Sercan Rona

Renkli Nişan Yüzükleri ve Anlamları : Aquamarine

Aquamarine Taşı

Her taşın ve üzerinde bulunduğu her yüzüğün farklı ve özel anlamları bulunmaktadır. Antik çağlardan bu yana yüzükler bir sebep ve niyet ile üretilir ve doğru kişiye verilir. Bu yazımızda aquamarine taşı barındıran nişan yüzüklerinin anlamı, sembolü gibi ayrıntıları keşfedeceksiniz.

Hem saf ve sadeliği hem de hareket ve canlılığı içinde barındıran taş olan aquamarine müstakbel gelinler için çok doğru bir karar olacaktır.

Renkli değerli taşlar ve elmaslar çoğu insanın düşündüğünden çok daha nadir bulunabilmektedir. Eğer bunları satın almaya karar verdiyseniz, bu nadir taşların derin anlamları olacaktır.

Birçok kültürde yüzük parmağı birinin kalbine giden yolu sembolize etmektedir. Bu yüzden bir nişan yüzüğü için seçilen değerli taşlar gelecekteki birlikteliğe pozitif enerji vermelidir. Nitekim her renkli değerli taşa ait rengin bir anlamı olduğu gibi aşkı, bağlılığı, uzun ömürlülüğü ve canlılığı simgeleyen mavi taşlar da sıklıkla nişan yüzüklerinde kullanılmaktadır.

Aquamarine, safir ve topaz gibi mavi taşlar dürüstlük ve sadakatin yanı sıra sonsuz sevgi ve evrensel uyumu simgelemektedir. İlişkiler söz konusu olduğunda,  aquamarine nişan yüzüğü  cesaretin, açıklığın ve sonsuz sevginin bir ifadesi olduğuna inanılmaktadır.

 

Aquamarine Taşının Özellikleri

Aquamarine şeffaf mavi bir taştır. Adı, deniz suyuna benzeyen mavi tonları nedeniyle su ve mavi deniz için iki Latince kelimeden gelmektedir.

Aquamarine, beril ailesinden gelen bir taş olup, birçok özelliğini zümrüt ve morganit ile paylaşır. Eşsiz şeffaf gök mavisi tonuyla bir aqua taşını her zaman tanıyabilirsiniz.

Aquamarine Taşı Sembolizmi

Akuamarin genellikle huzur, sükunet ve evrensel uyum ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda Mart ayı doğum taşıdır. Dünyanın kendisinin dönüşümünü ve yeniden doğuşunu temsil eder. Özünde, tüm canlılığı ve umuduyla hayata bağlıdır. Aquamarine taşı yeni bir evliliğe mutluluk ve onu takan her kadına iyi şans getireceğine inanılır. Denizciler, aquamarine’in onları güçlü rüzgarlardan koruyabileceğine ve büyük fırtınalar sırasında onları koruyabileceğine inanıyordu.

Aquamarine Taşı Takmak

Yeni nişan yüzüğünüzü kıyafetlerinizle eşleştirmek istiyorsanız, aquamarine açık mavi giyim tarzında son derece başarılı duracaktır. Tümüyle siyah ya da beyaz kıyafetlerle ise yüzük fazlasıyla dikkatleri üzerine çekecektir. Aqua taşlı yüzüğünüzü kaşmir bir kazak ya da mavi bir bluz ile kombin yapılabilir. Bu taşın neredeyse şeffaf olduğunu ve hemen hemen her renkle uyum sağlayabileceğini unutmayın.

Aquamarine nişan yüzükleri her gün takılabilecek kadar dayanıklıdır. Ancak onları çizebilecek diğer mücevher parçalarıyla birlikte kullanmaktan kaçınmalısınız. Pek çok kuyumcu, dayanıklılık ve fiyat söz konusu olduğunda, pırlantaya güzel bir alternatif olarak aquamarine taşlı mücevherleri önermektedir. Tabii ki pırlantalar kadar ışıltılı değiller ama çoğu insan onları kristal yapılarından dolayı sevmektedir.

 

Gerçek Aquamarine Taşı

Tüm aquamarine taşları aynı mavi tonuna sahip değildirler. Bazıları pastel mavi iken bazıları daha canlı olabilir. İster hafif bir mavi ister güçlü koyu mavi olsun, hangi taşı sevdiğinize karar vermek çok önemlidir.
Işıltılı taşlarla ilgileniyorsanız, mükemmel kesme taşları tercih edebilirsiniz. Metaller söz konusu olduğunda, aquamarine her şeyle iyi gider. Altın veya pembe altın yüzük, doğru dengeyi sağlarken taşın daha havalı görünmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, mavi tonları geliştirmek istiyorsanız platin (veya beyaz altın) en iyi sonucu verecektir.

Aquamarine genellikle daha büyük ham parçalarla çıkarıldığı için, karat boyutu önemli değildir. Bu nedenle büyük yüzük ölçülerini uygun fiyata satın alabilirsiniz. Daha koyu (yüksek derecede doymuş) aquamarine taşlarının hafif taşlardan daha pahalı olduğunu unutmayın, çünkü hafif olanlar genellikle yüksek talep görür, ancak neyse ki bu fiyatı çok fazla etkilemez.

Kesim söz konusu olduğunda, bu taş her şekilde şaşırtıcı görünüyor ve sonuçta kişisel tercihinize bağlı. İster oval, ister yuvarlak, zümrüt, ister kalp şeklinde bir taş seviyor olun, aquamarine her zaman harika görünecektir. Tarzınıza bağlı olarak, birkaç aquamarine taşı bile kullanabilirsiniz.

Aquamarine, birçok farklı stille iyi çalışan harika bir taştır. Aquamarine iki kişinin paylaşacağı yeni bir yaşam başlangıcını işaret ettiğine inanılmaktadır. Buda onu bir nişan yüzüğü için ideal bir seçim haline getirmektedir.