Sercan Rona

Ağustos Doğum Taşı Peridot

Peridot Taşı

Ağustos ayının doğum taşı olan peridot taşını kendine has parlak yeşil rengi insanı adeta büyülüyor. Göktaşlarında bulunan bu eşsiz, çok katlı taş, geçmişi çok eskilere dayanan efsanevi bir tarihe sahiptir.

Peridot taşı zorlu koşullar altında oluşmaktadır. Dünyanın merkezinde sertleşmiş lavlardan ya da uzaydan gelen göktaşlarında bulunan Peridot gücü temsil etmektedir.

Doğada zeytin yeşili, bal rengi, kırmızı, kahverengi gibi çeşitli renklerde bulunan zebercet taşı kesilip cilalandıktan sonra opak halden berrak hale gelir. Peridot adıyla da bilinen bir taştır. Rivayete göre taşın ilk bulunduğu yer Kızıldeniz’de yer alan Zebercet Adası olduğundan zebercet adı da kullanılmaktadır.

Bir diğer adı Zebercet olan ve farklı yeşil tonlarına sahip Ağustos ayı taşı Peridot, açık limon renginden, koyu zeytin yeşiline kadar değişen egzotik renklere sahip olup, çoğu zaman zümrüt ile karıştırılabilmektedir. Peridot’u Çin, Myanmar, Pakistan, Tanzanya, Vietnam gibi ülkelerde ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulmak mümkün. Peridot deyince çok sert doğal koşulların muhteşem güzelliklere dönüşebildiğini görüyoruz. Ayrıca Hawaii’deki gibi dünyanın en egzotik yerlerinden biri olan kumların adeta parlak yeşil peridot ile parladığı  Peridot Plajı’nda da bulunduğunu hatırlatmak isteriz.  Hawai’deki bazı insanlar peridot’u yanardağın gözyaşları olarak düşünürlermiş.

Peridot Taşının Tarihi

Peridot taşının özellikleri onu tarihte birçok toplum için değerli kılmıştır. Örneğin; Mısırlılar bu taşa saygı duyuyorlardı. Zorlu şartlarına rağmen hayatlarını hiçe sayarak bu taşa ulaşmaya çalışırlarmış.

Eşsiz oluşu ve mükemmel rengi ile peridot doğum taşı, çok eskilerden gelen ve mücevherlerin merkez noktalarından biri olmuşa benziyor. Mısırlılar peridot taşının onları kabuslara onlardan savuşturduğuna inanırlardı. Romalılar ve antik Yunanlılar, peridot yeşili taşını asaletin simgesi olarak gördüklerinden; yüzüklerde, kolyelerde ve diğer mücevherlerinde kullanıyorlardı.

Peridot Taşının Anlamı

Peridot taşı o kadar eskiye dayanıyor ki, adının bile nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Bazıları bunun Arapça mücevher, faridat kelimesinden geldiğine inanıyor. Ayrıca Yunanca’da ” bol vermek” anlamına gelen peridona kelimesinden geldiğine dair bilgiler var. Peridot’un bugün genel olarak sembolize ettiği konular güç, fırsat ve iyi şanstır.

Peridot Taşının Özellikleri

Eski dönemlerde kötü ruhları uzaklaştırdığına inanmışlar. Aynı zamanda eşsiz güzelliği nedeniyle takı ve dekorasyon amaçlı da kullanılmıştır. Daha çok ruhani açıdan olumlu etkileri olduğuna inanılan doğal bir taştır. Görünüm ve renk itibari ile Mayıs ayı doğum taşı zümrüt taşına benzetilmektedir. Taşın çıkarıldığı ülkelerin başında ABD, Brezilya, Mısır, İrlanda, Rusya, Sri Lanka ve Kanarya Adaları bulunmaktadır. Diğer doğal taşlara göre biraz pahalı bir taştır. Bu taşın fiyatı; kalitesi, rengi gibi kriterlere göre belirlenmektedir.

Peridot taşı psikolojik olarak kullanan kişiyi olumlu etkileyerek kıskançlık, pişmanlık, kin ve öfkeyi yok ettiğine, saldırganlığı azalttığına inanılmaktadır.