Sercan Rona

Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?

Günlük yaşantınızda ellerimize birçok dış faktör olumsuz yönde etki etmektedir. Su, sabun, deterjan, dezenfektan gibi bir çok faktör el yapısında bozulmalara sebep açmaktadır. Aynı şekilde parmaklarınızda yer alan altın ya da pırlanta yüzüklerde bu olumsuzluklardan etkilenebilmektedir. Belirtilen dış etkenler yüzüğün zamanla matlaşması yada taşın ışıltısını kaybetmesine yol açabilmektedir. Bu durumda akıllara “Altın yada pırlanta yüzük nasıl temizlenir?” sorusu gelmektedir. Çok sevdiğiniz altın ve pırlanta temizliğinde dikkat etmeniz gereken ipuçlarını toparladık.

Günlük yaşantımızdan kullanılan yüzük, bileklik, kolye gibi takılar çeşitli alkol ve kimyasal maddelere maruz kalmaktadır. Takıda veya taş üzerinde solma, matlaşma hatta mikro oranlarda aşınmalara neden olmaktadır. Özellikle birçok takıda kullanılan rodyum (rodaj) kaplama olan takılarda bozulma daha hissedilir düzeyde olabilmektedir. Bu faktörler pırlanta yüzük için değerlendirildiğinde, taşa zarar vermiyor olsa da, taşın monte edildiği montür kısmı zamanla aşındırabilmektedir. Aşınan montür ise pırlanta taşın yüzükten düşmesine kadar gidebilmektedir. Bu nedenle yüzük bakımını düzenli bir şekilde yapıyor ve ihmal etmiyor olmanız önemlidir.

Pırlanta Kullanımı

Pırlanta takılarınızın temizliğinden önce, uzun ömürlü olması için pırlanta kullanımı ve bakımında dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim.

  • Öncelikle evde elinizi kullanarak yapacağınız tadilat tarzı işlerde mutlaka pırlanta yüzüğünüzü parmağınızdan çıkarıp, güvenli bir yere koyunuz.
  • Evde temizlik yaparken altın, pırlanta yüzük ya da bileklik gibi takılarınızın kimyasal temizlik maddeleri ile direkt temasından kaçının. Bu tip durumlarda pırlanta taşı zarar görmese de, değerli maden olan metal kısmından hasarlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda yüzüğü çıkarabilir ya da lastik eldiven kullanabilirsiniz.
  • Parfüm, deodorant gibi solvent bazlı içeriğe sahip kozmetik ürünleri pırlanta takılara zarar verebilmektedir. Bu tip kimyasal kozmetik ürünleri kullanımında pırlanta takılar ile temas etmemesine özen göstermelisiniz.
  • Altın ya da pırlanta takılarınızı parmağınızdan çıkardığınızda sakladığınız yere özen ile yerleştiriniz. Mücevherlerin dağınık bir vaziyette koyulması taşlarda yada metal yüzeylerde çizilmelere sebep açmaktadır. Bunu önlemek için bir yöntemde her bir pırlanta yüzük, pırlanta kolye, pırlanta bilekliğinizi kağıt havlu yada bez gibi yumuşak bir malzeme ile sarıp öyle saklamanızı öneriyoruz.
  • Ve son olarak sakladığınız yerin nem ve rutubetten uzak, hava alıyor olması gerekmektedir. İnci gibi bazı değerli taşlar hava almadan saklandığında zarar görebilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için daha önceki pırlanta kullanırken dikkat etmeniz gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?

Değer verdiğiniz takılarınızı dış faktörlerden korumak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu tip durumları önlemek adına düzenli pırlanta bakımı yapmanız gerekmektedir. Düzenli bakım için 6 ayda bir pırlanta yüzüğü satın aldığınız yere götürüp bakımını ihmal etmeyin. Eğer bunlar için vaktiniz yoksa evde pırlanta yüzük nasıl temizlenir yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki, bu yöntemler yerine kuyumculardan destek almanız her zaman daha güvenli ve pratik olacaktır. Peki pırlanta temizliği nasıl yapılır? yazımızın devamında bu başlıkları inceleyelim.

Fırça ve Deterjan ile Pırlanta Yüzük Temizliği: İhtiyacınız olan malzemeler yumuşak kıllı bir diş fırçası, sabun ve bir bardak ılık sudur. Ilık su içine birkaç damla sıvı sabun veya bulaşık deterjanı ekleyip karıştırıyoruz. Yüzüğümüzü bu karışım içerisinde bir gece boyunca bekletiyoruz. Ardından yumuşak kıllı diş fırçası ile taşı ve gövdeyi hafif bir şekilde ovmaya başlıyoruz. Sonrasında su ile durulayıp, iyice kuruttuktan sonra temizlik işlemimiz sona eriyor. Bu yöntemi ortalama kullanımlar için ayda bir uygulayabilirsiniz.

Pırlanta Solüsyonları ile Yüzük Temizliği: Pırlanta yüzük temizliği için bir diğer yöntemde pırlanta temizleme solüsyonlarıdır. Az miktarda ev tipi amonyaklı temizleme solüsyonunu yumuşak bir fırça yardımıyla yüzük üzerinde hassas bir şekilde fırçalayıp temizleyiniz. Ardından su ile durulayıp iyice kurulayınız.

Pırlanta Parlatma Yöntemleri

Pırlanta yüzüklerinizde zamanla ve kullanıma bağlı olarak solma yaşanabilmektedir. Bu tip durumlarda pırlanta parlatma yöntemleri devreye girmektedir. Bu konuda önemli bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğiz. Değerli takılarınızın bakımı ya da parlatma gibi ihtiyaçlarında mutlaka profesyonel hizmet almanızı öneriyoruz.

Parlatma Solüsyonları ile Pırlanta Parlatma: Eğer böyle bir imkânınız yoksa piyasada satılan pırlanta parlatma solüsyonlarından birini alarak pırlantalarınızı parlatabilirsiniz.

Evde Pırlanta Parlatma Yöntemi: Evde doğal yollarla pırlantanızı parlatmak isterseniz bunun için de en bilinen yöntem sabun ve fırça yöntemidir. Bir bardak ılık su ve kimyasal içermeyen bir sıvı deterjanı karıştırıp, pırlanta takıları bu karışım içine koyunuz. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile pırlanta takıları nazikçe fırçalayın. En son iyi bir kurulama bezi ile güzelce kurulayınız. Pırlanta takılar hem temizlenecek hem de tekrar ışıldamaya başlayacaktır.

Önemli: Pırlanta takılarınızın temizlik ya da parlatılması için kullanacağınız temizlik malzemesinin ev temizliğinde kullanılan kimyasal içerikli ürünleri olmaması gerekmektedir. Aksi halde altın ya da pırlanta takılarınız biranda matlaşıp değerini yitirebilir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

İlginiz Çekecek Diğer Yazılar