Sercan Rona

Pırlanta VS2 ne demek?

VS2 Berraklık Derecesi

Pırlanta satın alırken 4C kuralları içerisinde berraklık en kafa karıştıran maddelerden biridir. FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2 ve I1 olmak üzere8 adet berraklık derecesi mevcuttur. Bu yazımızda bunların içerisinde VS2 berraklık derecesi başlığını inceliyor olacağız.

Berraklık , pırlantanın oluşumu sırasında doğal olarak oluşmuş kusurların görünürlüğünü ifade etmektedir. Berraklık derecelerinden bazıları çıplak göz ile gözlemlenmektedir. VS berraklık derecesi taşıyan pırlantalar, 10 kat büyütme altında dahi görülmesi zor ve çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olan küçük kusurlara sahiptir.

VS2 Ne Anlama Gelir?

Elmas berraklık dereceleri F ile I arasında değişmektedir. Bu dereceler, pırlantadaki kusurların ve lekelerin boyutunu ve sayısını gösterir. Daha yüksek dereceli taşlar daha küçük ve az kusur barındırırken, daha düşük dereceli taşlar daha büyük ve daha fazla kusura sahiptir. VS, “Çok Küçük” inklüzyonlar anlamına gelir ve elmaslar için orta seviye berraklık derecesi anlamına gelir. Pırlantada VS berraklığı iki gruba ayrılmaktadır. VS1 en az ve en küçük lekelere sahipken, VS2 daha fazla ve daha büyük lekelere sahip olabilmektedir.

Hem VS1 hem de VS2 taşlarındaki  “çok küçük” kusurların genellikle büyüterek veya bunları görmek için eğitimli bir çift göze ihtiyaç vardır.

VS Berraklık Derecesi Pırlantalar İyi Bir Seçim midir?
VS grubu pırlantada berraklık seviyesinde iki derece mevcuttur.

  • VS1
  • VS2

Her iki dereceyi karşılaştırdığımızda; VS1 pırlanta, VS2 pırlantadan daha az ve daha küçük kusurlara sahiptir.

VS pırlantaları VVS2’nin hemen altında yer aldığından, yüksek kalitededirler. VS berraklık dereceli pırlanta, VVS berraklık dereceli pırlantadan daha ucuza satın alabilirsiniz.

Çıplak gözle incelendiğinde VS pırlanta ışıltısı ve ışık performansı yüksektir. Takı üzerinde pırlantada talaş veya çatlak oluşturacak yapısal bir sorun barındırmaz. Bir VS pırlanta kusursuz olmasa da, çok saygın ve kıymetlidir. Eskiden günümüze doğru, tüketicilerin tercihleri pırlantanın karat ağırlığından ziyade artık pırlantanın kalitesine doğru kaymaya başladı.

VS2 ve VS1 Arasındaki Fark Nedir?

Bir VS1 pırlanta, 10x büyütme altında tanımlanması zor kalıntılar olmayan yüksek netlik derecesidir. Bu elmaslar, tüm değerli taş kalitesindeki taşların ilk yüzde 5’ini temsil ediyor. VS2 pırlanta, sadece 1 karat ve üzerindeki pırlantalarda gözle görülebilir lekelere sahip olacaktır.

VS berraklığındaki pırlantalar çoğu zaman göze kusursuz göründüğünden, VS2’den VS1 berraklığına geçmek pırlantanıza herhangi bir görsel destek vermeyecektir. SI1 berraklığına inmek daha büyük bir pırlanta satın almanıza ve bunun çok daha dikkat çekici olmasına neden olabilir. VS2 pırlantaları gibi, çoğu SI1 pırlantası da göze kusursuz görünür. Ancak SI1 pırlantalarının daha büyük, göze çarpan kusurlar içermesi daha olasıdır. Pırlanta satın alırken VS2 berraklığında pırlanta tercih etmeniz çoğu zaman doğru bir karar olabilir.

VS2 berraklık derecesine sahip pırlanta, belirli süslü şekillerde de gözle görülür kusurlar gösterebilir. Zümrüt ve asscher kesim pırlantalar, içindeki her şeyi görmenizi sağlayan pencereler gibidir. Çoğu elmas şekli parlak ve ışıltılı olsa da, bu pırlanta kesimleri kusurları belirginleştirebilmektedir. Fakat bazı VS2 berraklığında süslü kesim pırlantalar hala kusursuz görünmeye devam edecektir.

VS2 ve VS1 Fiyatları

Aralarındaki fiyat farkı çok olmadığından, genellikle VS2 yerine VS1 elmaslarını tavsiye edilmektedir. Daha büyük pırlantalarda lekeler daha görünürdür. Yuvarlak kesim dışında pırlanta satın alırken (zümrüt kesim veya Asscher kesimlerde) VS2 yerine VS1’i tercih edebilirsiniz.