Sercan Rona

Yüzükler Hangi Ele ve Parmağa Takılır?

Sözlük anlamıyla parmağa geçirilen metal halka olan yüzüğün kullanımı geçmişi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Yüzükler kullanım amaçlarına göre farklı el ve parmaklara takılmaktadır. Peki “Yüzükler hangi ele ve parmağa takılmaktadır?”, “Yüzük parmağı haricinde parmaklara yüzük takılır mı?” gibi sorular herkesin merak ettiği konulardandır. Bir çok kişi hangi yüzük hangi parmağa takıldığına dair yanlış bilgiler bilmektedir.

Yüzük Tarihi

Dünya genelinde yüzüklerin en genel kullanım alanı evliliktir. Günümüzde bir kişinin evli, nişanlı ya da sözlü olduğunu parmağında yer alan yüzüklerden anlayabilirsiniz. 4800 yıla yakın bir geçmişe sahip yüzük, ilk defa Romalıların yüzüğü kenevir bitkisinden ürettikleri bilinmektedir. Ancak daha sonra güç ve kalıcılığın sembolü olarak yüzüklerin üretiminde demir kullanılmaya başlanmıştır. Yüzük, erkekler için ihtişam ve güç, kadınlar için ise güzelliğin sembolüdür.

Evlilik yüzüğünün tarihi ise Eski Mısır’da başlayıp günümüze kadar uzanan serüveni var. Eski Mısır’da evlilik yüzüğünün sonsuzluğu temsil ettiğine inanılırmış. Kadın ve erkek yüzüğüne ait 2 halkanın birleşmesi, çiftlerin arasındaki sonsuz sevgiyi sembolize edermiş.

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılmalıdır?

Eski Mısır ve Roma’dan günümüze gelen bu kültürde, yüzük sol elinin dördüncü parmağından geçen bir damarın kalbe gittiği düşünüldüğünden bu parmağa yüzük takılmaktaydı. Bu parmaktan geçen bir damarın direk kalbe gittiği düşünülüyor ve kalıcı aşkın sembolü olduğu vurgulanmaktaydı. Bu parmağa yüzük parmağı denir. Günümüzde evlenen çiftler yüzüklerini sol ellerinin dördüncü (serçe parmağın yanındaki) parmağına takarlar.

Alyans Hangi Ele Takılmalıdır?

Evlenen çiftler evli bulunduğu sürece yüzük takarlar. Bu yüzük hem erkek hem kadın için sol elin yüzük parmağına takılmaktadır. Evlenen çiftlerde evlilik yüzüğü denince akla il gelen alyans olup kadınların bir kısmı bunun yerine tamtur ya da beştaş pırlanta yüzükler kullanabilmektedirler.

Söz ve Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılmaktadır?

Evlilik öncesi söz ve nişanlanma olduğu taktirde çiftler nişan yüzükleri için sağ ellerindeki yüzük parmaklarını kullanırlar.

Eğer bir kişinin yüzüğü sağ parmağa takılı ise nişanlı yada sözlü oluşu, sol parmağa takılı ise evli olduğunu gösterir. Günümüzde evlilik teklifi yapılırken tektaş yüzük verilip sağ el yüzük parmağına takılması, alyansın ise evlilik ile birlikte sağ elin yüzük parmağına takılması artık bir gelenek haline gelmiştir.

Yüzüğün Farklı Parmaklardaki Anlamı

Bu parmaklar haricinde farklı parmaklara farklı tip yüzükler takılabilmektedir. Örneğin bayanlar için önemli bir aksesuar olan yüzük, hemen her elin tüm parmaklarına takılabilen bir aksesuardır. Diğer parmakların bilinen net anlamları olmasa da bazen sebep, hoşa gitmesi bazen yüzüğün bol gelmesidir. Bazen de işaret parmağına takılan yüzük, kişinin evlenmek istediği anlamına gelen şehir efsaneleri nedeniyle de parmaklara takılmasını sağlamaktadır.

Bu durum erkeklerde ise en çok kullanılan yüzük takılan parmakların serçe ve yüzük parmakları olduğunu söyleyebiliriz. Azınlıkta olsa bazen zihgir yüzüğü takan erkeklerin bu yüzüğü baş parmaklarına taktığını görmekteyiz.