Sercan Rona

Değerli Taşlar ve Anlamları

Değerli Taş Nedir?

Değerli taşlar doğal olarak oluşan, nadir bulunan ve insanlar tarafından tarihi, kültürel veya estetik değeri olan taşlardır.

 

 

Yakut

Yakut, kırmızı renkte bir korundum taşıdır. Tarih boyunca yakut taşı, cesaret, güç ve tutku sembolü olarak kabul edilmiştir.

Zümrüt

Zümrüt, yeşil renkli bir beril mineralidir. Yeryüzünde en nadir bulunan taşlardan biridir. Genellikle, doğanın güçlü bir sembolü olarak kabul edilmiştir.

Safir

Safir, mavi renkli bir korindon taşıdır. Ancak, safir taşının diğer renkleri de mevcuttur. Eylül ayı doğum taşını safir temsil eder. Bilinenin üzerine genellikle, sadakat ve bağlılık sembolü olarak kabul edilmiştir.

Elmas

Elmas, en sert ve en nadir bulunan taşlardan biridir. Genellikle renksizdir, ancak sarı, pembe, mavi ve yeşil gibi renkleri de vardır. Geçmiş zaman boyunca elmas, güç, zenginlik ve romantik aşk sembolü olarak kabul edilmiştir.

Zultanit

Zultanit, turuncu, pembe ve yeşil renklerin çeşitli tonlarını içeren bir diaspore mineralidir. Türkiye’de bulunur ve dünya genelinde nadir taş olarak kabul görmektedir.

Pırlanta

Elmasın işlenmiş halidir. Renksiz bir taştır ve en çok tercih edilen mücevher taşlarından biridir. Pırlanta, kristal yapısı ve yansıtma özellikleri nedeniyle yüksek ışıltılı bir görünüm sunar.

Ametist

Ametist, mor renkli bir kuvars mineralidir. Dünya genelinde yaygın olarak bulunur ve genellikle şifalı taşlar olarak kabul edilir. Genel olarak sakinlik, dinginlik ve meditasyon sembolü olarak kullanılmıştır.

Kök Yakut

Kök Yakut, genellikle işlendikten sonra elmas gibi parlayan pembe veya kırmızı renkli bir taştır. Tarih boyunca, cesaret, tutku ve romantizm sembolü olarak kabul edilmiştir.

Sitrin

Sitrin, sarı veya kahverengi renkli bir kuvars mineralidir. Genellikle, bolluk, zenginlik ve başarı sembolü olarak kabul edilmektedir.

 

Aleksandrit

Aleksandrit taşı, nadir bulunan ve çok değerli bir taş olarak kabul edilir. Genellikle doğum taşı olarak kabul edilir ve zenginlik, refah ve şans sembolü olarak görülmektedir. Ayrıca, kendini bulma, içsel keşif ve yaratıcılık gibi manevi amaçlar için kullanıldığına inanılmaktadır.

Topaz

Topaz, çeşitli renklerde bulunan bir mineraldir. Sarı, pembe ve mavi gibi renkleri vardır. Genel olarak topaz taşı, şans ve başarı sembolü olarak kabul edilmiştir.

Ametrin

Ametrin, mor ve sarı renklerin birleşimiyle oluşan bir kuvars mineralidir. Genellikle, ruh sağlığı, yaratıcılık ve kendine güven sembolü olarak kabul edilir.

Bu, sadece bazı değerli taşların örnekleri olup, daha birçok türü vardır. Ancak, bu taşlar tarih boyunca insanların hayatında önemli bir rol oynamış ve hala popüler mücevherlerin temelini oluşturmaktadır.