Sercan Rona

Pırlanta Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Doğru pırlantayı arıyor ve o pırlantayı satın alacaksanız size birkaç önemli önerimiz olacak. Pırlantalar içinde en yüksek derece D renk, sizi önemli ölçüde etkileyecektir. Elbette bu diğer renk kodlarına sahip pırlantaların değersiz olduğu anlamına gelmez. Bu yazımızda aradığınız mükemmel pırlantayı bulmanız ve pırlanta satın alırken dikkat etmeniz gereken ipuçlarını paylaştık.

Tanınmış Pırlanta Markaları Tercih Edin

Vereceğimiz ilk ve en önemli öneri, her zaman bildiğiniz, güvendiğiniz pırlanta firmalarından pırlanta satın almaktır.

Bu markalardaki uzmanlar size her bir pırlanta rengi, karatı, berraklığı hakkında detaylı bilgi verebilecek ve ince farkları anlatabileceklerdir. Ayrıca, tüm sorularınızı yanıtlayabilir ve kararınızı çok daha kolay hale getirebilirler.

Sertifikalı Pırlanta Alın

Mümkünse sertifikasız pırlanta tercih etmeyin. Dünyaca ünlü elmas derecelendirme kuruluşlarında olan GIA ve HRD uluslararası sertifikaları olan elmasları tercih edebilirsiniz. Bakacağınız tüm pırlanta renkleri D’den Z’ye değişen harflerle tanımlanmaktadır. Örneğin gittiğiniz kuyumcu size sadece belirli bir sınıf yerine yalnızca bir renk aralığı veriyorsa, bu pırlantanın sertifikalı olmadığı anlamına gelebilir, dikkatli olmak gerekir.

Bilgilendirici olmanın yanı sıra, pırlanta sertifikaları bir pırlantanın gerçek olduğunu kanıtlar. Bu nedenle, satın almadan önce bir pırlantanın sertifikasını dikkatlice incelemek çok önemlidir. GIA sertifikaları en popüler olmasına rağmen, diğer kuruluşlar elmasları sertifikalandırabilir. Her kuruluş farklı derecelendirme sistemleri kullanabileceğinden, sertifikalar karşılaştırılması doğru olmayacaktır. Yalnızca saygın bir derecelendirme kuruluşu tarafından onaylanmış elmasları satın almalısınız. GIA’nın yanı sıra AGS (Amerikan Mücevher Derneği) de üst düzey bir elmas derecelendirme kuruluşudur.

Pırlanta Renkleri

D renk pırlantalar mükemmel derecede etkileyici olsa da bu oranda çok pahalıdırlar. Elbette tercihe bağlı bir konu ancak en yüksek renk derecelendirmesi olan D renkli pırlanta satın almaya ilk başta gerek olmadığını belirtmek isteriz. Pırlantalar arasında renk farklılıkları çok ufak ayrıntılar olabilir.

G renkli pırlantalar önemli ölçüde daha ucuzdur ve çıplak gözle aynı görünür. Düşük dereceli elmaslar bile belirli ayarlarda renksiz görünebilir. Bu nedenle kimsenin sizi illaki renksiz pırlanta almanız gerektiğine zorlamadığına emin olun. Her zaman size sunulan pırlantaları renksiz yada soluk olan renk grupları ile kıyaslayın. Kendi gözünüz baktığınızda, aralarındaki farkları daha iyi anlayabileceksiniz.

Pırlantada Kullanılan Metal Ayarı Önemli

Bir pırlantada kullanılan metal her zaman önemlidir. Renksiz pırlantalarda kullanılan metalin ayarı çok fazla sorun olmayabilir. Çünkü bu pırlantalar kusursuz olduğundan her metalde mükemmel gözükeceklerdir. Öte yandan, düşük dereceli pırlantalar eğer doğru metal ve ayarı ile desteklenirse önemli ölçüde derecesinin yüksek algılanmasına faydası olacaktır. Örneğin sarı veya rose altın, düşük dereceli pırlantanın sarı tonunu gizleyebilir ve bir yansıma gibi görünmesini sağlayabilir. Ya da hafif sarı renk tonundan hoşlanıyorsanız, beyaz altın tercih edebilirsiniz. Bu takıya ince bir kontrast sağlayacaktır.

Pırlanta Büyüklüğüne Göre Renk Seçin

Bir elmas ne kadar büyükse, rengi o kadar belirgindir. Daha büyük bir pırlanta için, yüksek bir renk dereceli pırlanta almayı düşünmelisiniz. Genel bir kural olarak, 1 karat üzerindeki pırlantalar için G ve H renk aralığı tercih edebilirsiniz.

Bir karat altındaki pırlantalar genellikle daha küçüktür, bu da renksiz veya neredeyse renksiz taşlar kadar etkileyici görünen daha düşük dereceli bir pırlanta elde etmenizi sağlar.

Pırlanta Kesimine Dikkat

Pırlantanın kesimi, parlaklığı belirlemede oldukça etkili bir faktördür. Genellikle, bir pırlantanın ne kadar çok yönü varsa, rengi o kadar iyi gizler. Bu, daha düşük bir renk derecesine sahip bir pırlanta alabileceğiniz ve yine de güzel ışıltısının tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

Prenses veya yuvarlak kesim pırlantanın hafif sarı tonunu başarıyla gizleyebilir. Buna karşılık, zümrüt veya Asscher gibi basamaklı kesimler bir pırlantanın rengini vurgular ve düşük dereceli pırlantalarda bundan kaçınılmalıdır.

Büyük Resme Odaklanın

Her yüzüğün ana karakteri merkez taşı olsa da, çevreleyen unsurlar görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Yan taşlar, haleler, galeri altı, karmaşık desenler ve süslü omuzlar bir pırlantanın görünümünü büyük ölçüde etkileyebilir. Bu unsurlar, düşük dereceli bir pırlantanın renksiz veya neredeyse renksiz görünmesini sağlayabilir ve çarpıcı bir mücevher parçası oluşturabilir.

Bu yüzden sadece ortadaki taşa değil, büyük resme odaklanmalısınız. Bir yüzüğe bayıldıysanız, düşük bir renk derecesine sahip ana pırlantanın fikrinizi değiştiren tek faktör olmasına izin vermeyin.

Gerçekçi Olun ve Bütçenize Göre Hareket Edin

Bir pırlanta satın alırken fiyat açısından gerçekçi olmak esastır. Renksiz pırlantalar diğer kategorilerdeki pırlantalardan çok daha pahalıdır. Bu tür pırlantalar bütçenize uymuyorsa, daha uygun fiyatlı diğer seçeneklere bakın. Renksiz olanlar kadar güzel görünen güzel elmasların bolluğu sizi şaşırtabilir.

Ne İstediğiniz İyi Bilin

Bazı insanlar sadece D renk gibi en yüksek renk derecelerine sahip pırlantalara yönelirler. Bazıları da hafif sarı tonu tercih edebilirler. Kuyumcular seçimlerinizi en aza indirmeniz konusunda size yardımcı olacaklardır. Ancak bununda tercihlerinizle ilgili olduğunu unutmayın. Ayrıca size objektif bilgi vermeyen kuyumcu, ne sizin zamanınıza ve ne de sizin güveninize layıktır.

Araştırmanızı yapın, gerekirse birkaç kuyumcuyla görüşün, bilgi toplayın, ne istediğinize emin olun ve kriterlerinize uygun bir pırlanta satın alın.