Sercan Rona

Pırlanta Kırılır mı?

Elmas dünyada bilinen en sert madenlerden biridir. Ancak bir o kadar da kolay kırılabileceğini söyleyebiliriz. Peki bu nasıl olur. Hem çok sert hem de kırılma ihtimali yüksek.

ELMASIN KIRILMASI MÜMKÜN MÜ?

Teorik olarak değerlendirildiğinde evet bir elmas kırılabilmektedir. Ancak pratikte bir elmasın kırılması oldukça güçtür. Elması kırmak için doğru noktaya ve doğru oranda güç uygulamak gerekmektedir.

Elması kırabilmenin bilimsel mantığı şöyledir. Her sert güçlü değildir. Bir elmas çeliğin çizilmesi için size yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda çeliği çizen elması sert bir cisim ile kolayca kırabilirsiniz. Elmas serttir, çekiç ise güçlüdür.

Sert ve güçlü bilimsel olarak farklı iç yapılara sahiptir. Bir elmas, karbon atomlarının kafese benzeyen bir yapı ile birleşmesinden oluşmaktadır. Atomlar arasında belirli bir uzaklık mevcuttur. Eğer hızlı ve yüksek oranda bir güç uygularsanız atomları birbirine yaklaştırıp veya uzaklaştırarak elması kırabilirsiniz. Bu atom yapısı onu dünyanın en sert maddelerinde biri yapmaktadır. Ve rahatlıkla bir elmas ile çeliği bile çizebilirsiniz.

Çelik ise yüklü iyonlar arasındaki elektrostatik kuvvetlere dayanan bir kimyasal bağ  yapısına sahiptir. İyonları rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. Bu nedenle sert bir cisim ile çeliğe vurduğunuzda iyonlar parçalaması yerine sağa sola kayarak darbeyi absorbe ederler. Bu durum çeliği üst düzeyde güçlü ve işlenebilir yapmaktadır. Bu esneklik yapısı elmasta olmadığından elmas çok serttir, fakat çok güçlü değildir.

ELMAS KESİCİLER ELMASLARI NASIL KIRAR?

Elmas işlenirken öncelikle en üst düzeyde taş sayısına ayrılmaktadır. Ayırma işlemi elmasın yapısı gereği zayıf noktası olan bölünme çizgilerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Tıpkı tahta parçasını balta ile keserken açılan kısımdan yarılmaya devam etmesi gibi düşünebilirsiniz. Ancak burada bir risk var; elmasların 4 farklı bölünme çizgisi içerdiği unutulmamalıdır. Bu risk nedeniyle her pırlanta olmasa da bazı özel pırlantalar bölünmeden önce ayları bulan incelemelere tabi tutulmaktadır.

 

SERT BİR VURUŞ PIRLANTAYI KIRAR MI?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Bu nasıl oluyor derseniz. Teknik olarak çekiçle pırlantayı kırabilirsiniz. Ancak bunun oldukça zor olduğunu söylemek gerek. Doğru noktaya yüksek oranda darbe ile bir pırlanta kırılabilir. Bir pırlantaya sert bir cisimle vurmanız pırlantaya ciddi oranda bir zarar vermeyecektir. Ancak önerimiz bunu denemeyin 🙂

Bir elması sert bir cisimle kırmak için ihtiyacınız olanlar:

Yapısında kusurları ve zayıflıkları olan bir elmas bulmak
Sert bir cisimle uygulanacak darbe elmasın en zayıf noktası olan iç kısmına en yüksek düzeyde kuvvet uygulanması.
Darbe gelen elmasın sıçramasının önlenmesi gerekmektedir. Aksi halde darbe zayıflamış olacaktır.
Konuyu özetlersek , bir pırlantayı sert bir cisim ile kırmak mümkündür fakat bunu yapmak hiç de kolay değildir.