Sercan Rona

Nişan Yüzüğü ve Alyans

Birbirini seven iki insanın aralarında ilişkiyi sembolize etmesi için alyans ve nişan yüzüğü kullanılmaktadır. Hayatlarını birleştiren insanların bu yoldaki sevgi ve birlikteliğini sembolize etmektedir. Manevi değeri belki maddi değerinden çok daha yüksek olan bu bahsedilen yuvarlak metal parça çok eskiden beridir bizim bir parçamız olmaya devam etmektedir.

Nişan yüzüğü veya alyans birbirini seven iki kişinin yollarını birleştirmesine dair yaşanacak güzel hatıraları sembolize eder. Bu sebeple, nişan yüzükleri ve alyanslar sahip olunan en anlamlı iki yüzük çeşidi olarak karşımıza çıkar. Onlar size hayatınızın en önemli anlarından biri veya birçoğunu hatırlatmak için var.

 

Yüzüğün Tarihi

Çok eski dönemlere gittiğimizde de bu durum değişmemektedir. İlk yüzük Eski Mısır döneminde sadece evli kadınların taktığı bir takıymış. Aynı zamanda halka şekli Eski Mısırlılar için eşler arasındaki sevgi ve bağlılığa ait sonsuzluğu ifade ettiği bilinmektedir. Hatta ilk yüzüğün 2.Ramses2in karısı için kullanıldığı bilinmektedir. sol parmaktan geçen bir damara aşk damarı anlamına gelen “vena amoris” adını vermişlerdi. Nişan yüzüklerini bu parmağa taktıklarında, yüzüğün doğrudan kalp ile bağlantı kurduğuna, yüzüğün akan aşkı ifade ettiğine inanırlarmış. Eskiden Çin’de ise bir elin her parmağı aileden bir kişiyi temsil edermiş. Baş parmak anne babayı, işaret parmağı kardeşleri, orta parmak kişinin kendisini, yüzük parmağı dediğimiz dördüncü parmak eşi ve serçe parmak ise çocukları ifade etmektedir. Antik Yunan döneminde ise yüzük insanlar arasındaki sınıf farkını ifade etmek için kullanılmış. MÖ 323-Mö146 tarihleri arasındaki Helenistik dönemde ise yüzüklerin üzerine süs amaçlı değerli taşlar konmaya başlanmıştır.

Yüzüğün tarihteki ilk üretim malzemelerine bakıldığında karşımıza ilk kenevir çıktığı bilinmektedir. Sonralarda kemik, fildişi, deri, demir gibi daha değerli malzemelerden üretilmeye başlanmış. Demir kullanılarak yapılan alyansın ilk defa Romalılar döneminde üretildiği bilinmektedir.

Günümüz kültüründe, söz veya nişanlanacak kişilerin nişan yüzüklerinin bir kurdele ile bağlanır ve sonrasında  parmaklara geçirildikten sonra kesilir. Bu birbirini seven çiftlerin hayatlarını birleştirme kavramını sembolize etmektedir. Ayrıca bir kişinin evli veya nişanlı olduğunu parmaklarında bulunan yüzüklerden anlarız. Çünkü nişanlı veya evli olmanın fiziksel olarak göstergelerinden biridir. Elbette manevi tarafı çok daha anlamlı ve derindir.

İlk Pırlanta Yüzük

860 lı yıllarda ilk kez kullanılmaya başlanan altın alyans  ile nişan ve düğün yüzüklerinin birbirinden ayrılmıştır. Nişan kavramındaki ayrım ise 1215 yılında gerçekleştiği bilinmektedir. O dönem evlenmek isteyen kişilerin bir süre yüzük takarak nişanlı kalmalarını tavsiye edildiği biliniyor. Pırlanta gibi değerli taşların yüzüklerde kullanılması ise daha sonralarda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı Arşidük Maximillian eşine üzerinde M harfi olan pırlanta bir yüzük hediye ettiği bilinmektedir. Bu pırlanta yüzük Avrupa’daki asiller arasında zamanla bir moda haline dönüşmeye başlamıştır. O günden beridir pırlanta yüzük evliliğin simgesi, kadınların ise vazgeçilmezi olmuştur. Osmanlı’da yine değerli taşlardan yapılan yüzük kültürü oldukça yaygındı. Erkeklerde ihtişamın ve zenginliğin, kadınlarda da güzelliğin simgesiydi. Altın işlemeciliği ve taşlarla süslemeler oldukça popülerdi. Altın ve gümüş gibi değerli madenlerden üretilen yüzük Mezopotamya, Mısır, İran, Arap, Yunan ve Roma kültürlerinde süs ve statü kavramlarının yanında, tabiat üstü güçler taşıdığına inanılan obje olarak günümüze kadar gelmiştir.

 

Söz ve Nişan

Günümüz kültüründe de evliliğe giden yolda atılan adımlardan biri de söz ve nişan merasimidir. Bu merasim, çiftler arasındaki ilişkinin ciddiyetini belirlemek ve ailelerin birbirini tanıması için önemli bir aşamadır. Bu aşamanın bir sembolü de çiftler arası nişan yüzüğü takmaktır. Eskiden günümüze gelen pırlanta yüzükler ise sonsuz aşkın bir sembolü olarak yerini almıştır. Yüzükler üzerinde kullanılan elmas ve pırlanta gibi değerli taşların tarihi yaklaşık 700 yıl öncesine dayanmaktadır ve görsel estetiği yüksek olması sayesinde halen özellikle bayanlar arasında en sevilen nişan yüzüğü türüdür.

 

Neden Nişan Yüzüğü Takılır?

Öncelikle nişan yüzüğünün neyi sembolize ettiğini düşünelim. Birbirini seven bir çifte ait nişan yüzükleri onların en özel eşyalarından biridir. Her iki kişinin de hayatlarını birleştirdiği ve yürüyecekleri bu yolda bir başlangıcı sembolize etmektedir. Alyans kelime olarak İngilizce Alliance kelimesinden dilimize gelmiştir. Kelime anlamı olarak birlik, birleşme, bağ, antlaşma anlamlarını taşımaktadır. Yüzüğünüze her baktığınızda hayatınızın en önemli ve en değerli kilometre taşlarından birini göreceksiniz. Sevgi, fedakarlık ve mutluluk ile dolu olacak bir yolculuk. Yüzüğe her baktığınızda, hayatınızdaki en anlamlı olaylardan birini sizin nişanınızı hatırlatacaktır.

 

Alyans Takmanın Sebebi

Tıpkı nişan yüzükleri gibi, alyanslar da derin ve manevi anlamlar yüklüdür. Öncelikle hayat arkadaşınıza sevgi ve bağlılığı temsil ederken, aynı zamanda da birlikte yeni hayatınızın başlangıcını işaret etmektedir. Alyans kullanıldığı her dönem evlilik için yıkılmayan bir bağ sembolü olmuştur. Alyansları daha da anlamlı kılan ise kılan şey ise malzeme, çeşit, şekil ve renk gibi kişiselleştirebileceğiniz, sevginizi en iyi şekilde yansıtacak seçimi yapabilmenizdir.

 

Nişan Yüzüğü ve Alyans Arasındaki Farklar

Alyansların ve nişan yüzüklerinin her ikisinin de farklı ve derin anlamlar taşıdığına inanıyoruz. Nişan yüzüğü, sevdiğiniz insan ile çıktığınız yeni yolun başlangıcı olarak kalırken, alyans ise hayatınızın en anlamlı günü olan düğün merasimini size hatırlatmaktadır.

Aralarındaki en büyük fark; nişan yüzükleri çoğunlukla göze hitap eden, gösterişli, pırlantalı olan yüzüklerdir. Alyanslar ise genellikle tek bir metal üzerine daha basit ve sade olmaktadır. Ancak, günümüzde kişiye özel kavramı ile ilişkiniz için anlamlı olduğunu inandığınız şekilde bir yüzük tasarlatabilirsiniz. Örneğin, bilgeliği ve güzel bir talihi sembolize eden safir alyans sahibi olabilirsiniz.

Bu yüzüklerin her ikisinin de hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. Hatta onları gelecek nesillere aktarabilirsiniz. Böylece çiftler arasındaki bağı sonsuza kadar canlı tutabilirsiniz.

 

Alyans İle Nişan Yüzüğü Birlikte Takılır mı?

Birçok kadının merak konusudur nişan yüzüğü ve alyans kullanımı. Nişan yüzüğü ve alyansın parmakta sıralaması konusunda 2 farklı görüş mevcuttur. Bir düşünceye göre, kalbine daha yakın olması için alyansın nişan yüzüğünün altında olması gerektiğidir. Bir başka düşünceye göre, onları aldığınız sırayla önce nişan yüzüğü sonra alyansı takmanız önerilmektedir. Elbette her ikisi de bir düşünceden ibarettir. Siz siz olun yüzüklerinizi sizin için en uygun, en anlamlı sıralama ne ise o şekilde kullanmanızdır. Ancak önemli bir konuda uyarmak isteriz. Eğer yüzükler farklı metaller ise farklı parmaklara takmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi birbirlerine fiziksel anlamda zarar verme olasılığındandır.

 

Nişan Yüzüğü ve Alyans Seçimi

Yüzüklerinizin tarzı, şeklini, taşını, rengini veya metali seçerken özgürsünüz. İster vintage, ister modern tarzınız olsun, yüzüklerinizi moda stilinize uyacak şekilde seçmeniz en uygunu olacaktır. Eğer her ikisini de aynı zamanda kullanmak isterseniz dikkat etmeniz gereken şeyler olacaktır. Alyans ile nişan yüzüğünün aynı metalden olması hem estetik açıdan hem de birbirine zarar verme açısından önemlidir. Parlaklık ve renkleri seviyorsanız; alyans için sarı altını, nişan yüzüğü için de beyaz altını tercih edebilirsiniz. Birde yakın boyutlarda olması estetik açıdan önemlidir.

 

Nişan Yüzüğü mü Alyans mı?

Bir çift olarak, eşinizin size olan bağlılığı ve sevgisini nişan yüzüğünüzde büyütürken. Alyanslar ise çiftlere bir ömür boyu bağlılık ve sadakatin simgesi olarak kalacaktır. Her ikisi de ilişkinize yapılan maddi manevi değer taşıyan önemli ve değerli yatırımlardır. Ve her biri kendi alanında benzersizdir. Sonuç olarak, her ikisine de ihtiyacınız olduğuna ve onları kendinizden bir parçaymış gibi hissedecek ve sonsuza kadar minnettar olacağınıza inanıyoruz.