Sercan Rona

Gerçek Pırlanta Tektaş Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Pırlanta Taş Nasıl Anlaşılır?

Oldukça değerli olan pırlanta madeni işlenip yüzük haline getirildikten sonra değeri bir kat daha artmaktadır. Birçok kadının hayali olan tektaş pırlanta yüzüğü almadan önce bazı araştırmalar yapılması gerekmektedir. Taşın gerçek pırlanta taş olup olmadığını kontrol etmek için bazı yöntemler mevcuttur.

Öncelikle güvenilir bir firma bulmak en önemli konuların başında gelir. Araştırmalarınız sonunda yine de tektaş yüzük alacağınız firmadan emin olamıyorsanız; gerçek pırlanta tektaş yüzükler her zaman sertifikası ile birlikte verilmektedir. Hatta bu sertifikaların mümkünse uluslararası sertifika olmasına dikkat edilmelidir. Pırlanta tektaş yüzük pırlanta alırken gerçekliğine emin olmak istiyorsanız; Uluslararası alanda kabul görmüş HRD ve GIA sertifikalı yüzüklerden birini almalısınız. Bu sertifikalar tektaş pırlanta yüzüğün gerçek değerinin belirtildiği kalite belgesidir. Uluslararası sertifika ile pırlantanızı olası kayıp, hırsızlık gibi olumsuz durumlarda dünyanın her yerinde koruma altına almış olursunuz. Bu sertifika ile ürünün sadece size ait olduğunu kanıtlamış olursunuz. Bu başlıklar, bir pırlanta yüzük alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.

Pırlanta benzeri taklit taşların piyasada artan taleplerinden dolayı son dönemlerde üretimleri çok artmıştır. Öyle ki bu taklit taşlardan bazılarını gerçek pırlantadan ayırt etmek gerçekten zorlaşmıştır. Yazımızda da bahsedeceğimiz evde yapılan pırlanta testlerinin de yetersiz kaldığı birçok durum yaşanabilmektedir. Bu nedenle tekrar tekrar uyarmak istiyoruz. Eğer güvenilir bir firma bulamadıysanız güvenilir, tecrübeli birilerine danışmanızı önemle tekrar hatırlatıyoruz. Pırlantanın gerçek olup olmadığını bir gemolog, gerçekliği kanıtlanmış birçok araç ve yöntemler ile size bilgisini net bir şekilde iletebilir. Bunlar haricinde bir pırlanta tektaş yüzüğün sahte olup olmadığını anlamak için güvenirliliği net olmamakla birlikte herkesin kolaylıkla yapabileceği bazı yöntemler mevcuttur. Şimdi bu yöntemlerden kısaca bahsedelim.  

Gerçek pırlanta taş yüzük nasıl anlaşılır?

Bir pırlanta yüzüğün gerçek olup olmadığını anlamanın (güvenilirliği kesin olmamakla birlikte) çeşitli yolları vardır. Bu testlerin bazılarının uygulanabilmesi için montüre takılmamış olması gerekmektedir. Ancak tekrar hatırlatmak isteriz ki; çevrenizde bulunan profesyonel pırlanta uzmanından yardım almanızın en güvenilir ve en kolay yöntemdir.

Tektaş Pırlanta Yüzük Parlaktır

Bunlardan ilki parlaklıktır. Taklit bir pırlantanın parlaklığı gerçek pırlanta taş gibi güçlü olmayacaktır. Bu değerli taş ışığı en üst seviyede kırabildiğinden yüksek oranda parlak bir görüntü oluşmaktadır. Taklit olan pırlantalarda kuvars ve cam gibi maddeler kullanıldığından pırlantalar gibi üst seviye kırılma katsayısı yoktur. Işık bu sahte taşların içinden kırılma olmadan direkt geçer. Buda gerçek pırlantada olduğu gibi ışıldayan pırıltılı bir görsel oluşturmaz. Ancak taklit taşlarında oldukça göz yanıltıcı görsellikleri olduklarını söylemeden geçemeyeceğiz. Dikkatli olmak gerekmektedir.

Pırlanta Bulanık Gösterir

Pırlanta taşının gerçek olup olmadığını kitap ile kontrol etmek de mümkün. Gerçek pırlanta taş ile kitaptaki yazılara baktığınızda bulanık görünecektir. Aynı şeyi sahte pırlanta ile denediğinizde yazılar daha net olacaktır. Ancak bazı pırlanta ustaları taşın kesimi sırasında kendine has farklı kesim teknikleri uygulayabilmektedirler. Bu teknik uygulanan taşların bazılarında yazılar net olmasa da okunabilmektedir.  

Pırlanta İçindeki Yansımaya Dikkat

Pırlanta taşının düz tarafı aşağıya, sivri kısmı yukarı bakacak şekilde çizginin üzerine yerleştirip, taşın sivri uç kısmından kağıttaki noktaya bakın. Taş içerisinde çizginin yansıma oluştuğu taktirde sahte olma olasılığı yüksektir. Gerçek olması için herhangi bir yansıma olmaması gerekmektedir.

Gerçek Pırlanta Taş Dibe Çöker

Bir bardak su içerisine pırlanta taşı usulca bırakılırsa gerçek taşın dibe çöktüğünü göreceksiniz. Bunun dışında yer alacağı konum ise taşın gerçek olmadığını gösterecektir. Pırlanta sıralı karbon atomlarından oluştuğundan pırlantanın özgül kütlesi suyunkinden fazladır. Pırlantanın öz kütlesi 3,51 gr/cm3 iken saf suyun özgül kütlesinin yaklaşık 1 gr/cm3 ‘tür.

Pırlanta Üzerindeki Buhar Hızlı Dağılmaktadır

Pırlanta tektaş yüzüğünüzü iki parmağınızın arasına alıp ağzınızı yaklaştırıp soluğunuzu hızla üzerine verin. Taş üzerinde bir buhar tabakası oluşacaktır. Eğer bu buhar hemen dağılıyorsa pırlanta gerçektir. Buharın kaybolması birkaç saniye sürüyorsa taşın sahte olma olasılığı vardır.

Morötesi Işık ile Pırlanta Testi

Ultraviyole (morötesi) ışığın kısaltması UV olan ışık altına pırlanta tutulursa her pırlanta farklı reaksiyon gösterebilmektedir. Bazıları hiç parlamazken, bazıları mavi renkli bir parıltı verirler. Bu nedenle, eğer taş parlamazsa, sonuçlar mutlaka sahte bir elmas olduğunu göstermez. Bu testin bir uzman tarafından daha gelişmiş ekipman kullanılarak yapılması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

 

Pırlanta Uzmanından Yardım Almak

Profesyonel bir pırlanta uzmanı, lup adı verilen büyüteç ile pırlanta içindeki leke ve kusurları görebilmektedir. Sahte bir pırlanta kusursuz üretilmişken, gerçek olan taşın farklı oranlarda kusurlar bulunmaktadır.

Uzmanlar büyüteç (lup) dışında termal iletkenlik probu ile de pırlantanın gerçek olup olmadığını anlayabilirler. Pırlantalar güçlü bir ısı iletkenidirler. Gerçek pırlantanın ısındıktan sonra ısıyı hızlıca dağıtır. Eğer yavaş dağılıyorsa taşın sahte şüphesi artmaktadır. Ancak bazı sahte pırlanta taşlar eşit ısı dağılımına sahip olabilmektedir. Bu nedenle farklı testlerde uygulanarak teyit edilmelidir.  

Uzmanların uyguladığı bir diğer yöntemde pırlanta taşının diğer taşlardan daha başarılı elektrik iletkenliği testidir.

Bir diğer uzman testi ise güçlü mikroskoplar ile 1000 katın üzerinde büyütülerek pırlanta ayrıntılı olarak incelenmektedir. Kusursuz pırlanta olmadığından bu incelemede taşa ait kusurlar gözükecektir.

Ayrıca pırlanta laboratuvarlarında taşın iç moleküler yapısının incelenebildiği profesyonel röntgen cihazları mevcuttur.