Sercan Rona

Doğum Taşları Mart – Aquamarine

Mart Ayı Doğum Taşı Aquamarine

Akuamarine burç taşı denizin renklerini çağrıştırır. Derin yeşil maviden açık, hafif yeşilimsi mavi tonlara kadar aquamarine genellikle kalıntı içermez ve su kadar berraktır. Ruhu ve ruhun saflığını sembolize ederler.

Aquamarine Taşının Özellikleri

Akuamarin adı, deniz suyu için Latince’den gelmektedir. Eski denizciler, geminin dalgaları sakinleştireceğini ve denizcileri denizde güvende tutacağını iddia etmektedir. Bu Mart doğum taşı için de evlilikte mutluluk getirdiğine inanılıyordu. Beryl’in kullanıcıya savaşta ve davalarda düşmanlara karşı koruma sağladığına inanılıyordu. Ayrıca, giyen kişiyi yenilmez ve sevimli yaptığı ve zekayı hızlandırdığı düşünülüyordu.

Ünlü Aquamarine Taşları

Akuamarin sadece Mart ayının doğum taşı değil, aynı zamanda 19. evlilik yıldönümünde hediye olarak da verilir. Ünlülere gelince, 1936’da Brezilya hükümeti First Lady Eleanor Roosevelt’e 1.298 karat (ct) ağırlığında koyu mavi dikdörtgen basamaklı bir akuamarine verdi. Etkileyici bir 2,9 pound (1,3 kilogram) ağırlığındaki bir akuamarin pürüzlü parçasından iki taştan daha büyüktü. Şimdi New York, Hyde Park’taki Franklin D Roosevelt Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi’nde bulunmaktadır. Smithsonian Enstitüsü’nde ünlü bir cazibe merkezi, dünyanın en büyük yönlü akuamarine olduğuna inanılan 10.363 ct (yaklaşık 4.6 pound) Dom Pedro Akuamarin’dir. Yaklaşık 14 inç (36 santimetre) yüksekliğindeki dikilitaş, ünlü Alman taş işçisi Berndt Munsteiner tarafından fantezi kesim tekniği kullanılarak şekillendirilmiştir.

Dünyada Aquamarine Kaynakları

Brezilya’nın Minas Gerais eyaleti, son iki yüzyıldır önemli bir akuamarine kaynağı olmuştur. Oraya seyahat edin ve değişen bir manzara panoraması bulacaksınız: kayalık tepeler, nehirler ve çalılar orta ve doğu bölgelere hakimdir; savanlar, ormanlar ve akarsular batıyı kontrol eder. Yemyeşil tepeler güneye doğru inmektedir. Akuamarin, eyaletin doğusunda Teófilo Otoni’nin mücevher merkezinin yakınında, birincil (sert kaya) ve ikincil (yıpranmış) pegmatit yataklarında bulunmaktadır.
Ayrıca Pakistan’ın Karakurum eteklerinin yükseklerinde aquamarine taşına rastlanmaktadır. Maden ocaklarına ulaşmak için madenciler, 9.800 ila 13.000+ fit (3.000 ila 4.000 metreden fazla) yüksekliğe çıkan dik yolları sonunda yasak kayalıkların kenarlarında çalışmaktadırlar. Bu misafirperver olmayan kayalık dünyanın altında verimli vadiler, hızla akan nehirler ve küçük kasabalar bulunur. Bu bölgeden gelen akuamarine “su berrak” olarak tanımlanmıştır.

Ayrıca Kenya, Madagaskar, Nijerya, Zambiya, Mozambik ve Afrika’nın başka yerlerinde de Akuamarin doğum taşı çıkarılmaktadır. ABD kaynakları, Colorado’nun Antero Dağı bölgesini (eyalet mücevheridir) ve Kaliforniya’nın Riverside ve San Diego ilçelerini içerir. Ek olarak, Çin, Myanmar, Rusya ve Ukrayna’da akuamarin taşı bulunmuştur.

Aquamarine Doğum Taşı Bakım ve Temizliği

Mohs ölçeğinde 7,5-8 sertliğe sahip bu Mart doğum taşı günlük kullanım için yeterince dayanıklıdır. Mücevher bakımı kolaydır. Doğum taşının arkasını fırçalamak için ılık su, yumuşak bulaşık sabunu ve diş fırçası kullanabilirsiniz. Ayrıca akuamarin taşında herhangi bir kırık ya da sıvı kalıntısı yoksa ultrasonik ve buharlı temizleyiciler genellikle güvenli seçeneklerdir.

Mart Ayı Doğum Taşı Aquamarine Satın Alırken Bize Danışın

Ametist yüzyıllardır kralları ve kraliçeleri büyülemiştir. Artık bir Şubat doğum günü ile aşkınız için nasıl kraliyet hediyesi alacağınızı biliyorsunuz. Ve bazı hızlı ipuçları için, bir dahaki alışverişinizde Aquamarin Satın Alırken bize danışmayı unutmayın.

 

Benzer Yazılar