve mücevher alışverişi hakkında gerçek bilgiler iletmeyi amaç edinmiştir ve alışverişinizin tıpkı bir pırlanta gibi kusursuz olmasını arzulamaktadır.

  • 2007 – Sektörün önde gelen firmalarında sektöre giriş yaparak, 2 senelik süreç içerisinde sektöre ait gerekli tüm eğitimlerimi tamamladım.
  • 2009 – Mücevher satış Danışmanlığı’na başladım.
  • 2011 – Sektörde önde gelen üretici firmalardan birinde Üretim ve Toptan Satış üzerine kurumsal anlamda satış yaptım.
  • 2012 – Sektörün Önde gelen firmaların birinde Mağaza Müdürlüğüne başladım.
  • 2014 – Sektörün Önde gelen firmalarında Mağaza Müdürlüğü ve Ekip Yönetimi yaptım.
  • 2016 – Ronaff Pırlanta markasını kurdum.
  • 2018 – Hong Kong başta olmak üzere yurt dışına yüksek kalite pırlantaların e-ticaret üzerinden Türkiye’ye tedariği ve satışını yapan bir oluşumu hayata geçirdi.