Sercan Rona

Ekim Doğum Taşları: Opal

Ekim Doğum Taşı

Ekim doğum taşı, opal taşıdır. Opaller, yerin derinliklerinde başlayan ve ardından volkanik aktivitenin izlediği bir kristalleşme sürecinde oluşmaktadır. Avustralya, Brezilya, Rusya, İran ve Meksika ve Türkiye gibi dünyanın birçok yerinde bulunurlar.

Opal, sert veya katı bir yüzeye sahip değildir ve çok yüksek su içeriğine sahiptir. Güzel renklerinden dolayı takı ve diğer eşyaların üretiminde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ekim ayı doğum taşı olduğu bilinmesine rağmen, opal aslında 1912’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi bir doğum taşı olarak tanıtılmadı. Bu nedenle bu taş Amerika Birleşik Devletleri’nde daha geç tanınmıştır.

Opaller, eski zamanlardan beri falcılık yapmak, hava durumu düzenlerindeki değişiklikleri tahmin etmek veya kayıp eşyaları bulmak için kullanılmıştır. Bu taşların metafizik özellikleri, sembolik amaçlarla kullanılmalarına ve astroloji ve tarot kartı okuma gibi gizli uygulamalara yol açmıştır.

Taşlar geleneksel olarak topaz şeklinde kesilmektedir. Ancak sivri piramitler, küreler ve silindirler dahil olmak üzere birçok başka şekilde ham opal bulunmuştur. Opal’in prizmatik etkisi, ince silika katmanları 90 derece hizalandığında yaratılır. Bir opal taşının rengi, bu katmanların kalınlığı ve yoğunluğu ile belirlenir. Opaller tek bir renk olabilir veya bir renk karışımı gösterebilir. Dünyanın en değerli opali 1892’de Avustralya’da bulundu ve “Avustralya Opallerinin Kraliçesi” olarak adlandırıldı. Son müzayedelerde 150.000 Amerikan Dolarının üzerinde değerlendi.

Opaller, pek çok farklı renkte gelen ve genellikle kabaşonlara oyulan, daha sonra mücevher parçaları olarak gümüş yuvalara yerleştirilen bir tür değerli taştır.

Opal Taşının Yapısı

Opal, siyah, yeşil, gri, mavi ve sarı gibi çok çeşitli renklerde olabilen doğal bir taştır. Genellikle dünya çapında magmatik tortul kayaçlar suya maruz kaldığında bulunur. Opalin rengi, taş içindeki demir oksitlerin ve silikanın varlığına bağlıdır. Opal, silikon dioksit kristalleri ve hidratlı silikadan oluşur. Su moleküllerinin zincirlere bağlı olduğu sulu amorf silikat veya susuz form, amorf SiO2 olarak bilinir. Opal, Mohs ölçeğinde 2’nin hemen altından karsted 3.5 ila 4’e kadar sertlikte değişir (sayı ne kadar yüksekse, o kadar büyük olur).

Diğer Yazılar