Sercan Rona

GIA ile HRD Sertifikaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pırlanta almak kadar nasıl bir pırlanta alınacağı da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda da en çok sorulan soruların başında elbette ki gia sertifikalı pırlanta hrd sertifikalı pırlanta mı sorusu gelmektedir. Bu soruya bir cevap arayan ve bu iki sertifikanın ne gibi farklılıklara sahip olduğunu bilmek isteyen pek çok kişi vardır.

Gia Sertifikalı Pırlantalar

Pırlanta sertifikası dendiği zaman ilk akla gelenlerden olan gia sertifikalı pırlanta, 1931 yılında Amerika’da kurulmuş firma tarafından verilen, pırlantanın değerini, kalitesini belirleyen, dünya standartları doğrultusunda pırlantanın gerçekliğini ortaya koyan bir sertifikadır. Dünyada da pırlanta söz konusu olduğu zaman en fazla kabul gören sertifika olduğu bilinen bir gerçektir.

Genellikle tek tip sertifika kullanılması gia sertifikalı pırlantaların en önemli özelliği olarak söylenebilir. Araştırma yapmayı seven ve bunun  yanı sıra titiz olan müşterilerin tercihi de çoğunlukla bu sertifikaya sahip pırlantalar olmaktadır. Ayrıca belirtmekte fayda var ki ülkemizde gia pırlanta laboratuvarı bulunmamaktadır. Yine de pırlanta sertifikası dendiği zaman pırlantalar ile ilgili hemen hemen herkes gia sertifikasını bilmektedir.

Hrd Sertifikalı Pırlantalar

Gia’nın aksine Hrd sertifikalı pırlanta, ülkemizde de laboratuvara sahip olan bir kurumdur. Ana merkezleri ise Avrupa kıtasının önemli ülkelerinden olan Belçika’dır. Ülkemizde İstanbul’da bulunan Hrd, dünyanın birçok ülkesinde de hizmet vermeye senelerdir devam etmektedir.

Hrd’nin son derece çeşitli şekilde çalışıyor olması Hrd’yi farklı kılmaktadır. Örneğin, pırlanta ve mücevher gibi pek çok farklı sertifikaya sahip olması bunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca pırlantalar hakkında detaylı bilgiler de Hrd tarafından müşteriler ile paylaşılmaktadır. Pırlanta sertifikası denince Hrd sertifikalı pırlantalar bu sebeplerle son derece önemlidir diyebiliriz.

 

Gia Sertifika ile Hrd Sertifika Arasındaki Farklar

  1. Gia, her taşa ayrı ayrı seri numarası vermektedir. Hrd ise bunun aksine hem mücevhere hem de taşın kendisine numara vermektedir.
  2. Hrd, sertifikayı hazırlarken ürünün görselini merkeze alarak düzenleme yapar. Gia’da bu durum tam olarak bu şekilde değildir.
  3. Gia daha çok üstüne araştırma yapılması gereken pırlantalara sahiptir. Hrd için ise bu araştırmaları yapmanız gerekli değildir.