Sercan Rona

Siyah Elmas

Günümüzde evlenen çiftler arasında geleneklere sıra dışı bir değişiklik katan siyah pırlanta yüzükler giderek daha popüler hale gelmektedir. Siyah elmaslar asi, esrarengiz, sert bir havaları olsa da aynı zamanda mükemmel bir görüntüleri vardır.

Bu yazımızda siyah pırlanta hakkında bilmeniz gerekenleri ve beyaz pırlanta ile arasındaki farklardan bahsediyor olacağız.

Siyah Elmas nedir?

İngilizce ‘de black diamond, Portekizce’de Carbonado olarak geçen siyah elmas ilgi çeken derin doğal bir siyah tona sahiptir. Kimyasal açıdan bakıldığında siyah elmaslar, karbon, grafit ve elmas kristallerinden oluşan büyük bir karışım kümesi olarak düşünülebilir.

Farklı renklere sahip elmasların yapısında yalnızca nitrojen, bor gibi tek başına kimyasallar mevcuttur. Fakat bu durum siyah elmaslar için geçerli değildir. Tam tersine siyah rengi geniş mineral yapısından kaynaklanmaktadır.

Doğal olarak saydam olmadıklarından, normal pırlanta ile kıyaslandığında parlaklık ve ışıldamadan yoksundur. Öte yandan, bu nadir taşın zarafetine zarafet katan dikkat çeken bir parlaklığa sahiptir. Bu siyah elmalar tarihte bir çok farklı kültürde insan ve inanç arasında bir iletişim aracı olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda güçlü bir özgüven ve arzu duygusuyla da ilişkilendirilir.

Siyah Elmas Fiyatları

Siyah pırlanta hem uygun hem de pahalıdır demek daha yerinde olacaktır. Normal pırlantalarda olduğu gibi siyah elmaslar için de fiyatlar arz ve talebe göre belirlenmektedir. Piyasada doğal ve işlenmiş siyah elmas bulmak mümkündür.

Piyasadaki siyah pırlantaların bir çoğu ısıl işlemden geçtiğinden fiyatları uygundur. GIA’in onayladığı doğal siyah elmaslar, karat başına ısıl işlem görmüşlere göre çok daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Siyah pırlantanın kalitesine bağlı olarak, aynı özelliklerdeki beyaz pırlantadan çok daha pahalı olabilmektedir. Aynı durum, işlem görmüş siyah elmasın maliyetinin doğal renkli bir taştan daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Siyah pırlanta arıyorsanız, değeri düşük görünen taşlara dikkat edin. Çok düşük fiyatlı bir siyah elmas, muhtemelen daha pahalı görünmesi için işlemden geçmiş olabilir.

Siyah Elmas için 4C

Pırlantanın aksine, siyah pırlantalar benzersiz özellikleri nedeniyle pırlanta 4C kuralı (renk, kesim, karat ve berraklık) kullanılarak derecelendirilemez. Siyah pırlantaların kesim dereceleri ve karat ağırlıkları vardır. Ancak, siyah bir pırlantayı derecelendirmek için standart renk ve kesim dereceleri uygulanamaz. İçlerinde bulunan kalıntılar nedeniyle, siyah pırlantaları beyaz pırlanta renk skalası veya berraklık ölçeğinde derecelendirmek uygun değildir.

Sertifikalı beyaz pırlantalar, siyah pırlantalarla aynı derecelendirme raporuna sahip değildir. Öte yandan, siyah elmaslar ayrı bir rapor türü kullanılmaktadır. Rapor, pırlantanın renkleri ve taşın gerçek olup olmadığı hakkında bilgiler içerir. GIA tarafından Renkli Elmas Tanımlama ve Oluşturma Raporu olarak adlandırılır.

Gerçek Siyah Elmaslar Nasıl Anlaşılır?

Bir pırlantanın yapısını ve detaylarını bilmeniz, pırlanta satın alırken sizi yanlış yönlendirme hatta aldatılma ihtimalini gündeme getirir. Satın almak için beğendiğiniz pırlanta dışarıdan kaliteli bir pırlanta olarak görünse de, daha düşük kalitede veya başka bir tür değerli taş olabilir. Örneğin gerçek olmayan bir siyah elmas, bir süre sonra parlaklığını kaybeder ve griye dönebilmektedir. Bu nedenle siyah pırlanta alırken onu nasıl tanıyacağınızı bilmek gerekmektedir.

İlk olarak pırlantanın yüzeyine bakarak başlayabilirsiniz. Ne kadar göz kamaştırıcı görünse de, siyah elmasın yüzeyinde her zaman leke ve iz barındırır. Yüzeyinde küçük delikler ya da lekeler yoksa siyah elmas gerçek değildir. Kusursuz bir yüzey gerçek bir siyah elmas için duyulmamış bir şeydir. 10x büyüteç kullanarak elmasın yüzeyini inceleyebilirsiniz.

Elmas yapısı gereği doğadaki en sert minerallerden biri olduğundan yüzeyini çizmek istediğinizde yüzeyi etkilenmeyecektir. Ancak gerçek siyah elmas değilse o zaman taş yüzeyi çizilecektir.

Siz yine de satın alacağınız siyah pırlantanın gerçek olup olmadığından emin olmak için her zaman güvenilir bir pırlanta uzmanı yada pırlanta satıcısından yardım almayı tercih etmelisiniz.

 

Beyaz Pırlanta ile Siyah Pırlanta Arasındaki Farklar

Hangi pırlanta sizin için doğru olacağını belirlemek için aşağıdaki başlıkları okumanızı tavsiye ederiz.

Pırlantanın Yapısı:
Pırlantanın yapısı parlaklık ve genel görünümünü etkilemektedir. Bu elmasların gökten meteorlar olarak düştüğü ve bu nedenle siyah renk olduğu söylenmektedir. Siyah pırlantalardaki lekeler beyaz veya gri olabilir, bu da onlara benzersiz bir görünüm vermektedir. Rengi ve yapısı gereği, siyah elmaslar ışığı emer. Özetle, renksiz beyaz pırlantalar kesimlerine bağlı olarak parlak bir şekilde parlarken, siyah pırlantalar daha az ışık yansıtmaktadır.

Renk:
Pırlantalarda renk farklılıkları net bir şekilde görülmektedir. Siyah pırlantalar renklerinden dolayı kalitesi düşük pırlantalar değildir. Bu pırlantaların kristal yapıları oldukça dikkat çekicidirler. Bundan dolayı, beyaz pırlantaları değerlendirmek için kullanılan geleneksel derecelendirme prosedürleri siyah pırlantalarda kullanılması uygun değildir.

Netlik:
Siyah pırlantaların alt seviyedeki derecelerde berraklığa sahip pırlantalar olduğunu düşüncesi doğru değildir.  Ayrıca, siyah bir pırlantalar düşük berraklık düzeyinde değerlendirilse de, beyaz pırlantalar için olan berraklık derecelerinin siyah pırlantalar için kullanılamayacağını unutmamak gerekmektedir.

Fiyat:
Beyaz pırlanta ile siyah pırlanta arasındaki en önemli fark fiyattır. Siyah kesilmemiş elmasların maliyeti genellikle beyaz elmaslardan daha düşüktür. Sonuç olarak, siyah pırlantalar beyaz pırlantalara göre daha düşük bir değere sahiptirler.

 

Siyah Elmas: Carbonado

Carbonado, yalnızca Brezilya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır. Carbonado elmasları, 3,8 milyar yıl önce uzaydaki süpernova patlamaları sonucu astoit boyutlarındaki elmas taşlarının Dünya atmosferinden geçip yer yüzeyine çarpması sonucu oluşma ihtimali üzerinde duruluyor. Eğer siyah pırlanta sahibiyseniz, süpernova veya göktaşının bir parçasını üzerinizde taşıdığınızı bilmeniz gerekiyor.

Siyah Elmas Bakımı

Siyah elmaslar, doğal bir metalik yapıya sahip olduklarından aşınmaları sonrası bile parıldamaya devam emektedir. Genel olarak bu pırlanta grubunda çok fazla temizlik yapmaya gerek yoktur.

Ultrasonik ya da buharlı pırlanta temizleme yöntemlerinden kaçınmak gerekir. Bu cihazlar siyah elmaslara zarar verebilir hatta parçalanmasına bile neden olabilmektedir. Siyah elmasları temizlemek tıpkı beyaz pırlanta temizliği gibi; ılık, yumuşak sabunlu su ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Ağır işlerle uğraşırken, siyah elmas takılarınızı çıkarmanızda fayda vardır. Ayrıca siyah elmas, normal elmaslara göre kırılmaya daha yatkındırlar. Temizlik ardından yumuşak bir bezle kurulayıp, kumaşa sarıp, bir mücevher kutusunda koyabilirsiniz.

Siyah Elmas Uzmanından Yardım Alın

Siyah pırlanta yüzük satın almak gözünüzü korkutmasın. Güvenli bir alışveriş için güvenilir bir elmas uzmanına danışmanızı öneriyoruz. Siyah pırlantalarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.