Sercan Rona

Pırlanta Değer Kazanır mı?

Pırlanta Değeri

Değerli taşlar arasında pırlanta alırken gün gelir satarım diye düşünen kişi sayısının az olduğunu bilsek de, satarken pırlanta değeri tarafında kayıp yaşamak istemiyorsanız yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Her mücevherde olmasa da bazılarında yıllar geçtikçe, taşlar antika özelliği kazandıkça değerleri artabilmektedir. Elbette dünyadaki yaşanan ekonomik hareketler bunu değiştirebilir. Genellemek gerekirse mücevherler zaman geçtikçe değer kazanır diyebiliriz.

Pırlanta Alırken Dikkat

Birçok kişi pırlanta alırken zarar edip etmediğini bilemezler. Açıkçası bu hem uzman işidir hem de satın alınan firmaya göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Pırlanta satın alırken birçok insan bu tip durumlara düşmemek için bilinen pırlanta markalarını tercih ederken bazıları da uygun fiyatlı firmaya ait sertifikalı pırlantalar satın alabilmektedirler. Ancak her ikisinde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Siz pırlanta alırken risk istemiyorum yaklaşımıyla hareket etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda bilinen markaları tercih ettiğinizde fiyat farklarından doğan değer kaybı ile satın alma olasılığınız yükselmektedir. Diğer senaryoda bilinmeyen bir markadan sertifikalı pırlanta alabilirsiniz. Ancak bu durumda eğer sertifika firmaya ait geçerliliği olmayan bir sertifika ise bu seferde pırlanta değer kaybı yaşıyor olacaksınız. Çünkü bu sertifikanın Uluslararası Sertifika olmadığı sürece firmaya ait bir sertifika olduğu taktirde hiçbir yerde bu sertifikanın geçerliliği yok maalesef. Elbette mücevherde kullanılan maden metalinden yana bir sorun yaşamayacaksınızdır. Altın değeri oranında size geri dönüşüm sağlayacaktır.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken konularda biri de fiyattır. Genel itibariyle yüksek fiyatlı bir ürün almak istediğimizde fiyat performans ürünlerini tercih ederiz. Ancak pırlanta alırken fiyat konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Birçok pırlantada ucuz olmasına aldanıp satarken ciddi zararlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bir diğer önemli konu ise pırlanta sertifikası üzerindeki değerler ile uyumlu olması gerekmektedir.

Uluslararası Sertifikalı Pırlanta Değeri

Pırlanta alırken taşların tüm dünyada geçerli olan Uluslararası Sertifika olmasına maksimum dikkat edilmelidir. Bu sertifikalardan en çok kullanılanları HRD ve GIA sertifikalı pırlanta ürünlerdir. Satın aldığınız pırlanta HRD sertifikalı ya da GIA Sertifikalı ise bunun anlamı; dünyanın herhangi bir ülkesinde pırlantanızı mevcut değerinde kayıp yaşamadan satabilirsiniz. Sertifika bir pırlantanın kimlik belgesidir. Eğer sahip olduğunuz pırlanta uluslararası sertifikalı ise, ülkeden bağımsız en az kayıp ile pırlantayı rahatça satabilirsiniz. Ayrıca dolar kurunun yükselmesi pırlanta fiyatları üzerinde doğrudan etkili olduğundan elinizdeki pırlantanın değer kazanma olasılığı dahi mevcut.

Pırlanta almadan önce 4C pırlanta kuralları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer halen kararsız kaldığınız noktalar varsa bu konuda uzman kişilerden destek almanızı öneriyoruz.