Sercan Rona

Pırlanta Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sizin için çok değerli olan pırlanta takınızı kullanırken ışıltınızın bir kat daha arttığını söylemek mümkün. Peki pırlantanızın ışıltısının devam etmesi için neler yapıyorsunuz? Yada soruyu söyle soralım “Pırlanta Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir” biliyor musunuz? Hem manevi hem de maddi değeri yüksek olan pırlantanızı korumak sizin elinizde. Doğru ve güzel kullanım ile mücevherinizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun için pırlanta bakımı konusunda bazı püf noktaları uygulamanız yeterlidir. Pırlanta takı kullanımında dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim.

Pırlanta Bakımı ve Temizliği

Pırlantanızı kullanım oranına bağlı olarak düzenli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bunun için dilerseniz alacağınız mücevher temizleme ve parlatma sıvısı  ile temizleme yapmanız bir yöntemdir. Yine evde pırlanta temizliği için basit bir yöntem olan su, deterjan ve diş fırçası kullanarak yapacağınız temizlik de bir diğer yöntemdir. Yada bunlara zamanım yok diyorsanız satın aldığınız veya mücevher bakımı yapan kuyumcuları da tercih edebilirsiniz. Bu madde bir pırlanta sahibi için asla atlanmaması gereken bir konudur.

 

Pırlantanızı Dış Etkenlere Karşı Koruyun

Elmas dünyanın bilinen en sert ve en değerli madenlerinden biridir. Ancak bu çizilmeyecek, çatlamayacak veya kırılmayacak anlamına gelmez. Bunun için pırlantanızı kullanırken dış etkenlere karşı çok dikkatli olunmalıdır. Eğer pırlantanıza zarar geleceğini düşündüğünüz bir iş ile uğraşacaksanız mutlaka pırlantanızı çıkarmanızı öneririz. Tabi çıkardığınızda onu koyacağınız yerde bir o kadar önemli. Toplu halde takıların bulunduğu bir mücevher kutusuna bırakıldığı taktirde çizilme olasılığı yükselmektedir. Bu nedenle pırlanta takınızı içerisinde çizilmeyecek bir kaba tek başına koymanız daha güvenli olacaktır. Hatta mümkünse kağıt mendile sarıp kutuya koymanız daha da güvenlidir.

 

Profesyonel Pırlanta Bakımı ve Kontrolü

Her sene en az 1 defa olmak koşuluyla pırlantanızı satın aldığınız yer veya başka kuyumculara götürüp genel bir kontrol ve bakım yaptırmalısınız. Çoğu zaman pırlantayı tutan montür üzerindeki tırnak kontrolü birçok önemli kayıpları önlemektedir. Bunu sizde aralıklarla kontrol edebilirsiniz. Baş ve işaret parmağınızla montürden tuttuğunuz pırlanta takıyı kulağınıza götürüp sallayın. Eğer bir sesler gelmeye başladıysa vakit kaybetmeden mutlaka kontrole götürün.

 

Pırlantanızı Kaybolmaması İçin Kutu Kullanın

Bir çok pırlanta kullanıcısı özellikle pırlanta yüzük takan bayanlar yüzüklerini zarar görmemesi için doğru zamanda çıkarmaktadır. Ancak ufak bir sorun var, “pırlantanızı en son nerede çıkarmıştınız, hatırlamıyorsunuz”. Bu nedenle eviniz veya işyeriniz gibi sık kullandığınız mekanlarda pırlantanızı çıkardığınız noktalara kutucuklar koymanız sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Parmak Ölçüsü Değişikliği

Özellikle pırlanta yüzük kullanıcıları için parmak ölçüsü mevsimsel, sıcaklık, kilo vb sebeplere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumlarda yüzük ölçünüzü değiştirmek yerine ilk etapta sorunun neden kaynaklandığını iyi anlamak gerekir. Geçici bir durum olup olmadığına emin olduktan sonra değişiklik yaptırmak daha doğru olur. Aynı şekilde pırlanta yüzük alırken oturduğunuz bölgedeki sıcaklık değerleri gibi bazı kriterler göz önünde bulundurularak bir ölçü belirlenebilmektedir. Yüzüğün parmağınıza bol olması durumunda pırlantanızın daha çabuk yıpranacağını unutmayın.