Sercan Rona

Aylara Göre Doğum Taşları

Doğum taşı nedir?

1400’lü yıllarda bu yana Dünya genelinde artık bir gelenek haline gelmiş doğrum taşlarının kişiye birçok fayda sağladığına inanılmaktadır. Elbette bu sadece bir inanç. Doğum taşlarının kişiye şans, talih, sağlık, aşk getirdiğine dair kayda değer herhangi bir kanıt ne yazık ki yok. Ancak buna rağmen doğrum taşlarına ilgi azalmıyor.

Doğum taşları genellikle adından da çağrışım yapacağı gibi doğum günü hediyeleri arasında en popüler hediye gruplarından biridir. Hediye için uzun uzun düşünüp vakit harcamanıza hiç gerek kalmıyor. Hediye alacağınız kişinin doğduğu aya ait taşı kapsayan bir aksesuar en doğru ve en güzel hediye seçimi olacaktır.

Doğum Taşlarının Geçmişi

Yılın bir ayı ile bağlantı kurulan değerli veya yarı değerli taşların bir çoğu çok eski dönemlere kadar uzamaktadır. İnsanlar geçmişten bugüne kadar bu taşlara kanıtları olmayan farklı güçler yüklemişlerdir. Bu taşların pozitif düşünce, sevgi, şans, sağlık ve kötü düşüncelerden koruma gibi faydalarına inanan insanlar olmuştur. Doğum taşları kavramı ise son birkaç yüzyıldır gelişen bir kavramdır. Liste günümüze kadar değişikliğe uğradığı zamanlar olmuştur. Bazı ayların tek bir taş karşılığı varken bazı aylarda birden fazla doğrum taşı karşılık gelmektedir.

Her aya karşılık gelen bazı taş veya taşların listesini sizlerle paylaşıyor olacağız. İşte aylara göre doğum taşları listesi.

Ocak Ayı Doğum Taşı – Garnet

Ocak ayında doğanların doğum taşı garnet (lal) taşıdır. Garnet, sarı, mor, turuncu ve güçlü yeşil dahil olmak üzere müthiş bir renk yelpazesine sahiptir. Genellikle kırmızı renklidir. Farklı aydınlatmalarda rengi maviden mora dönüşebilmektedir. Bazı insanlar garnet taşının, kullanan kişiye sağlık, zenginlik ve mutluluk getirdiğine inanmaktadır. Garnet, güveni ve dostluğu sembolize eder. Detaylı bilgi için Ocak ayı doğum taşı Garnet hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

ametist taşı şubat ayı doğum taşı

Şubat Ayı Doğum Taşı – Ametist

Ametist taşı doğada liladan koyu menekşeye kadar güçlü mor renklerde bulunan kuvars mineral ailesinin bir üyesidir. Adı Yunanca “sarhoş olmayan, ayık” (amethystos) anlamına gelir ve kullanıcıya sakin bir yapı ve pozitif düşünce verdiğine inanılır. Detaylı bilgi için Şubat ayı doğum taşı Ametist hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mart Ayı Doğum Taşı – Akuamarin ve Safir

Akuamarin genellikle soluk mavi renktedir. Bazen safir ile karıştırılabilecek kadar derin bir ton da olabilir. Umudun, sağlığın ve sonsuz gençliğin sembolü olarak kabul edilen Mart ayı ile ilişkilendirilmiştir. Detaylı bilgi için Mart ayı doğum taşı Aquamarine hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Nisan Ayı Doğum Taşı – Elmas

Elmaslar sonsuza dek sevgi ve kalp ile ilişkilendirilmiştir. Elmas da beyaz renk en yaygın renktir, ancak siyah elmaslarda mevcuttur. Elmas, sadakat ve özveriyi sembolize eder.

 

Mayıs Ayı Doğum Taşı – Zümrüt

Zümrüt, yeşil ve mavinin çeşitli tonlarını içeren beril çeşitlerden biridir. Zümrüt taşı; elmas, yakut ve safir ile birlikte 4 değerli taştan biridir. Antik Yunanlılar ışıltı taşı adıyla onu bilgelik ve umudun sembolü olarak görmüşler. Zümrüt, diğer değerli taşlardan rakipsiz olan derin ve zengin bir yeşil renk tonuna sahiptir.

 

Haziran Ayı Doğum Taşı – İnci

İncilere tarih boyunca saygı duyulmuştur. Eski uygarlıklar için ay taşı olarak bilinirdi. İnci aynı zamanda saflığı temsil eder. İncinin bazı hastalıklara karşı şifa olduğuna inanılmaktadır.

 

Temmuz Ayı Doğum Taşı – Yakut

Sonsuza kadar sevgi, sağlık ve bilgeliğin değerli taşı, kırmızı renk ne kadar derinse, bir yakutun o kadar iyi şans getirdiği söylenir. Tarih boyunca en çok arzu edilen değerli taşlardan biri olmuştur.

 

Ağustos Ayı Doğum Taşı – Peridot

Peridot, sadece tek bir renkte meydana gelen çok az değerli taştan biri olup olivin ailesinin bir mineralidir. Zeytin yeşili rengi çeşitli tonlarda gelir. Peridot’un yeşil rengi, soluk yeşilden şişe yeşiline ve koyu yeşile kadar değişebilmektedir. Peridot taşı, güç ve denge ile ilişkilendirilmektedir.

 

Eylül Ayı Doğum Taşı – Safir

Safir, çeşitli renklerde oluşan bir diğer değerli taştır. Yine de, herkesin sevdiği ve istediği derin, zengin mavi renktir. Sadakat ve güvenin sembolü olduğuna inanılan değerli taşlardandır. Safir taşının bir diğer adı da gök yakut diye geçer.

 

Ekim Ayı Doğum Taşı – Opal ve Turmalin

Opal ve turmalin her ikisi de Ekim’i temsil eder. Renk cümbüşüyle ​​opal, diğer tüm mücevherlerin tüm faydalarını tek bir taşta topladığı söylenir. Cam görünümlü yapısından dolayı her bir opaldeki renklerin karışımı benzersizdir. Turmalin, mevcut diğer elementlere bağlı olarak gökkuşağı renklerinde bulunan başka bir değerli taştır. İç yapısında bor bulunmaktadır. Turmalin taşı manyetik olduğu için mineraller arasında oldukça sıra dışıdır. Negatif enerjileri topladığına inanılmaktadır.

 

Kasım Ayı Doğum Taşı – Sitrin ve Topaz

Sitrin’in sıcak sarı ve kahverengi renginin güneşten bir hediye olduğu söylenir. Hayat veren olarak güneşle olan ilişkisi, sitrinin şifalı bir taş olduğu inancını da sağlar. Topaz başka bir sarı-kahverengi taştır.

 

Aralık Ayı Doğum Taşı – Zirkon – Tanzanit ve Turkuaz

Zirkon, tanzanit ve turkuaz, Aralık ayının doğum taşlarıdır. Üçünün de örnekleri renk çarkının mavi kısmında bulunabilir ve rengin kışla ilişkilendirilmesine neden olmuş olabilir.

Tanzanit, adını yeryüzünde bulunduğu tek ülke olan Tanzanya’dan almıştır ve sadece 1968’den beri ticari olarak mevcuttur. Turkuaz, birkaç bin yıldır birçok kültürde kutsal bir taş olarak saygı görmektedir. Dekoratif takılarda veya sanat eserlerinde bir taş olarak popüler olan turkuaz, tüm değerli taşların en güzellerinden biridir. Turkuaz taşının diğer adı da firuzedir.

Benzer Yazılar