Sercan Rona

Pırlanta Temizliği

Pırlanta Temizliği

Pırlanta bir kadının en önemli ve değerli aksesuarları arasında yer almaktadır. Gündelik yaşam içerisinde kullanım sıklığına bağlı olarak pırlanta bakımı önem kazanıyor. Pırlanta takılar ışıltısıyla gözleri üzerine çektiği gibi, ne yazık ki kir, toz ve yağları üzerinde toplayan bir özelliği vardır. Bu unsurlar pırlantanın gerçek ışıltısını kaybettirmektedir. Taş içerisine giren ışık dışarı çıkamaz. Peki bu durumda pırlanta temizliği nasıl yapılmalıdır? sorusu aklınıza gelebilir.

Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?

Kullanım oranınıza bağlı olarak pırlanta yüzük temizliği düzenli aralıklarla her pırlanta sahibinin yapması gereken önemli bir detaydır. Ayrıca Pırlanta Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu temizlik için çevrenizde bir çok bilgi duyacaksınızdır. Bunlardan bazıları sirke ile pırlanta temizliği, pırlanta temizleme solüsyonu, pırlanta temizleme kalemi gibi birçok yöntem duymuş olabilirsiniz. Bu yöntemleri doğru yanlış demeden ve sizi yormayacak evde pırlanta yüzük bakımı yapabileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler yumuşak kıllı bir diş fırçası, sabun ve ılık sudur. Bir bardak ılık su içerisine birkaç damla sıvı sabun veya bulaşık deterjanı ekleyip karıştırıyoruz. Yüzüğümüzü bu su içerisinde birkaç dakika hatta zamanınız varsa gece boyunca bekletiyoruz. Ardından yumuşak kıllı diş fırçası ile taşı ve gövdeyi hafifçe ovun. Ovma işlemi ardından su ile durulayıp, güzelce kurutmanız yeterli. Bu işlemi maksimum ayda bir mutlaka yapmanızı öneririz.

Önemli bir bilgi; bu işlemi lavabo başında sakın yapmayın 🙂 Elmaslar doğadaki en sert maden olmasına rağmen kırılma yaşanabilmektedir. Ayrıca ufak bir dikkatsizlik taşın lavabo deliğinden geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Evde Basit Pırlanta Temizliği Tarifi

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • Eski bir diş fırçası
  • Küçük bir kase
  • Bazı sıvı deterjanlar, örneğin bulaşık deterjanı

Küçük kaseyi ılık su ve 1-2 damla bulaşık deterjanı ekleyerek doldurun.

Mücevheri birkaç dakika suya batırın.

Takının alt tarafını kir ve yağın birikeceği yerleri temizlemek için diş fırçanızla nazikçe fırçalayın.

Bir kez daha ılık suya daldırın

Kuru bir bezle nazikçe kurulayın

Bunun haricinde pırlanta takılarınızı yılda bir defa satın aldığınız yere götürerek, taşı ve yüzüğü detaylı temizletirseniz pırlanta berraklığı ile ilk günkü gibi ışıldamaya devam edecektir.