Sercan Rona

Pırlanta ve Karat

Pırlanta yüzük alırken önemli başlıklardan biridir karat. Pırlantanın güzelliğini ortaya koyan ve fiyatını belirleyen faktörlerden biridir. Pırlantanın 1 karatı 0,2 gram ağırlığa denk gelmektedir. Birim değeri olarak ifade edilebilmesi için 1 karat 100 puana bölünmektedir. Pırlantalar kesim aşamasında karat ağırlığının 2/3’ünü kaybederler. Ancak işinin ehli pırlanta ustaları tarafından işlenen pırlantalarda bu kayıp en az düzeydedir. Pırlanta yüzükler birbirine benzese de aynı karattaki pırlantaların bile ayırt edici birçok farklı özelliğe sahiptirler.  

Pırlanta Satın Alırken Karatın Önemi

Tektaş pırlanta yüzük alırken pırlanta 4C kuralı içerisinde yer alan karat ölçülerinin ideal ölçülerde olması önemlidir. Tektaş pırlanta yüzükler genel olarak 0.05 karattan başlayarak yukarı doğru artmaktadır. Pırlanta satın alırken elbette karat oldukça önemli bir kriterdir. Ancak bütçe konusu daha da önemlidir. Düşük bütçe ile tek taş yüzük sahibi olmak isteniyorsa, 0.20 karat ve altı tektaş pırlanta seçenekleri değerlendirilebilir. Benim bütçem küçük ama daha büyük karata sahip yüzük istiyorum diyebilirsiniz. Bu duruma en uygun çözüm, pırlanta berraklığı ve pırlanta rengi konusunda taviz vermektir. Böylece daha büyük karata ve daha uygun fiyata sahip bir pırlanta yüzüğünüz olacaktır. Ancak taşın görüntüsü ve renginde ufak bir bozulma olacaktır.   Tüm bunları özetlersek tektaş yüzüğün büyük olması yüksek karat olduğu anlamına gelmez. Görüntüsü büyük ve karat özelliği düşük pırlanta tektaş modellerde çoğunlukla tercih edilmektedir. Pırlanta tektaş yüzük tasarımlarında 1 karat büyüklük genel olarak kullanılan bir oran değildir. 1 karat pırlantanın oldukça yüksek fiyatı olduğundan genellikle yüksek bütçeli alıcılar tarafından tercih edilmektedir. Pırlanta tektaşlar tasarlanırken genel olarak 0.05 den başlayıp 0.10, 0.25, 0.50, 0.70, 1.00, 1.25, 1.50, 1.75, 2, 3 ve 4 karat gibi ölçüler kullanılmaktadır. Tektaş yüzüklerin ağırlık veya büyüklük satın almada kafa karıştıran unsurlar olsa da asıl pırlantada berraklık, renk ve kesim fiyatı ve görselliği değiştirecek asıl etkenlerdir. Örneğin berraklık pırlantanın doğada bulunduğu yeri ifade etmektedir. Pırlanta fiyatını belirleyen en önemli faktörlerdendir.  

Ücretsiz Pırlanta Danışmanı Hizmeti burada… Pırlanta yüzük mü almak istiyorsunuz? Onca model, karat, renk ve tasarım arasında kararsız mı kaldınız? Sizin adınıza en uygun pırlanta yüzük tasarımını bütçenize en uygun şekilde ücretsiz olarak araştıralım, hayalinizdeki pırlanta yüzük için size özel teklif gönderelim! uzman pırlanta danışmanı – sercan rona

Kaç karat pırlanta almak gerekir?

Pırlanta alacak kişilerin aklına “kaç karat pırlanta almak gerekir?” gibi sorular takılabilir. Aslında bu soruya cevap verebilmek için öncelikle el ve parmak büyüklüğüne göre hareket etmek gerekir. Ve elbette bütçe burada önemli bir unsur taşımaktadır. Karat bir pırlantanın fiyatını da doğrudan etkileyen bir faktördür. Doğru bir yer ve doğru ustadan çıkan bir pırlanta sizin istediğiniz ölçülere ve bütçenize daha yakın bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin renk ve berraklık seçimini daha arka planda tutarak karat olarak yüksek gösterişli bir yüzüğe sahip olabilirsiniz.

Bir diğer kafa karıştıran konuda “Evlilik Teklifi Yüzüğü Kaç Karat Olmalı?” sorusudur. Öncelik eş adayının el ölçüleri, bütçeniz ilk aşamada üzerine yoğunlaşmak gereken başlıklar olsa da, genellikle tercih edilenler 0.20 – 0.50 karat aralığındaki pırlanta yüzükler olmuştur. Elbette bütçeniz uygun ve içinizdeki sese kulak verecek olursanız karat oranı yukarı çıkarmak sizlerin tercihidir.