Sercan Rona

Doğum Taşları Şubat – Ametist Taşı

Şubat Ayı Doğum Taşı Ametist

Şubat ayında doğduysanız, doğum taşınız ametist taşıdır. Binlerce yıldır insanlığı büyüleyen kuvarsın mor çeşididir. Leylaktan koyu mor tonlara kadar birçok şekil ve boyutta kesilebilir. Ayrıca bir laboratuvarda üretilebilir ve madenciliği yapılabilmektedir.

ametist taşı şubat ayı doğum taşı

Ametist Taşının Özellikleri

Şubat ayı doğum taşı olan ametist, Avrupa ve Asya’daki kraliyet ailelerinin koleksiyonlarında bulunabilir. Kalbinizin kralı veya kraliçesi için çarpıcı bir ametist satın almayı düşünün ya da kendinize bir kraliyet hediyesi verin. Doğum gününüz Şubat ayındaysa, ametist taşı takmak aynı zamanda kişisel güçlenmenin ve içsel gücün sembolü olabilir.

Ametist Taşının Sertlik Derecesi

Ametist, Mohs sertlik ölçeğinde 7’dir. Bu, yüzüklerde ve diğer takılarda günlük kullanım için uygun olduğu anlamına gelir, ancak zamanla aşınma gösterebilir ve yeniden cilalama gerektirebilir. Bu Şubat ayı doğum taşı yakut, safir ve elmas gibi daha sert taşlara göre hasara daha yatkın olduğundan, ametist mücevherinizi bu sert taşların yanına koyarsanız çizme riskiniz vardır…

Isıl işlem, doğal ametistin rengini ve pazarlamasını geliştirmek için en yaygın tekniktir. Isıl işlem, uçuk ametist taşını daha koyu hale getiremez, ancak çok koyu ametist taşının rengini açıp daha çekici hale getirebilir. Ayrıca bazı ametist taşları istenmeyen kahverengimsi kalıntıları da giderebilmektedir. Bazı ametist ısıl işlemle sararır hatta kasım ayı doğum taşı sitrin taşına dönüşebilmektedir.

Isıl işlem ametist renginde kalıcı bir değişiklik ile sonuçlanır. Ancak, yoğun ısıya maruz kalması ametist taşını normalden daha kırılgan hale getirebilmektedir. Bu nedenle sivri uçlu köşelere, keskin kenarlara zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, aşırı ısının rengi tamamen kaldırabileceğini ve bazı ametistlerin güçlü ışığa uzun süre maruz kalmasıyla solduğunu unutmamak lazım. Normal kullanımda renk sabit olsa da, bu her gün kumsalda takılacak bir doğum taşı olmamalıdır.

Ametist Taşının Bakımı

Ametist burç taşı takıları ultrasonik bir temizleyici ile temizlenebilmektedir. Fakat buharla temizleme önerilmemektedir. Yumuşak sabunlu yumuşak bir fırça en güvenli seçenektir.

Ametist Taşı Nereden Alınır?

Şubat ayı burç taşı için alışveriş yaparken, laboratuvarda üretilmiş ametist ile de karşılaşmanız mümkündür. Doğal muadili ile aynı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olan sentetik ametist, 1970’lerden beri bilinmektedir. Bazı durumlarda, gelişmiş gemolojik testlere erişim olmadan doğal ve sentetik ametisti ayırt etmek çok zordur. GIA Laboratuvarı farkı söyleyebilmektedir. Ancak mücevher endüstrisindeki birçok kişi, nispeten ucuz bir mücevherin kökenini belirlemek için gereken maliyet ve zaman nedeniyle test talep etmez. Yine de, tüccarların size bir mücevherin doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu söylemeleri gerekmektedir.

Şubat Ayı Doğum Taşı Ametist Satın Alırken Bize Danışın

Ametist yüzyıllardır kralları ve kraliçeleri büyülemiştir. Artık bir Şubat doğum günü ile aşkınız için nasıl kraliyet hediyesi alacağınızı biliyorsunuz. Ve bazı hızlı ipuçları için, bir dahaki alışverişinizde Ametist Satın Alırken bize danışmayı unutmayın.

 

Benzer Yazılar