Sercan Rona

Pırlanta Hakkında Sık Sorulan Sorular

Elmas, hemen her dönemde başta kadınlar olmak üzere herkesin ilgisini çekmeyi başaran değerli bir taştır. Elmas işlenerek pırlanta haline dönüştürülmektedir. Ve aksesuarlarda kullanımı ile artık kadınların vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Bu kadar değerli ve önemli bir aksesuar olan pırlanta hakkında merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık.

Pırlanta hakkında sık sorulan 5 soru ve cevaplarına geçmeden önce pırlantanın dünya üzerinde standartları olan pırlanta 4C kuralı hakkında detaylı bilgi almak için daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Günümüzde pırlanta deyince tektaş yüzük, yüzük deyince evlilik teklifi akla gelir. Birçok erkeğin evlilik teklifinde başrol oynayan pırlanta nişan yüzüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas olmak, sonradan çıkacak olumsuz durumları önleyecektir. Şimdi pırlanta hakkında merak edilen en çok sorulan 10 soruya geçelim.

1-Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalı?

Pırlanta 4C kurallarından biri olan karat taşın boyutunu ifade eder. Pırlantanın ideal ölçülerde olması önemlidir. Tektaş pırlanta yüzükler genel olarak 0.05 karat ölçüden başlayıp 0.10, 0.25, 0.50, 0.70, 1.00, 1.25, 1.50, 1.75, 2, 3 ve 4 karat şeklinde yukarı yükselmektedir.

Yüzük alırken elbette karat oldukça önemli bir kriterdir. Ancak birçok insan için bütçe konusu da oldukça önemli bir konudur. Düşük bütçe ile tek taş yüzük sahibi olmak mümkündür. Bunun için 0.20 karat ve altı tektaş pırlanta seçenekleri uygundur. Küçük bütçe ile daha büyük karata sahip pırlanta yüzük almak isteyenlere ise en pratik çözüm, berraklık ve renk konusunda ödün vermek gerekmektedir. Böylece daha büyük karat pırlanta yüzüğe, daha düşük bütçelerle sahip olabilirsiniz.

Özet olarak, tektaş yüzüklerin ağırlık veya büyüklüğü satın almada kafa karıştıran unsurlar olsa da pırlantada berraklık, renk ve kesim kriterleri fiyatı ve görselliği değiştirecek asıl etkenlerdir.

2-Pırlanta Yüzük Hangi Kesim Olmalı?

Pırlantanın ya da elmasın üzerindeki her çizginin adına faset denir. Aynı zamanda pırlantada ışığı yansıtan yüzeylerin adıdır. Fasetlerin çokluğu taşların parıltısını arttırmaktadır. Pırlanta kesim işleminde 57 faset, elmas kesimde 12 ile 36 arasında değişmektedir. Doğadaki en değerli taşlardan biri olan elmasa insanoğlu tek müdahale edebildiği işlem kesim işlemidir. Pırlanta ustası bazı hesaplamalar ile fasetlerin nasıl ve kaç adet atılacağını belirler. Ancak bu işlem oldukça zor ve ustalık isteyen bir konudur.

Birçok kişi tarafından pırlantada kesim, pırlanta şekilleri ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle bu sorumuzu pırlanta yüzük hangi şekil olmalı olarak değiştirmek daha doğru olacaktır. Genel olarak yüzük ve diğer takılarda sık kullanılan 8 tip pırlanta şekli vardır. Bu şekiller yuvarlak, kalp, prenses, baget, emerald, damla, markiz ve oval kesim pırlanta takılardır. Bu seçim tamamen kişinin zevkine kalan ve takı ile uyum sağlamış bir tasarım olmasına bağlıdır. Kesim olarak bir pırlanta şekli söylemek doğru değil fakat takılarda en çok kullanılan şekil yuvarlak kesimli pırlanta takılardır.

3-Pırlanta Alırken 4C Kuralı Neden Önemlidir?

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken ve pırlantanın değerini belirleyen 4 ana kriter vardır. Bu kriterler dünya genelinde elmas ve değerli taşlar konusunda otoriteler tarafından belirlenmiş kriterlerdir. Bu kriterlere pırlanta 4C kuralları denilmektedir. Bu kriterler; karat, renk, berraklık ve kesimdir. Ayrıntılı bilgi için pırlantada 4C kuralı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4-Sertifikalı Pırlanta Neden Önemlidir?

Uluslararası sertifika bir pırlantanın pasaportudur. Dünya’nın neresinde olursanız olun, sertifikada yazan bilgiler dikkate alınır. Pırlantanın her ışıkta ve açıdaki kriterlerinin doğru olduğunu kanıtlayan belge olarak sertifika verilmektedir. Sertifikalı pırlantalarda bir piyasa değeri oluşur ve pırlanta borsası fiyatları üzerinden değerini her zaman korur. Pırlanta hakkında olumsuz durumlarla karşılaşmamak için uluslararası sertifikalı pırlanta almanızı öneriyoruz. Ayrıntılı bilgi için Uluslararası Sertifikalar yazımızı inceleyebilirsiniz.

5-Pırlanta Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hayatınızda değer verdiğiniz maddi ve manevi her şeyin eğer uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ona özen göstermeniz gerekmektedir. Dünyada en sert malzemelerden biri olan elmaslarda hasar görebilmektedir. Eğer pırlanta bir yüzüğünüz varsa; güvenli, temiz ve iyi durumda olmasını istiyorsanız size bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Yüzüğünüzü temiz tutun. Düzenli olarak pırlanta temizliği yapın ya da yaptırın.
Yüzüğünüzü deterjan vb. kimyasallar ile temas etmesine izin vermeyin.
Yüzüğü sert zeminlere çarpmamaya özen gösterin.
Yüzük parmağınızda iken ağır el işleri ile uğraşmayın.
Yüzüğünüzü dikkatli kullanın.
Yüzüğünüz için (varsa) sigorta yaptırın.
En azında yılda bir defa bir kuyumcudan yüzüğünüz için genel bir kontrol yaptırın.

Daha ayrıntılı bilgi için Pırlanta Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.