Sercan Rona

1 Karat Pırlanta Hakkında Merak Edilenler

1 Karat Pırlanta Alırken

Hem online satış kanallarında hem de fiziksel kuyumcu mağazalarında 1 karat pırlanta çeşitlerini bolca bulabilirsiniz. Elbette bu çeşitler arasında tek fark görsel anlamda güzellik değildir. Önemli fiyat farklılıkları da mevcuttur. Bu yazımızda 1 karat pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken noktalara da değiniyor olacağız.

Yüksek fiyatlı bir pırlanta daha iyi bir pırlantadır demek her zaman doğru değildir. Aynı özelliklere sahip 2 kat fiyat farkı olan pırlantalardan ucuz olanın herhangi bir kusuru yokken, pahalı olanın ciddi bir kusuru olabilmektedir.

1 Karat Pırlanta Yüzük Ne Kadar?

Genel olarak, 1 karat pırlanta fiyatı yaklaşık 1.800 – 12.000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Pırlantanın fiyatı, pırlanta kesimi, berraklığı, rengi ve şekli gibi faktörlere göre belirlenmektedir. 1 karatlık pırlantanın fiyatı ve eşsizliğini en çok etkileyen detay kesim kalitesidir. Pırlanta alırken çok ödemek yerine; değeri ve boyutu en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolu olan; ikisi arasında bir denge bulmaktır.
Her 1 Karat pırlantanın fiyat etiketi, yukarıda belirtilen 4c kuralları faktörlerine bağlıdır. Ancak boyut, elmas fiyatının büyük bir etkenidir ve karat açıkça bir boyut ölçümü olmasa da, boyutun dolaylı etkenidir.

1 Karat Pırlanta Ağırlığı

Karat tanımlarsak, pırlantanın ağırlığıdır demek yerinde olacaktır. 1 karat pırlantanın ağırlığı 0.2 gram gelmektedir. Örnek vermek gerekirse 1 karat pırlanta, kuru üzümün dörtte biri ile yaklaşık aynı ağırlığa sahiptir. Ve tüm pırlantaların fiyatları karat başına belirlenmektedir.

1 Karat Pırlanta Boyutu Ne Kadar?

Standart oranlarda kesilmiş yuvarlak 1 karatlık pırlantanın çapı 6.5 mm civarındadır. Diğer şekiller daha büyük veya daha küçük bir yüzey alanına sahip olabilir. Oval, damla ve markiz pırlantalar daha geniş bir yüzey alanına sahipken, prenses ve asscher kesim pırlantalar daha ufak (5.5 mm) civarındadır. Bu oran az mı geldi, yanılıyor olabilirsiniz çünkü 1 karatlık bir pırlanta dikkat çekecek kadar büyüktür. Yüzüğünüz için boyut ve karat ağırlığı göz önünde bulundurulmalı, ancak aynı zamanda iyi kesilmiş bir pırlanta seçmeye de odaklanmalısınız. Karat, bir ağırlık ölçüsüdür, boyut değildir. Yani aynı karat ve şekle sahip iki pırlanta birbirinden farklı boyutlarda  olabilir. Halk arasında genellikle pırlanta karatı, pırlanta boyutu ile karıştırılmaktadır. Karat, pırlantanın ağırlığını ifade eder. Daha yüksek karata sahip bir pırlanta, daha büyük boyutlu bir pırlanta anlamı taşımaz.

Boyut ise pırlantanın fiziksel görünümü ile alakalıdır. Mesela, Markiz şekle sahip pırlanta, uzun şekli nedeniyle aynı karat yuvarlak şekilli pırlantadan daha büyük gözükecektir. Yüzey alanı ve derinlik elmasın boyutuna etkiler. Bu nedenle, aynı karat iki pırlanta, şekil ve kesim kalitesine bağlı olarak farklı boyutta görünebilmektedir.

1 Karat Pırlanta Yüzük Nereden Alınır?

Pırlanta satışı için alternatifler çok fazladır, fakat bu sizi korkutmasın. İnternet ve fiziksel mağazalara birçok yüksek kaliteli ve dürüst pırlanta satıcısı bulmak mümkün. Biraz araştırma ve referanslar ile doğru pırlanta satıcısından doğru fiyatlı ürün bulmak mümkündür.

1 Karat Pırlantada Berraklık

1 Karatlık bir pırlantanın 4C kuralı çerisindeki bir önemli faktörüde berraklıktır. Bu kural, elmasta kaç tane kapanım, kusur ve faset sayısının olduğunu belirler. Pırlanta berraklığını kendiniz incelemenizi veya bir uzmandan yardım istemenizi öneririz.

1 Karatlık bir Pırlanta için, birçok kusur çıplak gözle görülemeyecektir. Bu nedenle en az pırlantada VS2 derecesini tercih etmek daha iyi bir karar olabilir. VS2 derecesine göre daha yüksek bütçe dahilinde maksimum netlik derecesi için bir VVS2 tercih edebilirsiniz.

1 Karat Pırlanta Yüzük Renkleri

1 Karat Pırlanta Yüzüklerdeki 4C kurallarında önemli ikinci kriter renktir. Uluslararası pırlanta renkleri D’den Z’ye bir ölçekte belirlenmiştir. D renk pırlanta en berrak ve renksiz iken, Z renk pırlanta kolayca fark edilebilen sarı veya kahverengi tonlu bir görünümdedir. Pırlanta renklerinde kullanılan maden rengi de önemlidir. Örneğin K renk pırlanta sarımsı bir tona sahiptir. Ancak sarı altın ile kullanıldığında berrak ve canlı gözükecektir.

Pırlanta Rengi hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için Pırlanta Renk Kodları yazımızı inceleyebilirsiniz.