Sercan Rona

Dünyaca Ünlü Elmaslar

Dünyanın En Büyük Karatlı Elmas Taşı

Dünyaca ünlü elmaslar arasında şuana kadar bilinen en büyük elmas işlenmemiş haliyle 800 karat büyüklüğündeydi. Yaklaşık 3 milyar yıl önce dünyaya çarpan bir asteroid taşına ait bir parça olduğuna inanılmaktadır. Bu değerli taş siyah elmastır. Son satış fiyatı 3.161.000 sterlin. Taş palmiye şeklinde işlendikten sonra boyutu 555,55 karata inmiştir.

Dünyanın En Büyük Karatlı Pırlanta Yüzüğü

Dünyada yer alan en büyük karat 59,60 değerine sahip bir pembe renkli pırlanta yüzüktür. Yüzük bir açık arttırmada 71 milyon dolar ücretle Hong Kong’lu mücevher firmasına satılmıştır. 1999 yılında Afrika’da bir madende çıkarılan elmasın işlenmemiş hali 132,50 karattı. Pembe Yıldız adı verilen pırlanta taşının işlenmesi yaklaşık 24 ayı sürmüştür.

Dünyanın Ünlü Pırlantaları

Centenary Elması

1988 yılında müthiş bir pırlanta rengi taşıyan 599 karata büyüklüğe sahip Centenary ismi verilmiş pırlantadır.  Taş dünyadaki en ünlü taş ustası Tolkowsky tarafından eski bir metot olan elle kertme (kesme) yönetimi ile işlenmiştir. İşlenme sonunda taş 520 karata inmiştir. Ancak taşlayıp parlatma sonrasında bu hayret verici müthiş elmas 273 karata kadar düştü.

Cullinan Elması

Şimdiye kadar Dünya üzerinde bulunmuş işlenmemiş olan en büyük elmas 26 Ocak 1905’de Güney Afrika’nın Cullinan kentinde bir maden ocağında 3106,7 karat büyüklüğünde çıkarılan elmastı. İşlenmemiş hali 621 gram geliyordu. Çok büyük olması nedeniyle kesilerek 9 parçaya ayrılmıştır. Bu taşlardan özellikle 2 tanesi boyut olarak oldukça büyüktü. Adı Cullinan olan bu elmasların Culllinan1 530,20 karat, Cullinan2 ise 317,40 karattı.

Koh-i Noor Elması

Bu elmas hakkında net bilgiler olmamasına rağmen, elmasın 1200-1300 yılları arasında bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu taş o dönem itibariyle o kadar değerliydi ki, bu taşa sahip olan kişinin dünyaya hükmedeceği yönünde inanışlar hakimdi. Bu taşa sahip olmak için birçok imparatorluk arasında sonları kötü olan mücadeleler yaşanmıştır. Dağların ışığı anlamına gelen Kooh-i Noor 186 karatlık büyüklüğe sahipti. 1850 yıllarında parlaklığını yitirdiği düşünüldüğünden kesilerek 108,9 karata düşürüldü.

Taylor Burton Elması

Yine Güney Afrika’da 1966 yılında bir maden ocağından çıkarılan ve işlenmemiş hali 244 karat olan taşın son hali 69 karat büyüklüktedir. Cullinan elması ile aynı madenden çıkarılmıştır. Elmas adını bir dönem sahibi olduğu ünlü Hollywood yıldız karı kocadan almaktadır. Bu mücevheri en son adı gizli tutulan bir Suudi Arabistan’lı kişinin yaklaşık 3 milyon dolara satın aldığı bilinmektedir.

Umut (Hope) Pırlantası

Uğursuz getiren bir pırlanta olduğuna inanılmıştır. Bu pırlantaya sahip kişilerin başlarına kötü olayların geldiği anlatılmaktadır. Safire benzeyen eşsiz koyu mavi renkli elmas 0 kadar güzeldir ki onu görenlerde dayanılmaz bir istek uyandırdığı söylenmektedir. Taş ismini taşı satın banker bir ailenin adından almaktadır. Taş 44.5 karatlık büyüklüğe sahiptir.

Kaşıkçı Elması

Dünya üzerinde en çok bilinen elmaslardan biri olan Kaşıkçı Elması tam 86 karattır. Osmanlı padişahlarından II. Mahmud döneminde Kaşıkçı Elmasının her iki tarafına sıra sıra toplam 49 adet küçük pırlanta eklenmiştir. Elmas şuan Osmanlı Saraylarından olan İstanbul’daki Topkapı Sarayında sergilenmektedir. Enteresan bir geçmişe sahiptir. Elmas 1774 yılında Hindistan’da bir Fransız subayı tarafından satın alınıp Fransa’ya götürülmüş. İlerleyen zaman içerisinde satışa çıkarıldığında Napolyon’un annesi tarafından satın alınır. Ta ki Napolyon sürgüne gönderilene kadar. Oğlunu kurtarabilmek için, annesi de elması Osmanlı paşalarından Tepedelenli Ali Paşa’nın adına 150 bin altına satar. Sultan II Mahmud döneminde, devlete karşı ayaklanan Tepedelenli Ali Paşa öldürülmüş mal varlığına el konmuş ve malları elmas ile birlikte Osmanlı Hazinesi’ne gönderilir.