Sercan Rona

Parmak Ölçüsü ve Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük Ölçüsü

Yüzükler içerisinden kendinize uygun modeli seçmekten daha zor olan bir konuda parmak ölçüsü bilmektir. Bu ölçü genellikle evlenirken öğrenilen sonrasında çok ihtiyaç olmayan bir bilgidir. Ancak hediye veya acil bir durumda bu ölçüye ihtiyacımız olabilir. Eğer parmak ölçünüzü bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çiftlerin sevgisinin bir sembolü olan evlilik yüzüğü bir ömür boyu parmağınızda taşınamsı için doğru ölçülerde bir yüzük almanız önemlidir. Bunun için parmak ölçüsünü almak gerekmektedir. O zaman yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır sorusuna cevap verelim.

Öncelikle parmak ölçüsü ne anlama geldiğini öğrenelim. Tüm kıyafetlerde, ayakkabılarda nasıl bir ölçü varsa, yüzüklerinde boyutları mevcuttur. Dünyada kullanılan birkaç tip ölçü standardı vardır. Bu ölçüler, yüzüklerin çevresinin ve çapının numaralandırmasıyla oluşturulmuş ölçü sistemidir. Çoğu ülkenin kendine ölçü sistemi ve yüzük numaraları mevcut. Amerika, Çin, İngiltere, İsviçre gibi ülkelerin yüzük ölçü birimleri birbirinden farklıdır. Ülkemizdeki kullanılan ölçü standartları Brezilya ile aynı ölçü sistemidir. Ancak siz yurtdışından bir yüzük sipariş verecekseniz o zaman ülkemizdeki yüzük ölçünüzün sipariş vereceğiniz ülkedeki yüzük koduna karşılık gelen numarayı bilmenizde fayda olacaktır.

Evde Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü almak için en garanti yöntem yakın bir kuyumcuya gidip yüzük ölçünüzü net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak buna imkanınız yoksa o zaman aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yüzük ölçünüzü öğrenebilirsiniz.

İple Yüzük Ölçüsü Hesaplama: Evde yüzük ölçüsü öğrenmenin en basit yöntemlerinden biridir. Burada kullanılan cetveldeki milimetrelerin seçilebiliyor olması önemli.
Yüzük Ölçer ile Hesaplama: İnternetten temin edilebileceğiniz yüzük ölçerleri kullanabilirsiniz.
Bunlar dışında yüzük ölçüsü hesaplama başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ölçü alırken titiz davranmak önemlidir. Aksi halde yüzük parmağınızı sıkacak yada bol gelip düşecektir.