Sercan Rona

Pırlanta Takılar

Aşkınızı ifade etmek için göz alıcı bir tektaş yüzük, herkesi kendine hayran bırakacak ışıltılı beştaş yüzük veya ömür boyu sürecek özel bir baget yüzük ile sevdiğinizi mutlu etmenin tam zamanı. Pırlanta koleksiyonlarında yer alan ışıltılı pırlanta yüzük modelleri ile özel günlerde sevdiğiniz kişide unutulmaz bir an bırakmaktadır. Alacağınız özel tektaş pırlanta yüzük, diğer takılar olan pırlanta küpe, pırlanta kolye ve pırlanta bileklik modelleri ile mükemmel bir şekilde kombin yapılabilmektedir.

Pırlantanın ışıltısını özel kesimlerle artıran pırlanta bileklikler ve takılar, ışıltılı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Yalın görünümü ve pırlantanın en çarpıcı şekliyle kusursuz tasarımıyla pırlanta takıların ışıltılı dünyası sizleri bekliyor.

Elmas & Pırlanta

Elmas, doğal bir elmas madeninin kesilmesiyle elde edilen özel bir şekildir. Taşlar, kesimleri ve şekilleri nedeniyle elmas olarak adlandırılmaktadır. Doğal bir elmas kamış, geniş bir kesim yüzeyi ve kubbeli bir taban ile özel bir şekle parlatılarak daha parlak bir “elmas” a dönüşür. Pırlantalar arasındaki fark, pırlantaların daha küçük kesim yüzlerine ve daha düz diplere sahip olmasıdır. Elmas özellikleri söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Bu nedenle pırlanta yüzük alırken dikkat edilmesi gereken 4C’ler Kesim, Renk, Karat Ağırlığı ve Berraklıktır.

Pırlanta Kesimleri

Kesim, bir pırlantadaki insan müdahalesi olan tek özelliktir. Bir pırlantanın parlaklığı, kesiminin işçiliğine ve kullanılan tekniklere bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve hassaslığı, pırlantanın ışık yansımasını ve kırılma indeksini belirler. Doğru oranlarda kesilmiş bir pırlantanın bir tarafından giren ışık “taç” adı verilen tepeden yayılmaktadır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı elmasın “koni” adı verilen altından sızacaktır. Kesim yeterince derin değilse, koniden ışık sızacak ve elmas yeterince parlamayacaktır. En kaliteli, iyi kesilmiş bir pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan dik açılı yüzeylerden (fasetlerden) oluşmaktadır.

Pırlanta Şekilleri

Bir pırlantanın şekli ile kesimi aynı değildir. Kesim kalitesi pırlantanın değerini etkilerken şekli tamamen çiftlerin tercihlerine göre seçilebilmektedir. En yaygın yuvarlak kesim. Yuvarlak kesimlerin yanı sıra oval kesim, markiz kesim, armut kesim, kalp kesim ve emerald kesim pırlanta çeşitleri de bulunmaktadır.