Sercan Rona

H Renk Pırlanta Özellikleri ve Fiyatı

D ve H Renk Pırlanta Taşları

H renk pırlanta, renkli pırlanta grubunda olsa da genellikle renksiz başlığında yer alır. Hem kaliteli ve hem de maliyet açısından bir pırlanta arıyorsanız H renkli pırlanta çoğu zaman doğru bir tercih olabilmektedir. Renkli pırlanta grubunda olduklarından fiyat diğerlerine göre düşüktür, ancak H renkli pırlanta hemen hemen her ortamda renksiz görünürler.

 

H RENK PIRLANTA NEDİR?

Teknik olarak H renkli pırlantalar renklidir. Genellikle sarı olup, fiyatlandırma konusunda etkisi olan bir renk izine sahiptirler. H pırlantalar D renk pırlanta ile kıyaslandığında; çıplak gözle aynı görünmesine rağmen D renkli pırlantalardan %40’a kadar daha uyguna satılabilmektedir. Her iki pırlanta arasındaki farkı anlayabilmek için pırlantaları yan yana kıyaslamanız gerekmektedir.
H renkli pırlanta, her ortamda renk skalasının en altına inene kadar benzer renk görünecektir. Özel bir aydınlatma kullanılmayan ortamda D, I ve hatta J renk pırlantaya kadar tüm pırlantalar renksiz görünecektir.

H RENKLİ PIRLANTALAR İÇİN YATIRIM

Pırlantalar her durumda doğru bir yatırım aracı olmayabilirler. Ancak en iyi diyebileceğimiz D, E ve F rengine, mükemmel berraklığa, mükemmel kesime ve yüksek karat ağırlığına sahip olan pırlantalar zaman içinde değer kazanmaktadır. Ancak geri kalan pırlantalar belki 20 yıl içinde bugünkünden daha değerli olmayacaklardır. Aslında bir çok pırlanta, mağazadan çıktıkları anda değerlerini kaybetmektedir.

H renkli pırlanta D renk pırlantanın fiyatından %40 daha ucuzdur. Bu durum onu yatırım aracı olarak düşünmekten çıkarır. Eğer yatırımınızın geri dönmesini istiyorsanız 5 karat ve üzeri büyük bir H renkli pırlantaya ihtiyacınız olacaktır.

Ancak konuya iyi tarafından bakılırsa, H renkli bir pırlanta size daha az renkli bir pırlantaya göre daha fazla getiri oranı sağlayacağı yüksek ihtimaldir.

 

H RENKLİ PIRLANTA YÜZÜKLER

I renk veya J renkli pırlantalar için kullanılacak platin veya beyaz altın ayarları bile o derecedeki soluk rengi ortaya çıkarma riski her zaman kuvvetle ihtimaldir. Ancak H renkli bir pırlanta ile bu risk büyük ölçüde azalır. Hatta çoğu beyaz metal montürler üzerine pırlanta yüzük oldukça başarılı görünüm sergiler. Sarı altın montürlerde ise soluk bir renk ortaya çıkabilir. Ancak bu pırlantanın sarı görünmesi anlamına gelmez. Bu solukluk yüzüğün genel görünümüne kattığı sıcaklıktır.

H renk pırlantalar renkli taşlar ile oldukça iyi uyum sağlar. Bazen K renk pırlanta gibi daha sarı olan pırlantalar, safir veya yakut yanında biraz “kirli” görülürken, H renk pırlantalar ise algılanamayan renk durumlarını çok iyi korur. Hatta öngörülemeyen bir ışık aldıklarında fark edilir düzeyde parıldar. Bu özelliği nedeniyle küpe gibi takılarda oldukça başarılı bir performans gösterirler.

 

H RENKLİ PIRLANTA FİYATI NE KADAR?

Tüm pırlantalar gibi H renk pırlanta fiyatları da farklılık göstermektedir. Aşağıda belirtilen ek faktörler, fiyatı büyük ölçüde etkileyecektir.
Örnek olması amacıyla; H renkli VS2 berraklığı ve Brilliant kesim pırlanta fiyatlarını vereceğiz:

0,50 karat H renkli pırlanta 1.650$
1,00 karat H renkli pırlanta 7.600$
1.50 karat H renkli pırlanta 14.100$
2 karat H renkli pırlanta 25.000$
3 karat H renkli pırlanta 55.000$
4 karat H renkli pırlanta 100.000$