Sercan Rona

Pırlanta Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır?

Pırlanta Yüzük Bakımı

Hayatınızda değer verdiğiniz maddi ve manevi her şeyin eğer uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ona özen göstermeniz gerekmektedir. Biz bu yazımızdan özellikle kadınların değer verdileri önemli aksesuarlarından pırlanta yüzük bakımı konusunda fikirler paylaşıyor olacağız.

Dünyada en sert malzemelerden biri olan elmaslarda hasar görebilmektedir. Eğer elmas veya pırlanta bir yüzüğünüz varsa ve zarar görmesini istemiyorsanız bazı önlemler almak zorundasınız.

 

Pırlanta Yüzük Bakımı İçin İpuçları

Yüzüğünüzü güvenli, temiz ve iyi durumda olmasını istiyorsanız size bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

  • Yüzüğünüzü temiz tutun. Düzenli olarak pırlanta temizliği yapın.
  • Yüzüğünüzü deterjan vb. kimyasallar ile temas etmesine izin vermeyin.
  • Yüzüğü sert zeminlere çarpmamaya çalışın.
  • Yüzük parmağınızda iken aşırı veya ağır el işleri ile uğraşmayın.
  • Yüzüğünüzü dikkatli kullanın.
  • Yüzüğünüz için (varsa) sigorta yaptırın.
  • En azında yılda bir defa bir kuyumcudan yüzüğünüz için genel bir kontrol yaptırın.

 

Pırlanta Yüzük İçin Düzenli Bakım Şart

Yılda en az birkaç kez yüzüğünüze sağlam bir temizlik yapmalısınız. Pırlantanızı kullanım oranına bağlı olarak düzenli aralıklarla temizliğinin yaptırmalısınız. Dilerseniz alacağınız mücevher temizleme ve parlatma sıvısı ile temizleyebilirsiniz. Veya basit bir yöntem olan su, deterjan ve diş fırçası kullanarak evde pırlanta temizliği yapabilirsiniz. Bu yöntemlere zamanı olmayanlar için önerebileceğimiz en güvenli yöntem ise satın aldığınız veya mücevher bakımı yapan kuyumcuları da tercih etmektir. Bu temizlik bir pırlanta sahibi için asla atlanmaması gereken bir konudur.

Önemli bir not iletmeden geçemeyeceğiz. Eğer yüzüğünüzde zümrüt, yakut, inciler veya daha yumuşak başka bir taş varsa, yüzüğünüzü yalnızca profesyonel bir kişiden destek almanızı öneririz. Mücevherlerinizi nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğinizi bilmek istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Güçlü Kimyasalları Yüzükten Uzak Tutun

Evinizde pırlanta yüzük için kalıcı hasarlar bırakacak birçok kimyasal mevcuttur. Örneğin bir saç spreyi, klor içeren çamaşır suları veya mobilya cilası gibi kimyasallardan uzak durmalısınız.

Yüzüklerinizi çıkarırken dahi eldiven takmanızı tavsiye ederiz. Parmak uçlarınızda bulunan kimyasallar yüzük üzerine geçebilir.

 

Yüzük Takarken Bunları Yapmayın

Ağır bir yük taşırken yüzüğünüzü çıkarın. Tüm spor ve outdoor aktiviteler için yüzüğünüzü çıkarmanızı öneririz. Yine de bu gibi işlerde yüzüklerinizi takmaya devam etmek isterseniz o zaman kaliteli eldivenler takmanızı tavsiye ederiz. Eldivenler, yüzüğe bir koruma seviyesi katacak ve ayrıca çarpıldığında düşerse yan elmasların kaybolmasını önleyecektir.

Bu uyarılar eski veya yeni tüm takılarla ilgilidir. Eski pırlanta nişan yüzüğünüzü (veya herhangi bir değerli taş yüzüğünüzü) taşından değil, her zaman montür kısmından tutunuz. Bu yalnızca doğal yağların ellerinizden taşın çevresinde birikmesini engellemekle kalmayacak, aynı zamanda elmasın güvende kalmasına da yardımcı olacak bir önlemdir.

Yüzüğü yanlışlıkla ve aceleyle riskli yerlere bırakmayın. Özellikle ellerinizi yıkarken lavaboya veya tuvalete yakın bir yerlerde çıkarmayı denemeyin.

 

Yüzüğünüze Sigorta Yaptırın 

Çoğu kişi parmağında yer alan yüzüğün asla kaybolmayacağını veya zarar görmeyeceğini düşünmektedir. Ne yazık ki, bu doğru değil. Yüzükler her zaman kaybolabilir veya her an zarar görebilirler.

Bildiğimiz kadarıyla sadece yüzüklere özel bir sigorta henüz yok. Ancak siz yüzüğünüzü konut veya eşya sigortanızın kapsamına dahil edebilirsiniz. Yüzüğünüz mevcut poliçelerinizden herhangi biri kapsamında değilse, yüzüğünüz için ayrı bir poliçe yaptırma için sigortacınıza danışabilirsiniz.