Sercan Rona

Yüzük ve Evlilik

Yüzük ve Evlilik

Günümüzde bir kişinin evli, nişanlı veya sözlü olduğunu parmağında yer alan yüzüklerden anlayabiliriz. 4800 yıllık geçmişe dayanan yüzük kültüründe, Romalılar ilk etapta kenevir bitkisinden yüzük yaptıkları bilinmektedir. Ancak daha sonra güç ve kalıcılığın sembolü olarak yüzük yapımında demir kullanılmaya başlanmıştır. Birçok kişi tarafından Yüzük ve evlilik konusunda merak edilen soruları cevabını aşağıda görebilirsiniz.

 

Yüzük Ne Anlama Gelir?

Yüzük, erkekler için ihtişam, kadınlar için ise güzelliğin sembolüdür.

 

Evlilik Yüzüğü Neden Takılır?

Eski Mısır’da başlayıp günümüze kadar uzanan bir hikayeye sahip olan evlilik yüzüğü sonsuzluğu temsil eder. Kadın ve erkek yüzüğüne ait 2 halkanın birleşmesi, çiftlerin arasındaki sonsuz sevgiyi sembolize eder.

 

Evlilik Teklifinde Tektaş Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalı?

Evlenme teklifi için genellikle tercih edilen karat aralığı 0,10 ile 0,30 karat arasındaki sade pırlanta tektaş yüzük modellerinden oluşmaktadır. Bu karat aralığında seçeceğiniz bir yüzük ardından evlilik teklifi fikirleri için de seçim yapmanız gerekmektedir.

 

Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?

Eski Mısır ve Roma’dan günümüze gelen bu kültürde, yüzük sol elinin dördüncü parmağından geçen bir damarın kalbe gittiği düşünüldüğünden parmağa yüzük takılmaktaydı. Bu parmaktan geçen bir damarın direk kalbe gittiği düşünülüyor ve kalıcı aşkın sembolü olduğu vurgulanmaktaydı.

 

Söz ve Nişan Yüzüğü Hangi Ele Takılmaktadır?

Söz ve nişan yüzüğü sağ eldeki yüzük parmağına takılmaktadır.

Yüzük Kültüründe Osmanlı’nın rolü nedir?

Yüzük kültürü daha çok Osmanlı ve Arap ülkelerinde yayılmaya başlamıştır. Altın işlemeciliği ve taşlarla süslemelere kadar gidilmiştir.