Sercan Rona

Siyah Pırlanta Nedir?

Siyah Pırlanta

Bu pırlantalar, doğal bir pırlanta türü ancak rengi siyah olduğu için diğer pırlanta türlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca nadir ve değerli taşlardan biridir.

Siyah pırlantanın rengi, mineral içinde bulunan grafit benzeri ince taneli karbon mikroskobik çatlakların veya çatlakların oluşumu nedeniyle oluşmaktadır. Siyah pırlantalar, diğer pırlanta türlerinde olduğu gibi, karbonun kristalleşmesiyle oluşur ve milyonlarca yıl boyunca dünyanın derinliklerindeki yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında oluşur.

Nadir bulunan ve zor gördükleri taşlar için diğer pırlanta türlerine göre daha yüksek fiyat etiketine sahip olabilirler. Siyah pırlantalar, takılar ve mücevherler için kullanılmış ve son yıllarda popülerlik kazanmışlardır. Ayrıca, siyah pırlanta, farklı renk tonlarında ve kesimlerde bulunabilmektedir.

Siyah Elmas

Siyah elmas, doğal bir elmas türüdür. Diğer elmaslardan farklı olarak siyah veya koyu renkli olduğu için ayırt edicidir. Siyah elmasın rengi, içinde bulunan ince taneli karbon mikroskobik çatlakların veya deliklerin oluşumu nedeniyle oluşmaktadır. Bu geçitlerin varlığı, elmasların içine giren ışığa neden olur, bu da taşınan siyah renkli yolculara sebep olur.

Siyah elmaslar, diğer elmaslara göre daha nadir ve zor çıkarılabilen taşlardır. Bu nedenle, siyah elmaslar genellikle yüksek fiyat etiketine sahiptir. Siyah elmaslar, ayrıca diğer elmas türlerinden daha sert ve dayanıklıdır. Bu özellikler, siyah elmasların takılarda ve mücevherlerde kullanımına olanak tanır.

Siyah Elmas Nereden Çıkarılır?

Bu elmasların çıkarıldığı yerler arasında Avustralya, Kongo, Brezilya ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkeler yer alır. Siyah elmaslar, yüksek sıcaklık ve basınç altında, diğer elmas türleri gibi, milyonlarca yıl boyunca dünya derinliklerinde oluşmaktadırlar.

Elmaslar, farklı kesimlerde ve parçalarında bulunabilir. Takılarda kullanılan siyah elmaslar genellikle küçük kesilirken, mücevherlerde kullanılan siyah elmaslar daha büyük olabilirler. Ayrıca, siyah elmasların farklı tonlarıda vardır. Bazı kısımları daha açık, bazılarının daha koyu renk tonlara sahiptir.

Siyah elmaslar, son yıllarda popüler hale gelmiş ve birçok ünlü mücevher markası tarafından kullanılmaktadır. Siyah elmasların alışılmadık ve nadir olması, onları özel ve değerli bir hediye haline getirmektedir.