Sercan Rona

SI Pırlantalar

Nişan yüzüğünüz için doğru taşı seçmek tamamen önceliklendirme ve 4C‘nin doğru kombinasyonunu bulmakla ilgilidir: Kesim, renk, karat ve bugün tartışacağımız gibi netlik yani parlaklık.

SI Elmasları Nelerdir?

SI elmasları, iç yapıları içinde kapanımlar içeren bir elmas kategorisidir. Çıplak gözle, bu taşlar kuyumcuların ‘göz temizliği’ olarak adlandırdıkları şey olabilir, bu da mevcut kalıntıların çıplak gözle görülemeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, inklüzyonlar kesinlikle mevcuttur ve taşın parlaklığını etkileyebilir. Bu nedenle pırlantanın ışıltısını iyileştirecek diğer kaliteleri göz önünde bulundurmak önemlidir, bunlar kesim ve renktir.

SI Kaliteli Bir Elmas mı?

Bir SI elmas, kaliteli bir elmastır. Berraklık derecesi olarak, “biraz dahil” anlamına gelen SI, minimum katkı ile mükemmel bir değerli taş olarak kabul edilir. Kusursuz olarak sınıflandırılan daha yüksek berraklıktaki pırlantalar da dahil olmak üzere tüm pırlantaların küçük kusurları vardır. Karat, kesim ve rengin iyi bir kombinasyonuna sahip SI berraklığında bir pırlanta seçmek mükemmel bir seçimdir.

Diamond Clarity SI Ne Anlama Geliyor?

 

Berraklık dereceleri Çok Dahil ile Kusursuz arasında değişir ve bir pırlantanın görünür kusurları olup olmadığını yansıtır.

Doğada elmaslar, yüksek sıcaklık ve basınca maruz kalan karbon birikintileri sonucu oluşur. Atomlar, elmas örgünün özelliği olan kristal yapıyı oluşturmak üzere kendilerini yeniden düzenlerken, küçük safsızlıklar bu yapıda kusurlara neden olabilir.

Uzmanlar, 10x büyütme seviyesinde gözle görülür kalıntılar ve kusurlar aradıktan sonra, elmasın altı berraklık kategorisinden hangisine ait olduğuna karar verecek:

Taşta 10x büyütme seviyesinde tespit edilebilen görünür kalıntılar veya kusurlar yoksa, kusursuz bir elmastır.

Hafif kusurları olan ancak kalıntı içermeyen taşlar Dahili Kusursuz veya Kusursuz’dur.

Bir elmas, inklüzyonların görülmesi zor ama yine de mevcutsa Çok, Çok Hafif Dahil olabilir. Kusurların ne kadar görünür olduğuna bağlı olarak VVS1 ve VVS2 olmak üzere iki alt kategori vardır.

Çok Az Dahil Edilen bir pırlantanın küçük kalıntıları vardır. Bir VS2 elmas, bir VS1’e kıyasla biraz daha fazla görünür kapanımlara sahiptir

Kapanımlar ve kusurlar daha belirgin ise, bir uzman muhtemelen bir pırlantayı Hafifçe Dahil olarak derecelendirecektir. Kusurların ne kadar görünür olduğuna bağlı olarak bir elmas SI1 veya SI2 olabilir.

Son olarak taşın şeffaflığını ve parlaklığını etkileyen inklüzyonlu pırlantalar Dahildir. Bu taşlar için I1, I2 ve I3 olmak üzere üç alt kategori vardır.

SI elmasları, daha iyi netlik derecesine sahip taşlardan daha az değerlidir, ancak bir taşa yakından bakmadığınız veya büyütme kullanmadığınız sürece, kalıntıları, kusurları ve diğer kusurları tespit etmek zor kalır.