Sercan Rona

Alyanslar

Alyanslar

Alyanslar geçmişten günümüze evliliğin sembolü, düğün ve nişan alışverişlerinin ilk aşamasıdır.Renk, kalınlık (mm) ve tarzlarına göre altın alyanslar oldukça fazla çeşitlidir. Rose altın alyanslardan, sarı altın en eski alyanslara ya da birkaç renkli alyanslara hatta kişiye özel tasarım alyanslar gibi bambaşka modelleri içinde barındırır.

En Moda Alyans Çeşitleri

Son zamanların en moda alyans çeşitleri, klasik bombeli alyanslardır. Farklı bir deyişle anneanne, babaanne alyanslarıdır. Bu modellerin hiç bir zaman modası geçmez yapısı ve sadeliği içinde barındıran şıklığı ile yine en çok tercih edilen alyanslar olmuşlardır. Tabi sarı altından ziyade daha çok rose (pembe) altın tercih ediliyor. 2 mm kalınlıktan başlayarak 5 mm’e kadar hatta istenirse daha da kalın olan modelleri yapılmaktadır.

Şık kalmayı ve sizi her durumda parıldatan trend takılar takmayı seviyorsanız, pembe altın takılar en iyi seçeneklerden biridir. Özellikle onları en iyi pırlanta rengiyle eşleştirdiğinizde görünümünüzü daha da güzelleştirebilirler. Pırlantalar, her zamanki şeffaf, beyaz yapılarından anlaşılan çeşitli renklerde mevcutturlar. Benzer şekilde, pırlantaları çok sayıda şekil, kesim, kalite ve saflıkta bulabilirsiniz.

En önemlisi de pırlantaları alyansınızla uyum içerisinde kullanabilmek adına pırlanta rengini keşfetmenize yardımcı olacak bir yolculuğa çıkalım.

Pırlanta Renk Skalasındaki Renkler Nelerdir?

Pembe altın takılar için bir pırlanta seçmeye odaklanmadan önce, pırlanta renk tablosundaki farklı renkleri keşfetmemiz gerekiyor. Renk dereceli pırlantalar, fiyatlarını ve kalitelerini belirlemede çok önemli bir rol oynar. Örneğin, pırlantanızın rengi sarı ise, fiyatı nispeten düşük olabilir. Özetle, pırlantanızın rengi beyaz ise yüzüğün yuvasının rengi önemlidir. Şimdi, pırlanta renk şemasıyla ilgili ayrıntılara daha ayrıntılı bakalım.

Gemological Institute of America (GIA), renk derecelerine dayalı sertifikalar sağlayan en eski ve en büyük bağımsız kuruluştur. Ancak, American Gem Society (AGS) ve Hoge Raad Voor Diamant (HRD) Antwerp gibi güvenilir elmas derecelendirme laboratuvarları olarak hareket eden başka kuruluşlar da vardır.

Pırlanta Renkleri

Şimdi, pırlanta renk tablosuna dayalı olarak GIA renk derecesi ölçeğine bakalım:

Extra Beyaz: Bu, D, E ve F renkleri dahil olmak üzere üç farklı renk derecesindeki pırlantaları içerir. Bu yüksek beyaz pırlantalar, beyaz altın ve platin ile güzel durur. Bu arada bunlar en iyi pırlanta renkleri ve pırlantanın en nadide halleridir.
Nadir Beyaz: Bu renk derecelendirme ölçeğindeki pırlantalar çok küçük renk izlerine sahiptir. Ancak, özellikle onları platin veya beyaz altınla eşleştirdiğinizde o kadar da fark edilmeyecektir. Burada G, H, I ve J renklerini içerir. Bunlar arasında I ve J renkteki pırlantalar çok hafif renkli beyaz diye geçer.
Sarı Pırlantalar: Bu pırlantaların sarı bir gölgesi vardır ve çıplak gözle kolayca fark edilmezler. K, L ve M renklerini içerirler. Özellikle sarı altın alırken bu pırlantaları tercih edebilirsiniz ve fiyatı neredeyse renksiz pırlantalara göre çok daha düşüktür.
Çok Açık Renk: Bu pırlanta renk tablosundaki pırlantalara gelince, genellikle sarı veya kahverengi tonları vardır. Ayrıca renk tonları nedeniyle onları kolayca fark edebilirsiniz. Değeri diğer pırlantalara göre daha düşük olduğu için daha ucuza alabilirsiniz. Burada, pırlantalar N ila R renk aralığındandır.
Açık Renk: İşte bu pırlantalar anlayacağınız üzere en fazla renge sahip olanlardır ve renksiz beyaz bir pırlantanın yanına koyduğunuzda renk farkını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Çok açık renkli olan pırlantalar gibi fiyatları da daha düşüktür. Bu arada, bu kategoriye giren pırlantalar S’den Z’ye kadar olan renk aralığındadır.
Ancak pırlantanın rengini tespit etmeniz özellikle çevresel faktörlerin ve kullanılan malzemenin etkisiyle zorlayıcı olacaktır. Ancak çoğu durumda, pırlantalı mücevherlerinizi satın alırken derecelendirmeleri ve sertifikaları hakkında bu bilgileri bulabilirsiniz.