Sercan Rona

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Işıltısı ve güzelliği ile kadınların vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alan pırlanta, hem maddi hem de manevi anlamda değer taşımaktadır. Alacağımız pırlanta yüzüğü nereden aldığımız önemli bir konu. Bu konuda pırlanta yüzük nereden alınır yazımızı okuyabilirsiniz. Peki sahte pırlanta nasıl anlaşılır? ayrıntılarını inceleyelim.

Pırlanta maddi anlamda değerli bir ürün olduğundan ne yazık ki kötü niyetli yaklaşımları da beraberinde getirmiştir. Piyasada bir çok gerçek olmayan pırlanta bulunmaktadır. Orijinal ürünün birebir benzeyen özellikte sahteleri üretilebilmektedir. Ve gerçek pırlanta sahte bir pırlantadan ayırt etmek çıplak göz ile neredeyse imkansız olabilmektedir. Bunun için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Gerçek pırlantayı anlama yöntemleri veya hangi testlerden geçmelidir kısaca bu konuları inceleyelim.

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Değerli bir taş olması ve kadınlar için her dönem ilgi odağı olması, pırlantayı sahte üretime sevk etmiştir. Özellikle eş adaylarının evlilik teklifleri, eşlerin evlilik yıldönümü gibi zamanlarda hediye olarak tercih edilen tek taş yüzük modellerinde sahte üretime rastlanmaktadır. Uygulayacağınız bazı yöntemler ile pırlantanın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu artık anlayabileceksiniz. Ancak yine bu konuda emin olmak için profesyonel pırlanta uzmanından destek alınmalıdır.

Pırlantanın değerliliği, oluşumu ile başlayıp, usta ellerdeki kesim açılarına kadar varan süreçleri belirlemektedir. Örneğin bir ustanın pırlanta taşını keserken verdiği açılar, pırlantanın içine giren ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamaktadır. Bu özellik sahte pırlantalarda farklı renklerde ışık yansımaları olmaktadır. Bu pırlantanın sahte veya çok düşük kalitede olduğunun göstergesidir. Ayrıca pırlanta şeffaf gözüken bir taş olsa da bir yazı üzerine pırlanta ile bakıldığında yazının buğulu gözükmesini sağlar. Sahte pırlantalarda ise cam ile bakıyormuş gibi yazılar net gözükmektedir.

 

Gerçek Pırlantayı Anlamak İçin Uygulanacak Yöntemler

Pırlanta alırken sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak için profesyonel olmayan bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu sayede pırlantanızın, sahte mi yoksa gerçek pırlanta mı olduğunu anlayabilirsiniz. Aslında bu işlemlerden önce eğer temin edebiliyorsanız ülkemizde de satılan pırlanta test cihazı satın alabilirsiniz. Bu en basit gerçek pırlanta anlama yoludur.

Eğer pırlanta berraklığı, yapısı gibi özelliklerine dair deneyiminiz yoksa piyasada zirkon gibi taşları pırlantaya benzetmeniz normal olacaktır.  En azından size önerebileceğimiz yöntemler ile pırlantaya ilk kontrol yapabiliyor olacaksınız. Siz ne olur ne olmaz, profesyonel pırlanta uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz. Gelin bu testleri inceleyelim.

1-Su İle Sahte Pırlanta Kontrolü:

Bu uygulama yüzük haricinde sadece taş olarak yapılması gereken bir yöntemdir. Pırlanta taşının özgül ağırlığı sudan yüksek olduğundan su dolu bardak içine atıldığında dibe çökecektir. Ancak sahte bir taş ise su üzerinde kalma olasılığı çok yüksektir.

2-Nefes ile Sahte Pırlanta Kontrolü:
Pırlanta taş olan yüzüğünüz üzerine ağzınızı yaklaştırıp hızlıca soluk verin. Taş üzerinde oluşacak buhar tabakası çok hızlı bir şekilde dağılıyorsa pırlantanın gerçek olma ihtimali yüksektir. Pırlantalar ısıyı çok hızlı bir şekilde yüzeyinde dağıtabilmektedir.

3-Montür Kontrolü:

Pırlanta gibi değerli taşlar için kullanılan montürlerde genellikle değerli metallerden yapılmaktadır. Bunları montür içerinde yazan verilerden veya kuyumculardan da yardım alabilirsiniz.

 

4- Yazı Okuma ile Sahte Pırlanta Kontrolü

Pırlanta, içinden geçen ışığı farklı açılarda yansıtma özelliğine sahiptir. Eğer pırlantanın düz tarafını bir kitap üzerine tutup yazıları okumaya çalıştığınızda yazılar bulanıklaşıyorsa pırlatanın gerçek olma olasılığı yüksektir.

 

Profesyonel Pırlanta Kontrol Yöntemleri
Bir pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için bu işin profesyoneli olan taş bilimci gemologlardan veya deneyimli pırlanta uzmanlarından destek alınmalıdır.

1- Lup (Büyüteç) İle İnceleme
Birçok pırlanta luplar ile yakından incelendiğinde ufakta olsa kusurları olduğu görülecektir. Ancak en üst seviye olan kusursuz pırlantalarda vardır. Bu nedenle lup ile incelediğinizde kusursuz bir taş görüyorsanız. Mutlaka başka testlere veya bir pırlanta uzmanına danışınız. Çünkü elinizdeki pırlanta ya sahte yada çok değerli bir pırlanta olma olasılığı var.

2- Pırlanta Test Cihazı:

Pırlanta test cihazları ile hızlı, güvenli bir şekilde pırlantanızın sahte mi gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz.