Sercan Rona

Haziran Ayı Doğum Taşı İnci Taşının Özellikleri ve Faydaları

Değerli taşların eğlenceli ve renkli tarafları olan aylara göre doğum taşları farklı sırlar, nitelikler ve bilgiler içermektedir. Doğum taşları; dünyanın her bir yerindeki dini, dili, ırkı ya da cinsiyeti fark etmeksizin tüm insanlara hitap etmektedir. Her bir aya ait doğum taşları için  farklı güç ve özelliklerde birçok efsane mevcuttur. (efsanelere inanıp inanmamak size kalmış) Bu yazımızda içinde bulunduğumuz Haziran ayı doğum taşı olan inci hakkında en iyi özelliklerini ve güçlü yanlarını belirtmeye çalıştık.

*Bu yazımızda geçen taşın faydaları olarak belirtilen bilgilerin bilimsel kanıtlanmış bir dayanağı yoktur. Halk arasında inanılan özelliklerdir.

Haziran Ayı Doğum Taşı İnci

İnci Taşının Özellikleri

İnci deniz kabukluları olarak bilinen istiridye ya da midyelerin içine giren kum taneleri üzerine salgıladığı bir madde ile oluşmaktadır. Aynı zamanda nehir ve denizlerde oluşan organik mineraller de diyebiliriz. İnciler sürekli büyüme eğilimindedir. Bu nedenle şekilsiz olabilmektedir. Büyürken aynı zaman bölünerek çoğalmaktadırlar.

İnciler mineral yapısı gereği neredeyse 100′ yakın farklı renk türleri mevcuttur. Beyazdan uçuk pembeye gümüşten, soluk maviye hatta siyaha kadar farklı renklere sahiptir. İnci bahsettiğimiz özellikleri yanında aynı zamanda mücevher olarak tasarlanan değerli bir taştır. İncinin değeri istiridye yaşı ile orantılıdır. Yaş büyüdükçe inci tanesi de büyümektedir. İncilere farklı renklerde rastlamak mümkün. En sık rastlanan renkleri beyaz, krem ve uçuk pembedir.  içlerinde nadir bulunan siyah inci ise diğer incilere göre daha değerlidir. Ancak ne yazık ki nadir ve değerli oluşundan dolayı piyasada birçok sahte siyah pırlanta bulmak mümkün. İncinin değerini; parlaklığı, pürüzsüz oluşu ve büyüklüğü belirlemektedir. İnci Asya’da ilaç olarak da kullanılmıştır.

İnci Taşının Faydaları

Halk arasında incinin mide rahatsızlıkları, böbrekler gibi sindirim sistemi organlarına iyi geldiğine inanılmaktadır. Sinirsel strese karşı pozitif etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bağışıklık sistemine pozitif etkileri olduğuna da inanılmaktadır.

Mineralli yapısından kaynaklı insanların ilerideki yaşlardaki fiziksel yıpranma sürecini geciktirme, cilde canlılık katma, pozitif bir ruh hali verdiğine inanılmaktadır. Bir kısım inanışa göre kararsızlığa karşı panzehir olduğu, kişiye güven verdiğine inanılmaktadır. Yine bir diğer inanışa göre iffet ve tevazu ile bağ kurduğu, ailelerde sevgi ve sadakati güçlendirdiğine inanılmaktadır. Bu nedenle evlilikte 30. yıla ulaşanlara hediye olarak inci verilir.

Haziran Ayı Doğum Taşı

Haziran ayında doğanların doğum taşı inci taşıdır. İnci, haziran ayında doğanlara muhteşem bir taş hediye ediyor. Beyazdan siyaha kadar farklı renklerde olan inciler, okyanusların muazzam armağanlarındandır. İnciler, içinde bulunan kabuğun koyun bacağına benzemesi nedeniyle “bacak” anlamına gelen “perna” kelimesinden türemiştir. Dünyada Japonya, Çin, Avustralya, Filipinler ve Endonezya’da çıkarılmaktadır.

Antik Mısır döneminden bu yana incilere oldukça çok değer verilmektedir. O zamandan beri, efsanelerde ve mitlerde bu değerli taşların aydan gözyaşı döktüğü için sadakat, masumiyet ve inanç getirdiğine inanılmıştır.

Benzer Yazılar