Sercan Rona

F Renk Pırlanta Özellikleri ve Fiyatı

F RENK PIRLANTA NEDİR?

Pırlanta bir nişan yüzüğünüz eğer mükemmel bir kesim ve renge sahip değilse bir şeyler eksik demektir. Pırlanta derecelendirmesinin en üst sınıfında yer alan F renk pırlanta sınıfına göre makul bir fiyat, güzellik ve kalite dengesi sunmaktadır

Elbette pırlanta alırken dikkat etmeniz gerekenler noktasında bilginize güveniyor olmalısınız. Bu yazımızda F renk pırlantalar hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşıyor olacağız.

Bu renk pırlantalar, çıplak gözle hiçbir renk kalıntısı bulunmayan şeffaf görünümlü pırlantalardır. Elbette bir taş uzmanı gerekli cihazlar ile kontrol ettiğinde soluk renkli izleri görecektir. Son kullanıcı pırlanta renk skalası içerisinde yer alan ekstra beyaz (colorless) kategorisindeki D – E ve F renk pırlanta olup olmadığını anlayamasalar da, uzman bir kuyumcu bunu yapabilir.

Yer altında azotun değerli taş içerisinde fazlaca bulunması renk kirliliğine neden olmaktadır. Elmas oluşumunda karbon atomları bazen düşük oranlarda nitrojen ile temas etmektedir. Bu durum elmasta sarımsı bir parıltıya yol açmaktadır. Düşük derecedeki bir elmasın sarımsı parıltısı, istenen saf elmas tipine ters durum teşkil eder. Fakat F renkli pırlanta için bu durum geçeri değildir. Pırlanta renk skalası içerisinde en üst seviye olan ekstra beyaz (colorless) kategorisindeki en yüksek fiyatlı E ve D renk pırlantalar kadar parlak ve şeffaftır.

F renk pırlantaların kullanıldığı mücevherlerde takının şıklığını artırır. Renk tonu çıplak gözle fark edilemeyecek düzeyde olduğundan, aynı kategorideki D ve E renkler kadar aynı hisleri yaşatabilmektedir.

F RENK PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR?

Çıplak göz ile kusursuz gözüken F renk, pırlanta renk skalasının en üst kategorisinde yer almaktadır.
Pırlanta ne kadar renksiz olursa, o kadar kalitesi ve değeri yüksek olur. Pırlantaların kendine has parlaklığı ve ışıltısı şeffaf olmalarından kaynaklıdır. Uluslararası standartlarda, D, E ve F renk pırlantalar en yüksek kaliteli taşlar olarak kabul edilmiştir. Bu üç renk pırlantalarda üst düzeyi oluşturmaktadır.

Pırlantanın renk skalasını iyi bilirseniz, sizin için en doğru pırlantayı seçmeniz daha kolay hale gelecektir. Ne kadar ustalıkla kesilen bir pırlanta olsa da sarımsı renk barındıran bir pırlanta düşük kalitededir. Ayrıca F renk pırlantayı ister gümüş ister altında kullanılmış olması parıltı adına olumsuz bir durum yaşatmaz. Renksiz olması F renk pırlantaları, renk skalasında D ve E renk pırlantadan sonra konumlamıştır. Yani özetle F renk pırlantalar doğru saflık ve uygun fiyatın mükemmel karışımlarıdır.

 

PIRLANTA FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bir pırlantanın değerini belirleyen faktörler, karat, taş kesimi, berraklığı ve rengine bağlıdır. Bir elmasın şeffaflığı onun fiyatını arttırır. F renk pırlanta, mükemmel kesilmiş D renk pırlanta ile aynı görünmektedir. Fakat aralarında tek fark önemli bir fiyat farkıdır.

E, F ve G renk pırlantalar arasında çok az belirgin farklar olduğunda doğru pırlantayı bulmak zor olabilir. Ancak pırlantanın kesimi, rengi ve ayarı pırlantanın ayırt edici özellikleridir. Farkları anladıktan sonra, hangi taşın size uygun olduğuna karar vermeniz zor olmayacaktır.

D renk pırlantaların ardından E renk bir pırlantanın alabileceği en yüksek ikinci derecedir. E sınıfı taşlar büyütüldüğünde bile tamamen renksizdir.

E renk pırlanta ile F renk pırlanta arasındaki farklar çok incedir. GIA‘e göre, her iki renk sınıfı, renksizdir. Bu nedenle bir uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir. Pırlanta içindeki nitrojen kalıntısı onu F renk yapabilmektedir.

 

F RENK VE G RENK

GIA’e göre G renk pırlantalar beyaz (near colorless) kategorisinin ilk basamağında yer alır. Neredeyse renksiz olarak sınıflandırmaktadır. Taş yapısında bulunan sarı lekeler doğal ışıkta birçok zaman algılanmayabilmektedir. Uzman tarafından incelendiğinde bile eğer mükemmel kesimde bir taş ise, lekelerin tespiti oldukça zordur.

Yuvarlak bir F rengi pırlanta ve aynı şekle sahip G renk pırlanta neredeyse birbirinden ayırt edilemez. Yuvarlak kesim, pırlantada ışığı yansıttığından hiçbir renk izi bırakmaz. G renk pırlantalar, ekstra beyaz (colorless) kategorisine göre daha uygun fiyatlı bir alternatiftir.

F renkli pırlantalar, beyaz altın ya da platin kasaya yerleştirildiğinde net görünürler. Eğer sarımsı bir altın metal kullanılırsa renginin bir kısmını yansıtabilirler.

F RENK PIRLANTA ALMAK DOĞRU BİR SEÇİM MİDİR?

Pırlantanın parlaklığı hem renk hem de kesiminden gelmektedir. Bu nedenle F rengi pırlanta çoğu zaman doğru bir seçimdir diyebiliriz. Elbette daha düşük bir bütçe ile de daha düşük dereceli bir pırlanta yüzüğünüze göz kamaştırıcı bir güzellik katacaktır.

Önerimiz eğer yüksek kaliteli bir pırlantanın bütçenizi zorlamadığından eminseniz, iyi karat ağırlığına sahip, ince kesilmiş F renkli bir taş seçmelisiniz. Eğer kasa kenarlarında birkaç küçük pırlanta bulunan bir takıya bakıyorsanız, taş derecelerindeki farklılıkların mücevherin görünümünü etkilediğini unutmamalısınız. Örneğin I renk pırlantanın ışıltısı, yan taraftaki F renk pırlantaların donukluğu ile uyuşmayacaktır. Bunun yerine ana taş küçük bile olsa F renk pırlanta, tüm taşlara tek tip bir görünüm verecektir. Ayrıca oval kesimli şekle sahip bir taş, pırlantanın iç tonunu ortaya çıkaracaktır. Oval bir F renk pırlanta beyaz altın ya da platin bir kasa ile kullanıldığında muhteşem bir yüzük olacaktır.

F RENKLİ PIRLANTA SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  • Bütçenizi belirleyin.
  • Şeklini seçin.
  • Karat seçimini yapın.
  • Sertifikalı pırlanta olduğuna emin olun
  • Resimler haricinde gerçek ortamlardaki duruşuna bakın.
  • Güveneceğiniz bir satıcıdan alın