Sercan Rona

Pırlanta Küpe Nasıl Temizlenir?

Kadınların günlük olarak kullandıkları vazgeçilmez aksesuarlarından biride küpeleridir kuşkusuz. Hem kişisel hijyen hem de uzun süre size kullanım sağlaması için düzenli küpe temizliği yapılmalıdır.

En çok kire maruz kalan aksesuarların başında şüphesiz yüzükler gelmektedir. Uzun ömürlü kullanım için yüzük temizleme konusuna önem verilmesinde fayda var. Küpe, yüzükler sonra kire maruz kalan aksesuarlardan ikinci sırayı almaktadır.  Yüzükler ellerin yıkanması sırasında bir takım temizlik aşamalarından geçmektedir. Ancak bu durum küpelerde aynı değildir. Bu nedenle temizlenmeyen bir küpede kirlerin daha fazla birikeceği ve sağlığınızı tehdit edebileceği unutulmamalıdır.

Küpenize zarar vermeden nasıl temizleyeceğinizi öğrenelim.

Pırlanta Küpe Nasıl Temizlenir?

Pırlanta yüzüklerde olduğu gibi pırlanta küpe temizlemenin 2 etkin yöntemi vardır. Bu talimatlardan sizin için en uygun olanı seçmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Yazı: Pırlanta Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Pırlanta Temizleme Solüsyonları
2.Sıcak Su

1. Temizleme Solüsyonları ile Pırlanta Küpe Temizleme

Aslında tüm pırlanta takılarınız için 2.yöntem olan su temizliği yeterli gelecektir. Ancak uzun süre temizlenmemiş çok sayıda taşı olan, karmaşık tasarımlara sahip takılarınız için solüsyon kullanmak gerekebilir.

Küçük bir kaba temizleme solüsyonu doldurulur.
Küpeler kap içerisinde 5 dakika boyunca bekletilir.
Ardından küpeler yumuşak bir diş fırçası yardımıyla ovalanır.
Ve küpeler ılık su yardımıyla yıkanıp, kurutulur.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu küpeleri çok sert bir şekilde ovalamadığınızdan emin olunuz. Eğer küpeler çok kirli ise bu işlemleri 2-3 kez tekrarlamak gerekebilir. Ya da 12 saat boyunca solüsyon içinde bekletmeniz de yeterli olacaktır. Bu işlemleri düzenli bir şekilde rutine oturtursanız sadece bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

 

2. Sıcak Su ile Pırlanta Küpe Temizleme

Küpeler ılık veya sıcak suya bırakılır
Küpeler en az 15-20 dakika kabın içinde bekletilmesi gerekir.
Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası ile nazikçe temizlik yapabilirsiniz.
Küpeler oda sıcaklığına geldikten sonra ılık musluk suyuyla yıkanır.
Kurutmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu (ılık su kullanılarak bile) asla folyo destekli mücevherlerle veya Mohs ölçeğinde aşırı zayıf veya hassas olan taşlarla kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Küpe Temizleme Neden Önemlidir?

Küpelerinizin düzenli temizlenmesi oldukça önemlidir. Aşağıda küpelerin temizlenmesinin neden önemli olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.

Yağ ve Kirler: Vücudumuzdaki doğal yağlar, kullanılan kremler, şampuanlar, saç ürünleri ve sabunlardan gelen diğer kalıntılar küpeleri kalıcı olarak çevrelemektedir.

Parlaklık: Küpeyi çevreleyen kirler pırlanta parlaklığı konusunda engel oluşturmaktadırlar.
Bakteri ve Enfeksiyonlar: Vücudun içine giren bir takı olduğundan bazı bünyelerde bakteri sonucu kulak enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Küpe Satın Alırken Dikkat

Eğer bir küpe almak için kuyumcuya gittiyseniz, küpeleri denerken mutlaka temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Küpeler mağazalarda pek çok kişi tarafından denenir ve genellikle çok fazla bakteri ve kir barındırabilmektedir. Yeni bir küpe denerken öncelikle kuyumcudan alkollü pedler talep etmenizi öneririz.

Küpelerinizi evde dezenfekte etmek için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Küpeleri suya batırıp diş fırçası ile nazikçe ovalayarak tüm kirleri çıkarın.
Küpelere alkol püskürtün veya silin.
Kulaklarınıza küpeleri takmadan önce suyla yıkayabilirsiniz.
Bu teknik küpelerinizi sterilize etmek için aynıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Yazı: Nişan Yüzüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küpe Temizlemede En Garanti Yöntem

Aşırı kirlenmiş küpeler için en iyi seçenek kuyumculara götürmektir. Kuyumcular, küpelerinizin ilk günkü parlamasını sağlayacak ekipmana sahiptirler. Genellikle birçok kuyumcuda bu hizmeti ücretsiz yaptırabilirsiniz. Kuyumcular bu işlem için ultrasonik temizleyiciler ya da buhar makineleri kullanır. Ayrıca hangi takıların hangi temizleme işleminden geçmesi konusunda daha tecrübelilerdir.