Sercan Rona

Evlilik Teklifi Tektaş Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalı?

yuvarlak kesim pırlanta yüzük

Pırlantanın Değeri

Evlilik teklifi için ideal pırlanta karatı 0.20 karat veya 0.4 karat arasında olmalıdır. Peki pırlanta seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler nelerdir?

Bir pırlanta seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. En önemlisi fiyattır. En iyi elmas, ödenenden daha değerlidir. Öte yandan, sadece bir pırlantanın fiyatına değil, aynı zamanda ne kadar değerli olduğuna ve ona sahip olduğunuzda ne gibi özelliklerden ve avantajlardan yararlanacağınıza da odaklanmalıyız.

Pırlantada Renk ve Kesim

Renk, bir pırlantanın değerinde önemli bir rol oynar. Pırlantanın kesimini dikkate almak ve hangi şekillerde geldiğini düşünmek de önemlidir. Örneğin, zümrüt kesimli bir pırlanta, daha parlak ve daha yüksek ışıltıya sahip olduğu için yuvarlak bir pırlantadan daha popülerdir. En yaygın renkler sarı veya beyazdır. Pırlantanızın ağırlığı, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Bir pırlanta ne kadar ağırsa, karat ağırlığı, berraklık derecesi ve kesim derecesi açısından o kadar değerlidir.

– Yüksek netlik seviyelerine sahip pırlantaların pahalı olduğunu bilin

– Belirli bir siteyle ilgili deneyiminiz yoksa, çevrimiçi bir siteden elmas satın almayın.

– Satın almadan önce yüzüğün ağırlığına dikkat etmenin yanı sıra kesim, karat ağırlığı ve berraklık gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak, paranızın karşılığını almak ve hak ettiğinizden daha az bir şey almamak için önemlidir.

Farklı pırlanta türlerine dikkat etmek gerekir. Bu pırlanta türleri nelerdir?

İmitasyon Pırlantalar: Bunlar bazen kübik zirkon veya mozanitten yapılmaktadır. Doğal elmaslardan daha ucuz olabilir. Yine de ne kadar iyi göründüklerine ve kime satıldığına bağlı olarak oldukça pahalı olabilir.

Sentetik Elmaslar: Birçok kuyumcu bu tür elmasları satmaz çünkü laboratuvarlarda hidrojen gazı, potasyum ve polietilen glikol (PEG) olarak bilinen diğer bazı bileşiklerle aşırı sıcaklıklarda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar kullanılarak oluşturulmaktadır.