Sercan Rona

Pırlanta Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Bir çok insanın pırlanta yüzük alırken gerçeklik ile ilgili sorunlar kafasına takılabilmektedir. Hem manevi hem de maddi yönden değerli olan pırlanta yüzük sahte mi? sorusunu beraberinde getirebilmektedir. Kimse sahte bir pırlanta yüzük için yüksek miktarlarda ödeme yapmak istemez. Peki pırlanta yüzük nasıl anlaşılır? İşte detaylar…

Bir çok insanın pırlanta yüzük alırken gerçeklik ile ilgili sorunlar kafasına takılabilmektedir. Hem manevi hem de maddi yönden değerli olan pırlanta yüzük sahte mi? sorusunu beraberinde getirebilmektedir. Kimse sahte bir pırlanta yüzük için yüksek miktarlarda ödeme yapmak istemez. Peki pırlanta yüzük nasıl anlaşılır? İşte detaylar…

Pırlanta Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Pırlantaya benzeyen taklit taşların piyasada artan taleplerinden dolayı, son dönemlerde üretimleri oldukça artmıştır. Öyle ki bu taklit taşlardan bazılarını gerçek pırlantadan ayırt etmek son kullanıcı gözüyle neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Değer verdiğiniz bir insana yahut kendinize alacağınız bir pırlanta yüzük seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar vardır. Öncelikle bütçeniz doğrultusunda en doğru seçimi yapaya odaklanmalısınız. Bunun için dikkat edilmesi gereken başlıkları uluslararası standartları belirlenmiş 4C kuralı başlığı altında incelemek daha doğru olur. Bunlar karat, renk, berraklık ve kesimdir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için pırlantada 4C kuralı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tüm bu 4 madde üzerinden değerlendirip istediğiniz pırlanta yüzük modeline karar verdiniz. Bundan sonra alacağınız pırlanta yüzüğün gerçek olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki bir pırlanta yüzük nasıl anlaşılır? Aşağıda sahte bir pırlanta yüzük olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gerekenler detayları sıraladık.

Güvenilir pırlanta firmaları

Pırlanta yüzük almadan önce; güvenilir bir firma ya da çevrenizde tecrübesine güvendiğiniz kişilerden yardım almak dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Yaptığınız araştırma sonunda pırlanta yüzük satın alacağınız firma konusunda net değilseniz unutmamanız gereken önemli bir püf nokta var. Gerçek pırlanta yüzükler her zaman sertifikası ile birlikte verilmektedir. Hatta bu sertifikaların mümkünse uluslararası sertifika olmasına dikkat edilmelidir. Dilerseniz bu konuda ayrıntılı bilgi için Uluslararası Sertifikalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pırlanta yüzük alırken gerçekliğine emin olmak için; öncelikli dikkat edilmesi gereken konu, dünyaca kabul görmüş HRD ya da GIA sertifikalı pırlanta yüzüklerden birini almalısınız. Bu sertifikalar ile dünyanın her yerinde pırlanta yüzüğünüzün gerçek değerinin belirtildiği kalite belgesine sahip olursunuz. Aynı zaman bu sertifika pırlanta yüzüğün sadece size ait olduğunu kanıtlamak için kullanılan bir belgedir.

Pırlanta Parlaklık Testi

Pırlanta yüzüğü elinize aldığınızda ilk dikkat edilmesi gereken husus parlaklık olmalıdır. Taklit olan pırlantanın parlaklığı, gerçek pırlanta taş gibi güçlü değildir. Gerçek pırlantalar dışarıdan gelen ışığı en üst seviyede kırıp, yüksek oranda parlaklık oluşturmaktadır. Taklit olan taşlarda kuvars ve cam gibi maddeler kullanıldığından, pırlantalarda olduğu gibi kırılma katsayısı yok denecek kadar az ya da hiç yoktur. Bu nedenle dışarıdan gelen ışık taklit taştan kırılma olmadan geçer. Böylece parlaklık oluşmaz. Ancak taklit taşlarında oldukça göz yanıltıcı görsellik taşıdıklarını da söylemeden geçemeyeceğiz. Dikkatli olmak gerekmektedir.

Bulanıklık Testi

Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer basit yolu; pırlanta taş ile herhangi bir kitaptaki yazılara baktığınızda bulanık görmeniz gerekiyor. Taklit taşlarda cam veya kuvars gibi maddeler kullanıldığından, aynı işlemi taklit taş ile denerseniz yazının daha net olduğunu göreceksiniz. Ancak burada bir istisna olabilmektedir. Pırlanta kesiminde ustaların bazıları kendine özgü kesim teknikleri uyguladığından bu taşlarda yazılar net olmasa da okunabilmektedir.

Gerçek pırlanta için su testi

Pırlanta sıralı karbon atomlarından oluşan değerli bir madendir. Pırlantanın özgül kütlesi sudan fazladır. Pırlantanın öz kütlesi 3,51 gr/cm3 iken saf suyun özgül kütlesinin yaklaşık 1 gr/cm3 ‘tür. Bir bardak su içerisine pırlanta taşı usulca bıraktığınızda dibe çöküyorsa gerçek pırlantadır.

Pırlanta Buhar Testi

Pırlanta tektaş yüzüğünüzü iki parmağınızın arasına alıp ağzınızı yaklaştırıp soluğunuzu hızla üzerine verdiğinizde oluşan buhar tabakası hızlıca dağılıyorsa pırlanta gerçektir. Eğer buhar birkaç saniye sonra dağılıyorsa, net olmamakla birlikte taşın sahte olma ihtimali var.

Pırlantada Ultraviyole Işık Testi

Ultraviyole (morötesi) ışığın kısaltması UV olan ışık altına pırlanta tutulursa her pırlanta farklı reaksiyon gösterebilmektedir. Bazıları hiç parlamazken, bazıları mavi renkli bir parıltı verirler. Bu nedenle, eğer taş parlamazsa, sonuçlar mutlaka sahte bir elmas olduğunu göstermez. Bu testin bir uzman tarafından daha gelişmiş ekipman kullanılarak yapılması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

 

Bir pırlanta yüzüğün sahte olup olmadığını anlamak için güvenirliliği net olmamakla birlikte herkesin kolaylıkla yapabileceği bazı yöntemlerden yukarıda bahsettik. Belirtmek isteriz ki bu yöntemlerin güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmamıştır. Pırlanta yüzük nasıl anlaşılır? sorusuna yukarıda bahsettiğimiz basit ve hızlı yöntemleri uygulamış olsanız da mutlaka güvenilir bir firma ya da pırlanta işinde uzman tecrübeli kişilere danışmanızı önemle hatırlatırız. Pırlantanın gerçek olup olmadığını, gerçekliği kanıtlanmış birçok araç ve yöntemler ile bir gemolog size net bir şekilde iletebilmektedir.