Sercan Rona

Nişan Yüzüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nişan yüzüğü satın alma işlemi öncesi bilmeniz gerekenler için bu yazıda pırlanta hakkında temel bilgileri, tarzınıza uygun yüzük stillerini anlamaktan, bütçenize en  uygun nişan yüzüğü seçimi için ipuçlarına ve püf noktalarını bulacaksınız.

Alyansların Tarihçesi
Ne Kadar Harcamalısınız?
Bir Pırlantanın 4C’si
Alyans Alırken Nasıl Tasarruf Edilir?
Uzmanlardan Tavsiye Alın

 

PIRLANTALI ALYANSLARIN KISA TARİHİ

13. yüzyılın başlarına uzanan nişan yüzük tarihinde; bu yüzük, onu takan kadının gelin olduğunun göstergesidir.

Antik Romalılar eldeki 4.parmak üzerinden geçen damarın doğrudan kalbe gittiğine inanıyorlardı. Bu nedenle o dönemden beridir nişan yüzükleri bu parmağa yerleştirilmeye devam etmektedir.

Orta çağda, Avrupa’da kullanılan nişan yüzükleri çoğunlukla basit metallerden üretiliyordu. Özellikle soylu sınıfın kullandığı bazı modellerde mücevhere rastlamak mümkündü. Zamanla değerli taşların kullanımı orta sınıfa yayılmaya başlamasıyla bugün bildiğimiz nişan yüzük temeli oluşmuştur.

Pırlantaların nişan yüzüklerinde ilk kullanımı ise 15. yüzyıldır. Elmaslar ise 20. yüzyılın başlarından sonra nişan yüzüğü taşı olmaya başlamıştır.

ALYANS ALIRKEN NE KADAR HARCAMALISINIZ?

Eskiden nişan yüzükleri “Sonsuza kadar süren bir aylık maaş” iken günümüzde insanlar üç aylık maaşın harcanmasını gerektirir hale kadar inmiştir. Ancak maaşınız özellikle yüksek değilse, bu maddi yük ve yüzük seçeneklerini kısıtlanmasına neden olacaktır?

Burada çok basit bir formül vardır. Sadece karşılayabileceğiniz kadar harcayın. Sevdiğiniz kadın için fazladan çaba sarf etmek kulağa oldukça romantik geliyor. Fakat bunu yapmamanızı öneririz. Evlilik öncesi ihtiyacınız olan son şey, bir nişan yüzüğünün size maddi bir yük olarak kendini hatırlatmasıdır. Bir aylık, üç aylık veya on yıllık maaşınızın karşılığı olması fark etmez. Sadece karşılayabileceğiniz kadar harcayın. Sevdiğiniz kadın yüzüğün fiyatıyla daha çok ilgileniyorsa, belki de paranızı biriktirmeyi tekrar gözden geçirmelisiniz:) Nişan yüzüğü, sevginizin göstergesi ve evlenme niyetinizin bir işaretidir. Elbette güzel bir nişan yüzüğünüz olmalı, ama aynı zamanda maddi anlamda karşılayabileceğiniz bir yüzük olmalı.

NİŞAN YÜZÜĞÜNDE 4C KURALI

Taş bilimciler bir pırlantayı derecelendirmek ve değerlendirmek için 4C kuralı olan 4 genel terim kullanmaktadırlar. Renk, kesim, berraklık ve karat anlamına gelir. Her derecelendirme, elmasın fiyatını belirlerken fiyatı doğrudan etkileyen faktör olacaktır.

RENK DERECELENDİRMESİ
Hemen hemen tüm mücevher kalitesinde elmaslar, baştan sona yumuşak sarı renk tonlarına sahip olacaktır. Sarılık seviyeleri renk derecelendirmesini belirleyecektir.

Beyaz elmasların renk skalası D ile Z arasındadır. D rengi renksizken, Z rengi önemli bir sarı renk tonuna sahip olacaktır. K rengine ulaştıkça hafif sarı renk tonunun fark edilmeye başlamaktadır.

 

PIRLANTANIN KESİMİ İÇİN DERECELENDİRİLMESİ

Elmas kesiminin derecelendirmesi, elmasın ışığı ne kadar etkili bir şekilde içeri alıp, dışarı attığını gösteren matematiksel hesaplamalara dayalı olarak belirlenmektedir.


Amerika Gemological Institute (GIA) tarafından tasarlanan kesim derecelendirme ölçeği, çok titiz ölçümlere sahiptir. Pırlantanın sahip olduğu faset sayısına kadar her şey dereceyi belirlemektedir.

Modern lazer kesim tekniklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, yeni kesim pırlantaların doğruluğu, 20 yıl öncesine kadar olduğundan çok daha fazladır.

O zamandan önce, dereceyi belirleyen kesicinin becerisiydi. Antika pırlantalar için kesim genellikle derecelendirilmez, çünkü o zamanlar standartlar yoktu ve bu nedenle kesiciler kendi oranlarını uygun gördükleri şekilde kullanmışlar. Özetle bir elmas matematiksel olarak ne kadar mükemmel kesilirse değeri o kadar artar.

PIRLANTA BERRAKLIĞINI ANLAMAK

Bir pırlantanın berraklığı, pırlantanın yapısında veya yüzeyinde ne kadar kusur bulunduğu ile alakalıdır. Pırlantada ne kadar fazla kusur olursa, kullanıcının gözüne geri yansıyan ışık o kadar azalmaktadır. Kusurları çok olan pırlantalar kusursuz olana göre daha mat görünür ve daha az ışıltıya sahiptir.

Derece, Flawless’tan (F) SI2’ye kadardır. Derecelendirme, büyüteç (10 kat) kullanılarak yapılır. Bu, SI1 derecesine kadar bile kusurların büyütülmeden tespit edilemeyeceği anlamına gelir. Pırlantadaki kusurlar, hatta küçük kalıntılar bile fiyatını etkilemektedir.

KARAT VE ELMAS AĞIRLIĞI

Pırlantaların standartı olan 4C kuralı içerisinde ölçülmesi en kolay olanı pırlanta karat ağırlığıdır. Örneğin karat, gram ağırlığı gibi standart bir elmas terazide ölçülebilmektedir. Teknik olarak, 1 karat 200 mg’a eşittir.

Tüm kesim pırlantaların yaklaşık %90’ı bir (1ct) karat ağırlığındadır. Boyut arttıkça büyük elmasları giderek daha nadir hale getirir. Elbette bu durum fiyatlarını da yukarı çekmektedir.

Bir pırlanta, ham kristalden halinden bitmiş son haline kadar, orijinal ağırlığının neredeyse 2/3’ünü kaybeder. 4C kuralı dışında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar daha var. Bunlar; UV Işığı, Parlaklık ve Ateş, Pırlantanın Yaşı, Kimberley Süreci sertifika Sistemi..

 

UV Testi

Elmaslar UV ışığı altında parlama yapmaz. Renksiz veya renksize yakın elmasların aksine biraz sarı renk tonuna sahip elmaslar gerçekte olduğundan daha beyaz görünür. Bunun nedeni UV ışığının ölçeğin sarı ışıktan zıt ucunda olması ve bu nedenle bazı etkilerini iptal etmesidir. Gün ışığı elbette yüksek düzeyde UV ışığına sahiptir ve bu nedenle hafif sarı elmaslar günlük kullanımda daha iyi görünebilmektedir.

 

Parlaklık ve Sıcaklık

Bir pırlantanın güzelliği, ışığı nasıl yansıttığı ile doğrudan alakalıdır. Bu konuda pırlanta kesimi önemli bir etkendir. Modern kesim derecelendirme ölçeği, bir pırlantanın parlaklığını en üst düzeye çıkarmak için mükemmel oranlara dayanmaktadır. Parlaklık, renksiz veya beyaz ışığın göze ne kadar yansıdığıdır. Bunlar iyi kesilmiş bir pırlantada göreceğiniz ışıltıdır.

Sıcaklık ise ne kadar renkli ışığın yansıtıldığını göstermektedir. Genellikle bu, sarı, kırmızı veya turuncu ışığın bir kombinasyonu olacaktır. Modern kesim öncesi, genellikle mum anlamına gelen mevcut ışığı en üst düzeye çıkarmak için elmas kesimler yapılırdı.

Parlaklığı mı yoksa sıcaklık mi tercih edeceğiniz elbette sizin tercihinize bırakılan bir konudur. Genel olarak, pırlanta ne kadar eski olursa, o kadar fazla sıcaklığa sahip olacağını ve ne kadar genç olursa, o kadar parlak olacağını unutmayın.

Özetlerse Daha eski elmasların yansıttığı sıcak (sarı, kırmızı veya turuncu ışığın bir kombinasyonu) renk tonları vardır. Modern elmasların ise parlaklığı var.

 

Pırlantanın Yaşı

Eski kesim pırlantaların görünüş olarak son kesim taşlardan farklı görünüme sahiptir . Vintage ve antika pırlantalar, modern yuvarlak parlak kesimden çok önce gelir. Bu eski pırlantalar, kesicinin gözüne ve uzmanlığına bağlı olarak elle kesilmiştir.

Modern yuvarlak pırlanta kesiminin öncüsü olan Eski Avrupa kesimi, antik pırlanta kesiminin en popüler çeşididir. Eski pırlanta satın almanın bazı avantajları olabilmektedir. Bunları kısaca özetlersek; Elmaslar, çok büyük bir maliyetle topraktan çıkarılmaktadır. Antika bir pırlanta seçmek, piyasayı halihazırda tedarikte olan pırlantalara odaklanmaya teşvik eder. Buda çevre bilinci açısından oldukça önemli bir konudur. Usta bir kesici tarafından elle kesilmiş bir pırlanta ile lazerle hassas bir şekilde kesilmiş bir pırlanta arasındaki eşsiz güzellikte bir fark vardır. Orijinal vintage elmaslar nadirdir. Bu konuyu vicdani yönden değerlendiren bir çok pırlanta alıcısı, antika pırlanta satın almayı tercih etmektedir.

 

Kimberley Süreci

Kimberley Süreci, özellikle Afrika ülkelerindeki çatışma bölgesi elmaslarının ülke pazarlarına girişini engellemek, yasal elmas endüstrisini korumak ve bu sürece dahil olmayan ülkelerin ham elmas ithal ve ihracına izin vermemek amacıyla başlatılan uluslararası bir kontrol sistemidir.

Elmaslar, herhangi bir emtia gibi, piyasa güçlerine göre alınıp satılmaktadır. Ne yazık ki bu, her zaman kendi çıkarları için bir şeyleri sömürmek isteyen birileri olacağı anlamına gelir. Elmaslarla, iç savaşlar veya diğer çatışmalar için ödeme yapmak için korkunç koşullarda çocuklar kullanılarak çıkarılan taşlardan bahsediyoruz.

Kimberley Süreci, büyük elmas üreten ve satın alan ülkeler tarafından, sözde “kanlı elmasların” ticaretinin yapılmasını engellemek için kabul edildi. Süreç, dünya çapında elmas finansmanı anlaşmazlıklarının sayısını azaltmaya yardımcı oldu. Sürece uymak için tüm modern pırlantalar, menşei açıkça gösterilerek sertifikalandırılmalıdır. Bu sertifika olmadan elmaslar yasal olarak açık piyasada bulunamaz. Satıcınız sattığı pırlantanın etik olduğuna dair kanıt gösteremiyorsa, satın almaktan kaçınmalısınız.

ALYANS ALIRKEN NASIL TASARRUF EDİLİR?

Pırlantalar pahalı olması sizi şaşırtan bir şey olmamalı. Ama biraz daha bilgili olmakla paranızın karşılığında çok daha fazlasını elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bahsettiğimiz satıcıyla pazarlık yapmak değil. Bunun yerine, yaklaşımınızı değiştirmekten bahsediyoruz.

Nişan yüzüğünüzü online satın alabilirsiniz. Televizyonlarda, büyük panolarda reklamları olan ve onlara model olmaları için oyunculara para ödeyen büyük mücevher markalarından kaçının. Yüzüğüne isimlerini takmak için gereksiz paralar ödeyeceğiniz unutmayın.
Bir promosyon indirimi bekleyin. Çok sayıda online nişan yüzüğü satan markalar periyodik indirimlere sahiptir. Bir promosyon kodu sağlayana kadar satın alma işleminizi yapmayı bekleyebilirsiniz.
Pırlanta rengi ve netliği için beklentinizi düşürün. D rengi pırlanta ile J rengi arasındaki renk farkı pek fark edilmez, ancak D renginin fiyatı J renginden genellikle üç katın çok üzerindedir. Aynı durum kusursuz berraklıkta bir pırlanta ile VS2 berraklığında bir pırlanta için de geçerlidir.
Standart karat ağırlığının bir tık altına dikkat. Önemli bir dönüm noktasının hemen altında karat ağırlığına sahip bir pırlanta satın alın. Örneğin 1,49 karatlık bir pırlanta, 1,50 karatlık bir pırlantadan çok daha uygun olacaktır.

PIRLANTA UZMANINDAN TAVSİYE ALIN

Ne tür bir yüzüğe ihtiyacınız olduğuna karar vermek için hala yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin. Size memnuniyetle yardımcı olacağımıza emin olabilirsiniz. Bu sektördeki tecrübemize gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz. Sizlere en doğru yüzüğü en uygun fiyatlarla bulacağımıza emin olabilirsiniz.