Sercan Rona

Mayıs Ayı Doğum Taşı Zümrüt

Mayıs ayının doğum taşı olan zümrüt, binlerce yıldır sevilerek yeniden doğuşu ve yenilenmeyi çağrıştırıyor. Yeşilin tanımı olarak kabul edilen zümrüt, bahar için mükemmel bir renktir. İrlanda’nın “Zümrüt Ada” olarak şiirsel tanımından, ünlü değerli taşın kendisinin canlı yeşiline kadar, Mayıs doğum taşı zümrüt çağlar boyunca kalpleri ve zihinleri ele geçirdi.

Mayıs Taşı Zümrüt Taşı

Bu zengin yeşil rengin varyasyonları, rahatlatıcı, yemyeşil bahçeleri akla getirir. Efsaneye göre zümrüt, giyen kişiyi daha zeki ve çevik yapma gücüne sahiptir ve bir zamanlar kolera ve sıtma gibi hastalıkları iyileştirdiğine inanılırdı. Bugün, 20. ve 35. evlilik yıldönümleri için verilen değerli taş.

Zümrüt Taşının Tarihi

Mısır firavunlarından İnka imparatorlarına kadar, zümrüt krallığı büyüledi. Kleopatra’nın zümrüt tutkusu olduğu biliniyordu ve onu kraliyet süslemelerinde kullandı. Sömürge Güney Amerika’da şekillendirilen efsanevi And Dağları Tacı, İspanyolların Mayıs doğum taşına nasıl saygı duyduğunun bir örneğidir. Efsaneye göre, en büyük taşı – şimdi Atahualpa zümrüdü olarak anılıyor – fatih Francisco Pizarro tarafından son İnka imparatoru Atahualpa’dan alındı. Batık 17. yüzyıl İspanyol kalyonu Nuestra Señora de Atocha’dan ele geçirilen zümrüt ve altın hazineler, Yeni Dünya’dan İspanya’ya gönderilen sömürge zenginliklerinin küçük bir kısmını temsil ediyor.

“Zümrüt” kelimesi, yeşil bir mücevher için eski Yunanca smaragdos’tan gelir. Vezüv Dağı’nın MS 79’daki patlamasında ölen Romalı yazar Yaşlı Pliny, ansiklopedik Doğa Tarihinde “hiçbir şey daha yeşil değildir” diye yazdı. Ayrıca, Mayıs doğum taşının mücevher kesicilere yardımcı olan terapötik özelliklere sahip olduğunu belirtti. “(Onlar) gözlerini onarmak için zümrüde bakmaktan daha iyi bir yönteme sahip değiller. Yumuşak, yeşil rengi rahatlatıcı ve yorgunluklarını ve halsizliklerini gideriyor. Bilim şimdi bu inancı kanıtlıyor. Yeşil renk stresi ve göz yorgunluğunu giderir.

Yeşil doğum taşının da büyülü güçleri olduğu düşünülüyordu. Onu dilin altına yerleştirerek geleceği görebilirdi. Bazıları bunun insanı etkili bir konuşmacı yaptığına ve sahte vaatlerde bulunan aşıkları ifşa ettiğine inanıyordu.

Zümrüt Nereden Çıkar?

Kolombiya, 500 yıldan fazla bir süredir en iyi zümrütlerin kaynağı olmuştur. Kolombiya zümrütleri, diğer tüm zümrütlerin ölçüldüğü standarttır. Kolombiya’daki üç maden sahası özellikle dikkate değerdir: Muzo, Chivor ve Coscuez. Her bölge bir dizi renk üretir, ancak genel olarak konuşursak, saf yeşil zümrütlerin daha koyu tonları Muzo’dan gelir. Daha açık tonda ve hafif mavimsi yeşil olan zümrütler Chivor ile ilişkilendirilmektedir. Coscuez’de hafif sarımsı yeşil zümrütler ortaya çıkarılmıştır.