Sercan Rona

K Renk Pırlantalar

Oluşumu milyonlarca yıl süren dünyanın en değerli taşlarından biri olan elmas, kesim işlemi sonrası bir pırlantaya dönüşmektedir. Pırlantaya GIA enstitüsü tarafından tüm dünyada geçerli olan bazı standartlar getirilmiştir. Bu standartlar pırlanta 4C kuralı olarak geçmektedir. Bunlar renk, berraklık, kesim ve karat olarak geçmektedir. Her biri önemli olan 4C kuralları içerinde en çok konuşulan konulardan biridir renk. Pırlanta renkleri içerisinde ise K renk pırlantalar konusundan bahsetmek istiyoruz.

Tüm pırlantalarda 4C kurallarını belirleyen GIA enstitüsü renk skalası olarak D’den Z’ye kadar belirlemiştir. A, B ve C skalası yoktur. Bu aralığın olmaması tarihsel olmasından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

K Renk Pırlanta

Bu renk skalasındaki pırlanta direkt sarı veya kahverengi renk içermektedir. Çıplak gözle bunu fark edebilirsiniz. Renk vermesi yönünden tercih edilebilmektedir. K renk pırlantalar, pırlanta renk skalasında J ve L arasında kalan sarımsı bir renk tonuna sahiptir. K renkli pırlanta çıplak göz ile bakıldığında rahatlıkla görebileceğiniz sarımsı bir renk tonu verecektir.

Pırlanta Renk Skalası

Elmaslar, renkli taşlar ve incilerde dünyanın önde gelen otoritesi GIA Enstitüsü 1931 yılında kurulmuştur. Bu tarihten önce, elmasları renklerine göre sınıflandırmak için farklı ölçekler kullanılıyordu. Roma rakamları, su, nehir gibi kelimeleri ve A, B, C harfleri mevcuttu. Bu durum elmas satıcıları tarafından oldukça kafa karıştırıcı bir durum teşkil ediyordu.

Bu kafa karışıklığına ve standardı olmayan duruma önüne geçmek adına GIA enstitüsü, bugün bildiğimiz renk sınıflandırmasını D’de başlattı. O günden bu yana dünya genelinde pırlanta renkleri standardı uygulanmaktadır.

D renk pırlantayı H renk pırlanta veya J renk pırlantadan ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride dünya çapında otorite olan bir kuruluştan sertifika olması şarttır. Aksi halde aldığınız pırlantanın gerçek renginden emin olamayacaksınız.

K Renk Pırlanta Ne Kadar Sarıdır?

K renk pırlantayı yanında beyaz olan başka bir pırlanta olup yakından incelemedikçe farkı anlamanız güçtür. Renkli pırlantaların başlangıç sınıfında konumlamak yerine renkli beyaz sınıfında konumlamak daha doğru olacaktır.

Montür olarak beyaz altın kullanıldığında içindeki sarımsı renk ufakta olsa fark edilmeye başlanabilir. Ancak bunu anlamak için işinde tecrübeli bir pırlanta uzmanının en az 35 cm  veya daha yakından inceliyor olmalı. Tam tersine eğer sarı altın montür olarak kullanılırsa içindeki sarılık daha fazla yoğunlaşacağından sarı rengi daha çok hissettirecektir.

Günümüzde modern kesim K renk pırlantayı, antika K renk pırlanta ile kıyasladığımızda özelikle üst açıdan farklı göründüğünü söylemek mümkün. Hatta birçok K renk antika pırlanta, modern bir J renk hatta I renk taşla kıyaslanabilmektedir.

 

K Renk Pırlanta Fiyatı

J renk pırlanta ile K renk pırlantalar arasındaki farkı anlamak oldukça zordur. Ancak iş fiyat kısmına gelince maliyetlerden dolayı J renk D renk bir pırlantanın yarı fiyatı olurken K renk pırlantadan %30 daha yüksek bir fiyata sahip olmaktadır. Birçok kuyumcu K renk pırlantayı renkli grubun başı olarak göreceğinden paranız cebinizde kalacağa benziyor 🙂

 

K Renk Pırlanta Alınabilir mi?

Eğer bir pırlanta alacaksanız yukarı yazdığımız bilgileri göz önünde bulundurup J ve K renk pırlantaları yan yana koyup incelemenizi öneriyoruz. Özellikle K renk pırlantanın eski kesim olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ve mağazadan ayrılırken beklediğinizden çok daha fazlası cebinizde kalacağına emin olabilirsiniz.